30 Kasım 2021, Salı 14:30

Döl Nasıl Neden Neyden Oluşur ve Çıkar?

Döl Nasıl Neden Neyden Oluşur ve Çıkar?

Erkek vücudunda testisler boşalma esnasında meni isimli bir sıvı salgılar. Döl meni demektir, döl ve meni aynı anlama gelir. Menide bulunan üreme hücrelerine ise sperm adı verilir. Meninin rengi erkeklerde beyazdır ve  yapısı ise yoğundur fakat kadınlarda ise sarı renkte ve ince bir yapıdadır.  Erkek vücudu bir boşalmada yaklaşık olarak 5 mL yani 1 çay kaşığı kadar meni üretmektedir.

Döl (Meni) Nelerden Oluşur?

Erkek vücudunda boşalma esnasında testislerin ürettiği ve penisten çıkan kalın yapıda ve beyaz renkteki sıvıya meni veya döl adı verilir. Dölde yalnızca sperm değil aynı zamanda farklı vücut salgıları da bulunur. Bu salgılar şunlardır: vajinadaki asitliğı yok eden prostat sıvısı, spermi besleyen protein bileşenleri, yağ asitleri ve fruktoz. Diğer bir deyişle döl, içeriğinde sperm dahil iki yüzden daha fazla protein bileşeni, kalsiyum, C vitamini, klor, sitrik asit, laktik asit, fruktoz, nitrojen, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum, B12 vitamini ve çinko gibi birçok vitamin ve mineralden oluşan seminal bir sıvıdır.

Semen Nedir?

Semen meni demektir. Daha çok meni olarak bilinen semen sperm değil meni demektir. Semen içerisinde sperm başta olmak üzere mineral, vitamin, aminoasit, şeker ve protein bileşenleri bulunmaktadır. Şunu da belirtmekte fayda vardır ki vücutta salgılanan semenin çok olması salgılanan sperm sayısının da çok olduğunu göstermez. Bu, yapılan semen (meni) analizlerinde ortaya çıkabilir. Bu analizler için kişi 48 cinsel herhangi bir şey yaşamaz ve bu süre dolduktan sonra kişiden alınan semen mikroskopil ve makroskopik olarak değerlendirilir. Bu analiz en az 2 tek tekrarlanmalıdır çünkü sperm sayısı her semende farklılık gösterebilir.

Sperm Nedir?

Anne karnındaki bebeğin hayatı spermin varlığıyla mümkündür. Erkek vücucundaki testisler spermi üretir ve bu üretilen spermler epididim denen depoda saklanır. Ardından buradaki semen üretra yoluyla penisten dışarı atılır.

Erkek vücudu sperm üretimine ergenlik dönemi ile başlar. Bir erkek testisi her boşalmada ortalama 500 milyon sperm üretir. Kadın vajinasına giren sperm, hareket halinde olup bir yumurta peşine düşer ve onu döllemeye çalışır. Kadın vajinasında spermin ömrü 5 gündür. Fakat sperm açık havada bırakılırsa en fazla birkaç dakika yaşayacaktır. Testisler tarafından üretilen sperm epididimde en fazla 74 gün depolanabilir. Yani erkek boşalmazsa sperm hücresi 74 gün sonra ölür ve ölen bu spermler vücut tarafından kendi kendine yeniden emilir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için erkeklerin cinsel ilişkiden birkaç gün önce boşalmaması tavsiye edilir. Çünkü spermin birkaç gün dışarı atılmaması semendeki yoğunluğu ve sperm sayısını arttırır ve bu sayede yumurtanın döllenmesi yani hamilelik ihtimali daha yüksek olur.  

Erkeklerin doğurganlık oranındaki en temel faktör vücudun ürettiği spermin normal olması ve bu spermlerin iletilme durumudur. Erkekteki sperm cinsel ilişki yoluyla kadında vajinaya girer ve rahim ağzından rahme ve oradan da fallop tüplerine yol alır. Fallop tüplerindeki sperm burada bir yumurta ile karşılaşırsa onu döller.

Erkeklerde sperm problemleri genetik veya yaşam tarzındaki birtakım durumlardan kaynaklanabilir. Örneğin, sigara içmek, alkol tüketmek ve bazı tıbbi ilaçların kullanımı vücutta üretilen sperm miktarının azalmasına yol açabilir. Vücudun az sperm üretimesine yol açan diğer faktörler de şunlar olabilir: böbrek yetmezliği gibi, kabakulak benzeri çocukluk çağı enfeksiyonları ve testesteron düşüklüğü benzeri kromozom veya hormon problemleri. Erkeklerde sperm düşüklüğü veya hiç sperm üretiminin olmamasının sebebi üreme sisteminin zarar görmesi olabilir.

Erkeklerde sperm kalitesini veya sperm oranını semen analizleri ile ölçmek mümkündür. Bu analizler laboratuvar ortamında gerçekleşir ve en doğru sonuçları elde etmek için en az 2 kez tekrarlanır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT