05 Ağustos 2021, Perşembe 00:45

Doğumu Kolaylaştıran Perine Masajı Kendi Kendine Nasıl Yapılır?

Doğumu Kolaylaştıran Perine Masajı Kendi Kendine Nasıl Yapılır?

Perine, vajinanın dış dudakları ile makat arasındaki bölgeye denir. Perine masajında perine bölgesine zeytinyağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı vb yağlar ile masaj yapılır. Perine masajı perine bölgesinin esnekliğini artırır, doğumu kolaylaştırır ve hiç dikiş olmadan doğum yapmanıza yardımcı olur. Perine masajının nasıl yapılacağını aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Perine bölgesi; anüs ile vajina arasında kalan bölgedir. zeytinyağı, buğday yağı, badem yağı veya başka bir doğal yağ ile uygulanan masaja perine masajı denir. Fakat kullanılacak yağın E vitamininden zengin olmasına ve alerjik reaksiyona yol açmamasına dikkat edilmelidir. Perine masajı yapmak kolaydır. Şayet bu masajı kendiniz yapacaksanız şöyle bir yöntem uygulayabilirsiniz:

Yağı baş parmağınıza sürün. Ardından vajinanızın içerisine baş parmağınızı dikkatlice yerleştirip kegel egzersizi yapın. Bundan sonra da kaslarınızı serbest bırakın. Parmağınızı yavaşça arkaya doğru, aşağı çekip U hareketi yapın. Yani perine kaslarının bu şekilde aşağı doğru esnemesini sağlayın. Böylece perine bölgeniz gevşeyecek, oradaki kaslar güçlenecek ve doğuma hazır hale gelecektir.

Perine Masajı Nedir Ne İşe Yarar?

Perine masajı pelvik taban kaslarına kan gitmesini sağlayan, bu kasları gevşeten ve esnekliğini artıran bir yöntem olup uzun zamandır bilinmekte ve uygulanmaktadır. Bu masajın faydası; doğum yaparken perine bölgesinde bir yırtık ve hasar oluşmasını önlemektir. Masaj yağıyla uygulanan perine masajı; doğum sırasında perine ile vajina dokusunun gevşeyerek daha rahat açılmasını sağlar. Bu ise doğumun kolaylaşacağı anlamına gelir.

Anne adayları hamileliğin 34. haftasından sonra perine masajı yapmaya başlayabilirler.

Perine Masajı Nasıl Yapılır?

 1. Önce ılık duş almanız, perine masajını ondan sonra yapmanız önerilir. Sıcak suyun etkisiyle perine bölgenizdeki dokular yumuşayacak ve rahatlayacaktır.Bu nedenle önce ılık bir duş alıp, ardından bu masajı yapmalıdır.
 2. Perine masajını kendi kendinize yapabilirsiniz fakat dilerseniz eşinizden de rica edebilirsiniz. Doğum yaklaştıkça karın bölgesi iyice büyür ve perine masajını uygulamak zor olabilir. Bu yüzden eşinize yaptırmanız tavsiye edilir.
 3. Perine masajından önce ellerin mutlaka yıkanması gerekir. Tırnaklar uzun ise kesilmelidir. Bir de idrarınızın olmaması gerekmektedir, mesaneniz boş olmalıdır.
 4. Masaj çömelmiş vaziyette uygulanabileceği gibi, küvetin içindeyken de yapılabilir. Yahut oturarak, duvara dayanarak ve tuvalette de uygulanabilir. İsterseniz ayakta durarak bir ayağınızı sandalyenin üzerine koyup o şekilde de uygulamayı tercih edebilirsiniz. Ayna kullanmak işinizi kolaylaştıracak ve perine bölgesinin daha rahat görülmesini sağlayacaktır.
 5. Masaj yapılırken ufak bir kasenin içerisine biraz yağ eklenir. Badem yağı veya saf zeytinyağı olabilir. Perine masajına özel olarak hazırlanan karışımlar satılmaktadır, bunlar da kullanılabilir.
 6. Parmaklara yağ sürülür. Vajina ve perine bölgesinde zorlanmadan hareket edecek kadar yağlanmalıdır. Masajı kendisi uygulayacak olanlar başparmağını kullanarak yaparsa daha kolay olur. Eşinize yaptırıyorsanız iki elinin işaret parmağını kullanmasını söylemelisiniz.
 7. Parmaklar vajinaya yerleştirilir. (İkinci boğuma kadar yani ortalama 5 cm kadar girmesi yeterlidir.) Parmaklar vajinadayken makat ile vajina arasındaki bölge aşağı doğru bastırılır.
 8. Alt vajina duvarına ve perine bölgesinin iç kenarına yağla masaj yapılır. Vajinanın üst yan duvarının olduğu yerden aynı şekilde basınç uygulanmaya devam edilir ve parmaklar aşağı doğru kaydırılır.
 9. Ardından U harfi meydana getirecek biçimde vajinanın öteki üst yan duvarına doğru hareket ettirilir. Önce kaslarda biraz gerilme olması normaldir, fakat ilerleyen dakikalarda bu his kaybolacak; kasların gevşediği hissedilecektir.

Perine Masajını Haftada Kaç Kez Yapmalıdır?

Bu masaj haftanın 4-5 günü 5'er dakika yapılmalıdır. Hamileliğin son haftalarında perine masajı yapmak o bölgenin daha esnek olmasını sağlayacaktır. Ancak perine masajı yapmadan doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Perine Masajının Faydaları Nelerdir?

 1. Kolay doğum yapmak için uygulanabilecek etkili yöntemlerden biri perine masajıdır. Her anne adayı bunu evde kendi kendine yapabilir. Anneyi doğuma hazırlayan bu masaj perine bölgesinde yırtılma riskini de azaltmaktadır.
 2. Perine masajı sayesinde doğumdan sonra fazla dikiş atılması gerekmez. Çünkü bu masaj perinenin doğumda hasar görmesini büyük ölçüde engeller.
 3. Pelvik tabanı destekleyen perine masajı bu etkisiyle rahim sarkmasının önüne geçer.
 4. Hamileliğin son zamanlarında perine masajını ihmal etmemelidir. Bu masaj vajinal yırtık oluşma ihtimalini azaltır, vajinanın genişlemesine mani olur.

Doğumu Kolaylaştıran Hareketler Doğum Egzersizleri Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT