23 Eylül 2019, Pazartesi 03:30

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı Diş Dolgusu Sonrası Ağrı Sızla Hassasiyet

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı Diş Dolgusu Sonrası Ağrı Sızla Hassasiyet

Diş dolgusu çürüyen dişi kurtarmaya yönelik bir tedavidir. Diş dolgusunda dişin çürüyen kısmı çıkarılır buraya dolgu malzemesi konulur. Diş dolgusundan sonra ilk birkaç hafta dolgu yapılan dişin ağrıması, hassaslaşması, sızlaması normal kabul edilir. Ancak diş dolgusu yaptırdıktan uzun süre geçmesine rağmen bu sorunlar geçmiyorsa mutlaka tekrar diş doktoruna gitmelidir.

Dolgu Sonrası Diş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

 1. Dolgunun başarılı bir şekilde yapılmaması
 2. Dişin tam temizlenememesi
 3. Dolgunun tutmaması
 4. Dolgunun açılması, hava alması
 5. Dolgu maddesine alerji
 6. Diş pulpasının iltihaplanması. Diş pulpası, dişin içindeki yumuşak dokudır. Küçük kan damarları, sinir lifleri ve lenf damarları içerir. Diş pulpasının enfeksiyon kapması dolgu sonrası diş ağrısına yol açabilir.
 7. Dolgu çok derinse dişin pulpasının hassasiyeti artmış olması

Dolgu Sonrası Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

İlaç kullanımı

Doktorunuzun verdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Soğuk kompres

Buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarın, bunu ağrıyan dişin olduğu yanağa tutun.

Tuzlu Su

Tuzlu su ile gargara yapmak da dolgu sonrası diş ağrısını gidermeye yardımcı olabilir. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz katıp karıştırın. Bunla gargara yapın.

Sual: Ben yeni dolgu yaptırdım ama 2 gündür dişim hala ağrıyor ve sızlıyor.Sizce bu normal mi?

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Ülkü Koloğlu’nun cevabı:( Merhaba, dolgu yapıldıktan sonra 3 haftaya kadar sızlama-ağrı olabilir, bu normal bir süreçtir. Ancak gece ağrınız varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız)

Sual: Hocam yaklaşık 1 ay önce dolgu yaptırmıştım, ara sıra ağrılar olmasına rağmen bir ara geçti fakat şu sıralar aşırı derecede ağrı oluyor . Ne yapmalıyım? Bir problem olmuş olabilir mi?

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Yasin Odabaşı’nın cevabı:( Dişiniz için alınacak radyografiye göre kanal tedavisi yapılması gerekebilir )

Sual: Dişime dolgu yapıldı;fakat sıcak ve soğukta sızlıyor ve birşey yerken birden bir ağrı oluyor.Sebebi ne olabilir?

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Deniz Gazibey’in cevabı:( Merhaba, dolgunun ilk haftalarında hassasiyet olur.1 ay kadar bekleyin ağrıda azalarak geçme olmazsa doktorunuza tekrar başvurun,kanal tedavisine çevirmesi gerekebilir.)

Sual: Dolgulu azı dişimin tekrar dolgu yapılması gerekti. İki gün önce yaptırdım. Bişey yiyip içmiyorken sızlama yok,birşey yerken sanki çürük dişle yiyomuşum gibi sızlıyor. Kalemle hafif tıklıyorum.Bazen sızlıyo bazen sızlamıyo.Sizce bu durum geçer mi yoksa tekrar doktora mı gidiyim?

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Handan Tuğçe Oğuz’un cevabı:( Merhabalar, geçmiş olsun, yeni dolgu yapılan dişlerde ilk bir kaç gün hassasiyet oluşabilir,  özellikle sizin durumunuz gibi, dolgulu dişlerin altında yeni çürük oluştuğunda daha derin bir çürük meydana gelmiş olur. Bu da dişin pulpa odası dediğimiz sinir kısmına yaklaşılarak yeniden dolgu yapılması anlamına gelir. Başlangıçta hassasiyet oluşabilir. Ama bu hassasiyet durumu geçmezse o dişe kanal tedavisi yapılması gerekir. Sorununuzun devamı halinde dolgunuzu yapan meslekdaşımıza tekrar gitmenizi öneririm.)

Sual: Doktor bey 3-4 ay önce dişime dolgu yaptırdım. Dolgu yaptırdığım dişimin arkasında da 3 tane kaplama dişim var. Doktor ağrı ve sızıların bir ay içerisinde geçeceğini söyledi, ama geçmedi acaba dolguyu mu iyi yapamadı ya da arkadaki dişlerime çark mı değdirdi? Diş doktoru bakınca anlar mı?

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Noyan Bakır’ın cevabı:( Dolgu sonrası 1 ay içinde geçmeyen sızlama ve ağrıların nedeni bulunup gerekli tedavilerin yapılması gerekir, diş doktorunuz muayenede durumu anlar merak etmeyin.)

Sual: Merhabalar hocam. Sorunum dolgu yapılan dişimde yemek yerken sızlama oluyor.Elime kürdan alıp dişin üstüne hafifçe dokunduğumda da sonuç aynı.Ancak bu sızlama ağrı şeklinde değil.Bunun sebebi ne olabilir? Dolgu yaptırmadan önce böyle bir sıkıntım yoktu.Bu süreç 2.5 haftadır devam ediyor.

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Tülin Sever’in cevabı:( 1-2 hafta içerisinde azalarak devam ederse bekleyiniz. aksi taktirde tekrar doktorunuzla bu durumu görüşün.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

17 Yorum

 1. Serdar

  1 hafta önce sağ arka üst dişime yandan dolgu yapıldı bir haftanin sonun su içerken ansızin hassasiyet oluştu bu arada ortodonti tedavisi görüyorum bu hassasiyetin sebebi ne olabilir

 2. Tugce

  Merhaba hocam bir hafta once dolgu yaptırdım fakat dolgu yaptırdığım disimin ustundeki dis eti agriyor dis etinin en ustundeki noktoya el degdiremiyorum sizliyor normal mi sizce bu

 3. Buket

  Hocam ben bugun kanal tedavisiyle dolgu yaptirdim ama o dolgulu olan disim alt disimle ustuste geldinde aciyor agriyor su dahi içemiyorum agrim cok buna ne yapabilirim

 4. Selami sönmez

  Hocam ben bi haftadır dolgu yaptım yemek yerken ağrıyo batıyo sanki ne yapa bilirim

 5. Sevilay

  Hocam dişim dolgu yapılmadan önce damaktan iğne vuruldu o iğneden sonra burnumda yanma ve sızlama başladı ne yapmalıyım teşekkürler

 6. Rojda

  Merhaba hocam ben yaklaşık 4-5 sene önce dolgu yaptırmıştım diş dolgusu yaptırdıktan 3-4 ay sonra ara ara ağrı yapmaya başlıyordu doktora gittim normal dedi aradan süre geçti yine ağrı olmaya başladı bu sefer çeneye vurmaya başladı ağrıları 1 hafta önce doktora gittim ağrı kesici verdi yine aynı ağrılar var ve dolgulu dişim ise siyahlaşmaya başladı acaba bunun nedeni nedir acil doktora gitmeli miyim ? Hangi diş bölümüne gitmeliyim ?

 7. murat

  Kizima 3ay once dolgu.yaptirdik.hapa agriyor doktora gottik ilac verdi ama hala agriyor ne yapmaliyiz

 8. .

  2 gün önce en arkadaki disime dolgu yaptırdım 2 gündür ağrıyo sızlamıyo ama ağrıyor kanal tedavisi mi gerekiyor

 9. Emrehan

  4 sene önce dişime dolgu yaptırdım ama şimdi dolgu yapılan dışım agriyor

 10. Ayşe

  Hocam 1yil önce dış doldurtum ama o gün bugün o dişi hiç kullanmadım sızlıyor bir kacgundur çok ağrıyor ve sanırsın oraya bir çivi var oderece acı çekiyorum üst damağa doğru bir şişme gösterdi ama gitmeye çok korkuyorum bunun nedeni ne olabilir

 
 
KAPAT