07 Ağustos 2022, Pazar 22:21

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Adet Gecikmesi Olur mu?

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Adet Gecikmesi Olur mu?

Doğum kontrol hapları gebelik istemeyen kişilerin kullandığı bir ilaçtır. Bu ilaçlar kolayca temin edilse de öncesinde doktora danışılmalıdır. Bunun sebebi ise birçok çeşit ve markanın doğum kontrol hapı bulunmaktadır. Doktor hastaya uygun olan ilacı

Doğum kontrol hapları gebelik istemeyen kişilerin kullandığı bir ilaçtır. Bu ilaçlar kolayca temin edilse de öncesinde doktora danışılmalıdır. Bunun sebebi ise birçok çeşit ve markanın doğum kontrol hapı bulunmaktadır. Doktor hastaya uygun olan ilacı belirleyecektir.

Doğum kontrol hapı içinde östrojen ve progesteron hormonu bulunmaktadır. Gebelikten kaçınmak için kullanılan bu haplar yumurtalıklarda yumurta hücresi gelişmesini engeller. Vücuda giren sperm hücresi olgun yumurta hücresi bulamadığı zaman da döllenme gerçekleşmez. Doğum kontrol hapları gebeliği bu şekilde önlemektedir.

Doğum Kontrol Hapı Adet Geciktirir mi?

Doğum kontrol hapları adet kanamasını da geciktirebilir.  Kişiler genellikle düğün, balayı, tatil ve yoğun iş dönemlerinde adet olmayı engellemek için bu ilaçları içmektedir. 1 yılda 1 veya 2 kez bu ilaçları adet kanamasını geciktirmek için kullanmak doğru olsa da tekrarlı kullanmak vücuttaki hormon dengesini bozacağından zararlı olmaktadır. Normal ve sağlıklı vücutta adet görülmesi düzenli olmalıdır. Adet olmayı geciktirmek için doğum kontrol hapı kullanımı öncesinde doktora danışılmalıdır. Bu amaçla kullanıldığında o an adet olmayı kesin olarak engellemektedir. Doğum kontrol hapı kullanımı bırakıldıktan 7-10 gün içerisinde eğer kişi adet olmazsa doktora danışmalıdır.

Doğum Kontrol Hapı ile Adet Geciktirme Nasıl Olur?

Doğum kontrol hapı kullanımı ile adet kanamalarını geciktirmek mümkündür. Fakat bu kesinlikle bir doktora danışarak yapılmalıdır. Doğum kontrol hapları genellikle 21’lidir. Gebe kalmayı önlemek için adetin ilk gününden itibaren her gün aynı saatte içilir. 1 kutu hap bittikten sonraki birkaç gün içerisinde adet kanamaları başlar. Gebe kalmak önlenmek isteniyorsa adet kanaması önemsenmeden ilk kutu bitirilir ve 1 hafta ara verilir. Sonrasında 2. kutu 21 gün kullanılıp bitirilir.  Kişi eğer adet kanamasını geciktirmek istiyorsa ilk kutu bittikten sonra (21 gün), 1 hafta ara vermeden 2. kutuya geçer ve 21 günde bitirir. Üstte de vurguladığımız gibi kişi üstteki yöntemleri denemeden önce mutlaka doktora danışmalıdır. Adet geciktirme yılda en fazla 1-2 kez yapılmalıdır.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Koruma Sağlar?

Doğum kontrol haplı oral kontraseptif olarak bilinirler. Bu haplar yumurtlamayı önlediğinden gebelik oluşumunun önüne geçer. Yumurtalıklarda yumurta hücresi  gelişmediği için cinsel ilişkiye girildiğinde sperm vücuda girsr bile döllenme gerçekleşmez.

Doğum kontrol haplarında östrojen ve progesteron hormonları bulunur. Bu haplar ağızdan alınarak gebelik oluşmasını neredeyse %100 oranında önler.

Doğum kontrol hapları en az 2 gün kullanılmadığında cinsel ilişkiye girildiğinde gebelik ihtimali yeniden oluşur. Saati geciktirmek veya bir gün içmeyi unutmak ilacın etkisinin kaybolmasına yol açmaz. Kadınların hepsi doğum kontrol hapı kullansa da genel olarak gebelik düşünmeyen kadınlar, 40 yaş ve altı kadınlar, adet düzensizliği yaşayan kadınlar ve adet ağrısı yaşayan kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Misafir

    Yasmin kullandıktan kaç gün sonra adet olmam lazım

  2. Handan

    Kolay gelsin. Yakinda düğünüm var ve o gun adet gunume denk gelecek. Doktor yasmin kullanmami istedi gebeligi onlemek icin. Adet geciktirmek icin ne yapabilirim.

 
 
KAPAT