29 Kasım 2020, Pazar 12:47

Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Eritilir Doğum Göbeği Ne Zaman Gider?

Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Eritilir Doğum Göbeği Ne Zaman Gider?

Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Eritilir?

Doğum yaptıktan sonra birçok kadında göbek kalabilmektedir. Doğum yapan annelerin en çok merak ettiği sorulardan biri de hamilelik sonrası göbek nasıl erir sorusudur? İşte bu soruya doktorların verdikleri cevaplar;

Korse Kullanımı

Doğum yapan kişilerde doktorun da izni ile göbek bölgesindeki sarkmaları azaltmanın en iyi yolu korse takmaktır. Korse göbekteki yağların erimesinde etkilidir. Korse ise karın bölgesindeki hem kemikler şeklini korumakta hem de rahimin eski haline dönmesi daha hızlı olmaktadır. Ayrıca korse kullanımı annelerin doğumdan sonra postürünü düzeltmesi ve sırt ağrılarının azalması için de çok yardımcıdır. Ancak anneler korse kullanmadan önce doktorlarına danışmayı ihmal etmemelidir.

Göbek bağlama çok eski zamanlardan beri tüm dünyada uygulanan bir yöntemdir. Doğum sonrasında uygulandığında ise hem karın kaslarında güçlenme hem de karın yağlarında azalma görülmektedir. Doğumdan sonra göbek korsesi  kullanımı sayesinde karın bölgesi hamilelik öncei görünümüne kolayca kavuşmaktadır.

Bol Bol Yürüyün

Egzersizler arasında en basiti yürüyüş yapmaktır. Aynı zamanda yürüyüş yapmak basit olduğu kadar da etkilidir. Hem gebelik süresince hem de doğum yaptıktan sonra anneler mutlaka günlük yürüyüş yapmalıdır. Doğum sonrasında anneler bebeklerini de yanlarına alıp yürümeye çıkmak hem bebeğe hem de annelere iyi gelecektir. Bebekler bebek arabasında oksijen alırken anneler ise yürüyüş sayesinde tüm vücutlarını şekillendirmekte ve göbek yağları kolayca eritebilmektedir.

Emzirin

Doğum yapan anneler bebeklerini en az 6 ay emzirmelidir. Anne sütünün bebeğe faydası çoktur: bebeğe ilk doğduğu dönemde en iyi gelen besin anne sütüdür. Anne sütü bebeğin gelişimini büyük oranda etkiler. Anne sütünün bebeğe faydaları dışında emzirmenin anneye de birçok faydası vardır. En büyük faydası ise gebelik döneminde alınan kiloların hızlı verilmesini sağlamak ve bu sayede göbek yağlarından kurtulmaya yarımcı olmasıdır. Ayıca emziren anneler emzirme dönemi boyunca daha fazla kalori yakmaktadır ki bu da vücutta kilo kaybına neden olan bir faktördür.

Egzersiz Yapın

Doğum yaptıktan sonra egzersiz yapmak annenin gebe olmadan önceki vücuduna kavuşmasını hızlandıracaktır. Yukarıda bahsettiğimiz emzirme ve korselerin etkisi daha azken karındaki yağlardan kurtulmanın en iyi yolu egzersiz yapmaktır.

Doğum sonrasında anneler düzenli olarak egzersiz yapmaya özen göstermelidir. Fakat bunun için öncelikle doktordan onay alınmalıdır. Doktor anneyi uygun görürse egzersize izin verecektir.

Doğum sonrası anneler egzersizlere hafif hafif başlamalı yanı zamanla yoğunlaşmalıdır. Örneğin egzersiz yapmaya yürüyüş ile başlamak çok faydalı olacaktır. Günde yapılacak 10-15 dakikalık yürüyüşler karın bölgesindeki yağları eritmek için çok faydalı olmaktadır. Ayrıca spor hocasının eşliğinde düzenli olarak göbek eritme egzersizleri yapabilirsiniz.

Göbek bölgesindeki yağları eritecek en iyi ve en sağlıklı egzersizlerden birisi yüzmedir. Yüzme sayesinde vücuttaki tüm kas grupları çalışır. Bu sayede karında yağlanma en aza iner. Ayrıca yüzme yağ yakımını çok hızlandırır. Özellikle de dikkat edilirse yüzmeyle uzun süre ilgilenen kişilerde göbek olmadığı görülecektir.

Göbek bölgesindeki yağların erimesini sağlayacak bir diğer etkili egzersiz türü ise mekiktir. Mekik düzenli olarak yapıldığında karın yağlarını gözle görülür oranda azaltmaktadır. Mekik ilk zamanlarda zorlayıcı olsa da zamanla yapıldığında alışma görülecektir. Her gün sabah ve akşam karın kaslarında acı olana dek mekik çekilmesi doğum sonrası karında oluşan yağların erimesine çok yardımcı olacaktır.

Göbek bölgesindeki yağları eritecek bir diğer egzersiz ise platestir. Plates sayesinde 2 hafta gibi kısa bir sürede göbek yağlarındaki erime gözle görülür oranda olmaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT