Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
23-09-2023 21:00 | Güncelleme : 27-09-2023 10:07

Dokuz adımda çocuklarınıza sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırın!

Google News

Çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaları ve yeterli besin alımını sağlamaları, uzun vadeli sağlık ve yaşam kalitesi için son derece önemlidir. İşte bu yola çıkmak için atabileceğiniz dokuz adım:

Dokuz adımda çocuklarınıza sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırın!

Sağlıklı yaşamın temeli, sağlıklı yiyecekler ile sağlıklı bir beslenme düzenidir. Bunları öğrenmesini sağlamak çocuğunuza hayatı boyunca büyük fayda sağlar. Çocuğunuza erken yaşta sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak, yetişkinlik çağlarında bile yiyeceklerle olumlu ilişkiler kurmasını sağlayacaktır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak için ailelerin, öğretmenlerin işbirliği yapması önemlidir. İşte bu amaçla atabileceğiniz 9 adım:

Dokuz adımda çocuklarınıza sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırın!

  • Besin Çeşitliliği: Çocuklara farklı besin gruplarından yiyecekler sunarak besin çeşitliliğini teşvik edin. Meyve, sebze, tahıl ürünleri, protein kaynakları ve süt ürünleri gibi farklı besin gruplarını içeren bir beslenme programı önemlidir.
  • Porsiyon Kontrolü: Çocuklara uygun porsiyonları sunun ve porsiyon boyutlarına dikkat edin. Aşırı yeme alışkanlığını engellemek için porsiyonları kontrol altında tutmak önemlidir.
  • Sağlıklı Atıştırmalıklar: Sağlıklı atıştırmalıkları teşvik edin. Çocuklar açlık hissettiğinde meyve dilimleri, sebzeler, yoğurt veya fındık gibi sağlıklı seçeneklere erişim sağlamak önemlidir.
  • Şeker ve İşlenmiş Yiyecekler: Şekerli içecekler ve işlenmiş yiyeceklerin tüketimini sınırlayın. Bu tür yiyecekler genellikle yüksek şeker ve tuz içerir ve sağlıklı bir beslenme programının dışında yer alır.
  • Öğün Zamanları: Düzenli öğün saatleri belirleyin ve bu zamanlarda çocuklara sağlıklı yiyecekler sunun. Öğünlerin atlanmaması ve düzenli olarak yapılması önemlidir.
  • Su Tüketimi: Çocukları su içmeye teşvik edin. Şekerli içecekler yerine suyu tercih etmelerini öğrenmelerini sağlayın.
  • Örnek Olma: Aile olarak sağlıklı beslenme alışkanlıklarını örnekleyin. Çocuklar, aile üyelerini taklit ederler, bu nedenle sağlıklı beslenme alışkanlıkları aile içinde başlamalıdır.
  • Fiziksel Aktivite: Çocukların fiziksel aktiviteye zaman ayırmasını teşvik edin. Fiziksel aktivite, sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır.
  • Besin Etiketleri: Çocuklara besin etiketlerini okuma alışkanlığı kazandırın. Etiketleri anlamaları, sağlıklı seçimler yapmalarına yardımcı olabilir.

Bu ilkeler, çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olabilir. Aynı zamanda bu alışkanlıkları yaşamları boyunca sürdürebilmeleri için iyi bir temel oluşturur.

Kaynak : Memorial Hastanesi, Sabah Gazetesi
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.