31 Ekim 2020, Cumartesi 19:41

Doğumu Kolaylaştırmak Rahim Açılması İçin Ne Yapmalı? Doğumu Kolaylaştıran Dua

Doğumu Kolaylaştırmak Rahim Açılması İçin Ne Yapmalı? Doğumu Kolaylaştıran Dua

Hamilelikte Açılma Olması İçin Ne Yapmak Gerekir? Kolay Doğum İçin Dua Doğumda Doğum Anında Doğumu Başlatmak İçin Okunacak Dua

Normal doğum, bebekler açısından en sağlıklı doğum şeklidir. Daha rahat ve kolay bir normal doğum yapmak istiyorsanız, kendinizi bedenen ve ruhen rahatlatmanız gerekmektedir. Kendinizi ruhen gergin hissettiğiniz zaman bu durum bedeninize de yansır. Bu makalemize hamilelikte rahimde açılma olması için yapılacak şeylerden, doğumu kolaylaştıran yöntemleri bildireceğiz.

Doğumu Kolaylaştıran Dua Nasıldır?
Tam İlmihal Seadeti Ebediyye kitabında buyruldu ki
Çocuğun râhat tevellüd etmesi için (Bostân-ül-ârifîn) sonunda diyor ki, Abdüllah ibni Abbâs “radıyallahü teâlâ anhümâ” buyurdu ki, bir tas, tabak içine (Bismillâhillezî lâ ilâhe illâ huv El-Halîm-ül Kerîm. Sübhâne Rabbil’ Arş-il’azîm Elhamdülillahi Rabbil’ âlemîn) ve sonra (Nâzi’ât) sûresinin son âyetini ve Ke-ennehüm’den i’tibâren (Ahkaf) sûresinin son âyetini islâm harfleri ile yazıp, eritip anasına içirmelidir. 

Normal doğumu kolaylaştırmak için yapılabilecekler:

Hurma Yiyin

Hurmanın içerisinde yüksek oranda protein, vitamin ve oksitosin hormonu bulunduğu için hamileliğiniz son aylarına doğru günde 7-8 adet hurma yemeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Oksitosin hormonu rahim kasılmalarını daha çok tetikleyerek doğumun çok daha kolay geçmesine yardımcı olur. Yapılan çalışmalara göre, hamilelikte hurma tüketen kadınların doğum esnasında rahimlerindeki açıklık yaklaşık 3.5 cm iken, tüketmeyenlerin 2 cm olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, hurma tüketen kadınların %96sı suni sancıya ihtiyaç duymadan normal bir şekilde doğum yaparken, tüketmeyenlerde bu rakam %76dır. Hurma tüketenlerin yalnızca %28i suni sancı yapan pitocin gibi ilaçlara ihtiyaç duyarken, tüketmeyenleri %47si bu ilaçlara ihtiyaç duymuştur.

Zeytin Yağı ve Sıcak Kompres

Bu yöntem çok faydalı ve etkili bir yöntemdir. Doğuma yaklaşılan son günlerde gerçek doğum sancıları başladığında rahim ağzına ve bebeğin çıkacağı bölgeye zeytin yağı sürebilirsiniz. Ayrıca, doğumdan birkaç saat önce hastaneye gittiğiniz zaman hemşirelerden yanınızda götürdüğünüz zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı karışımını bu bölgeye sürerek sıcak kompres uygulamalarını rica ederseniz doğum sizin için daha kolay geçecektir.

Doğumdan önce zeytinyağı ve ılık su karışımından da bu bölgeye kompres yapabilirsiniz.

Hamilelik Boyunca Bol Bol Yürüyün

Hamileliğiniz süresince sık sık yürüyüşlere çıkmaya özen gösterin çünkü hamilelikte bol bol yürümek doğumunuzu kolaylaştıracaktır.

Son 2-3 Hafta Merdiven Çıkın

Son haftalarda merdiven çıkmak bebeğinizin karnınızın aşağı kısmına doğru yerleşmesine yardım ederek doğumunuzu kolaylaştıracaktır. Merdiven çıkarken bacaklarınızı açık tutarak ve ağır ağır çıkmanız gerektiğini söylemekte fayda var. Özellikle son haftalara doğru uzun merdivenleri çıkmak doğumunuz için faydalı olacaktır.

Meme Uçlarınıza Masaj Yapın

Meme uçlarınıza masaj yaptığınız zaman kan dolaşımınıza oksitosin hormonu salgılanır. Sütünüzü sağarmış gibi yaparak meme uçlarınıza masaj yapabilirsiniz. İster yatağınızda ister koltukta, rahatça uzanabileceğiniz herhangi bir yerde ılık bir havluyu meme uçlarınıza koyun ve ılıklığı bütün vücudunuzda hissedene kadar o şekilde bekleyin. Daha sonra meme uçlarınıza 10 dakika kadar masaj yapın. Başka bir yöntem olarak, göğüs pompası kullanmak da masajla aynı etkiyi sağlayacaktır.

Kegel Egzersizi Yapın

Kegel egzersizleri, yani pelvik taban egzersizleri, rahim, vajina ve idrar kesesini destekleyen kasların kuvvetlenmesini sağladığı için hamilelik süresince günde 3 kez 15er dakika kegel egzersizi yapmak çok faydalı bir yöntemdir. Bu egzersizi yaparken kasmanız gereken kaslar idrarınızı yaparken yarıda durup tutmak için kullandığınız kaslardır. Bu egzersizi herhangi bir yerde otururken, yatarken, otobüste vs. yapabilirsiniz.

Kegel egzersizi nasıl yapılır?

Bu egzersizi yapmanın en kolay yolu şudur: Çok fazla çişinizin geldiğini düşünerek çişinizi kaçırmamak için kendinizi kasarak idrarınızı tutmaya çalışmak kegel egzersizidir.

Herhangi bir yerde veya evde rahatça bir yere uzanın ve kegel kaslarınızın, yani çiş yaparken durdurmak için kullandığınız kaslarınızın, nerede olduğunu bulun. Bu kaslarınızı 5 saniye boyunca sıkın ve sıkarken nefesinizin normal bir şekilde aldığınızdan emin olun. Daha sonra kaslarınızı 5 saniye dinlendirin ve tekrar sıkın. Bu şekilde devam ederek bu egzersizi yapın. Egzersizi yaparken mide, sırt ve bacak kaslarınızı sıkmadığınızdan emin olun.

Bol Su İçin

Hamilelikte yeterli miktarda su içmemek doğumun normal zamanı gelmeden bebeğin suyunun azalmasına ve vücudunuz henüz hazır değilken erken doğumun başlamasına sebep olabileceği için hamilelikte bol bol su içmek çok önemli ve gereklidir. Günde 10-12 bardak su içmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Pilates Topu Kullanın

Doğum sırasında pilates topu veya doğum taburesi kullanarak üzerinde yapacağınız çömelme pozisyonu, bebeğinizin doğum kanalında ilerlemesine yardımcı olur ve böylece doğum sancılarınız rahatlar.

Doğurmakta Acele Etmeyin!

Doğumu doğal seyrine bırakmak sizin için en iyisi olacağından doğum sancılarınızı kendi kendinize başlatmamalısınız. 38. Ve 42. Haftalar arasında gerçekleşen doğumlar da normal görüldüğü için doğumu illa da 40. Haftada yapacağım diye kendinizi şartlamanıza gerek yok. Doktorunuzun tavsiyesi, bebeğin sağlığı ve suyun azalması gibi konuların dışında keyfi bir nedenden dolayı suni sancı alarak doğumu başlatmaya çalışmayın.

Hastaneye Gitmeden Önce Ilık Duş Alın

Doğuma girmeden önce alacağınız ılık duş kan dolaşımınızı hızlandırarak sizi rahatlatır ve böylece doğumunuz daha kolay geçer.

Bitki Çayları Rahim Ağzını Açıyor!

Papatya çayı ve böğürtlen yaprağı çayı, rahim ağzının açılmasına büyük oranda yardımcı olur. Papatya çayını herhangi bir aktardan temin edebilirsiniz. Böğürtlen yaprağı çayını temin etmeniz için ise iyi bir aktar bulmanız gerekmektedir. Her ne kadar bütün doğal şeyler faydalı olsa da bu ürünlerin tüketiminde aşırıya kaçmamanız gerektiğinizi vurgulamakta fayda var. Bu tarz bitkilerin aşırı tüketimi erken doğum gibi riskli durumlarla karşılaşmanıza yol açabilir.

Akupunktura Gidin

Rahim ağzının açılmasını sağlayan birkaç tane baskı noktası vardır. Bu noktalardan birisi ayak bileğinde, diğeri de el baş parmağınız ile işaret parmağınız arasında bulunur. Birkaç günlük akupunktur seansından sonra kendinizdeki değişimi fark etmeye başlayacaksınız. Fakat, şunu unutmayın ki bitkiler gibi akupunktur da çok etkili bir yöntemdir.  Bu nedenle, oluşabilecek erken doğum riskinden dolayı bu yönteme 37 haftalık gebeliğe ulaşmadan başvurmamanız tavsiye edilmektedir.

Masaj Yaptırın

Kendinizi şımartın! Eşinizden size masaj yapmasını istemek en doğal hakkınız. İstediğiniz bir aromatik yağ temin edin ve eşinizden size bu yağ ile masaj yapmasını isteyin. Özellikle karnınıza ve sırtınıza yoğunlaşması hem sizi rahatlatacak hem de cinsel hayatınızı renklendirecektir.

Seks Yapın

Kendinizi bi fil gibi hissederken seks yapmak istemediğinizin son derece farkındayız ama unutmayın ki seks yapmak hamileliğin son haftalarında doğumu kolaylaştıran en eğlenceli ve keyifli yollardan birisi! Orgazm olunca salgılanan oksitosin hormonu rahim ağzının açılmasını kolaylaştırır. Bu hormon normalde beyinde hipofiz olarak adlandırılan bölgede salgılanan ve rahim kasılmalarını ve sütün memeden atılmasını sağlamakla görevli bir hormondur. Doğum başlamadığı zaman yapay olarak verilen suni sancı işleminde aslında vücuda oksitosin hormonu verilmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT