2016-10-17 04:07:18 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:51

Doğum Lekesi Geçer mi Ve Doğum Lekesi Lazer Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Doğumla birlikte veya doğumdan bir müddet sonra bebeğin vücudunda yahut yüzünde, baş kısmında ortaya çıkan cilt lekelerine doğum lekesi denir. 

Doğum Lekesi Geçer mi Ve Doğum Lekesi Lazer Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Doğumla birlikte veya doğumdan bir müddet sonra bebeğin vücudunda yahut yüzünde, baş kısmında ortaya çıkan cilt lekelerine doğum lekesi denir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Dursun Ali Şenses,doğum lekesi ve türleri hakkında bize şu bilgileri veriyor: (Doğum lekeleri ciltteki pigment hücrelerinin artışı yahut kan damarlarının aşırı çoğalması veya genişlemesi sonucu ortaya çıkar. Damarlarla ilgili meydana gelen doğum lekeleri, vasküler doğum lekesi, ciltteki pigment hücrelerinin çoğalmasıyla orta çıkan doğum lekeleri ise pigmente doğum lekeleri olarak adlandırılır.

Vasküler yani damar kaynaklı doğum lekeleri kırmızı renkli, pigmente doğum lekeleri ise koyu mor, sütlü kahve, siyah gibi çeşitli renklerde görülebilir.

Doğum lekesi neden olur?

Uzmanlar, doğum lekelerinin kesin nedenini bilmemekle birlikte cilt hücrelerinin gelişimini ve yerleşimini kontrol eden faktörlerdeki dengesizlik sonucu ortaya çıktığını düşündüklerini belirtmişlerdir. 

Doğum lekesi türleri nelerdir?

Doğum lekelerinin vasküler ve pigmentsel olarak iki gruba ayrıldığını bildirmiştik. Benler, sütlü kahve rengi lekeler, mongol lekesi pigmentsel lekelerdendir. Şarap lekesi, çilek lekesi, hemanjiyom, leylek ısırığı ve melek öpücüğü ise vasküler doğum lekelerindendir.

Cildi Uzmanı Dr. Güneş Ertürk, doğum lekesi türleriyle ilgili bize şu bilgiyi veriyor: (Doğum lekeleri kabaca ikiye ayrılabilir. Bunlardan birincisi Portwine yahut portro olarak adlandırılan damarsal bir lekedir. Bu leke genellikle doğum anında mevcuttur. Genellikle baş ve boyun bölgesinde görülür. Fakat vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Rengi mor, kırmızı veya pembe olabilir. Ciltte hafif kabartı şeklinde belirebilir. Bu tür doğum lekesinin görülme ihtimali binde üçtür. Diğer sık görülen doğum lekesi de çilek lekesidir. Damarsal lekelerdendir. Bu lekeler genelde doğumdan iki veya beş hafta sonra ortaya çıkar. Ya sabit kalırlar ya da giderek büyürler.Bir yıla kadar büyümeleri devam edebilir. Rengi kırmızı, pembe ve mor olabilir. Bu lekelerin konumu çok mühimdir. Omurgada, göz bölgesinde ve solunum organında ise önemsenmelidir. Bu benler geçmeye eğilimli benler sınıfında yer alır.)

Doğum lekesi geçer mi?

Cildi Uzmanı Dr. Güneş Ertürk'ün cevabı: (Portwine stain olarak adlandırdığımız porto şarabı doğum lekeleri yaşla birlikte geçmez. Hatta doğumdan itibaren mevcut olan bu lekeler yaşın ilerlemesiyle koyulaşabilir, boyut olarak büyüyebilir veya deriden kabarabilir. Ömür boyu vücuttan gitmezler. Diğer lekeler ise yaşla birlikte gerilerler. Bir yıl içerisinde büyüme gösteren bu tür benler, bebeğin 2. yaşından itibaren gerilemeye başlar. 2 yaş ile 9 yaş arasında tamamen kaybolabilirler. Gerileme oranı %80'dir. %20'sinde ise hayat boyu kalıcılık gösterebilir. İyileşme gösteren doğum lekelerinde bazen küçük bir iz kaldığı da vaki olabilir.)

Doğum lekesi lazer tedavisi nasıl yapılır?

Cildi Uzmanı Dr. Güneş Ertürk'ün cevabı: (Damarsal doğum lekelerinde lazer tedavisi birinci seçenektir. Doğum lekesi tedavisinde en sık kullanılan lazer türü, pulse dye lazerdir. Pulse dye lazerin dezavantajı uygulandıktan sonra 10-15 gün morluğa neden olmasıdır. Fakat genellikle 10-15 gün sonra morluk da geçecektir. Doğum lekesi tedavisinde en sık kullanılan bir diğer lazer türü, uzun atımlı ktp lazerdir. 3.tercih edilebilecek lazer ise IPA denilen ışık lazerdir. Çok kalın damarsal lekelerde ise Ndiac lazer uygulaması yapılabilir. Bu dört lazer türü de doğum lekesi tedavisi için uygundur. Sizin için doğru lazer türünü doktorunuz belirleyecektir. Lazer tedavisi genellikle 5-6 haftada bir yapılır. En az 6 seans sürer. Yüz bölgesindeki doğum lekesi için lazer tedavisi vücut bölgesinden daha iyi cevap verir. Çok koyu lekeler açık lekelere göre daha zor geçer. Genç yaştaki kişilerde lazer tedavisinden daha iyi sonuç alınır.)

Mavi Kadın