06 Temmuz 2020, Pazartesi 07:37

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı Diş Dolgusu Sonrası Ağrı Sızla Hassasiyet

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı Diş Dolgusu Sonrası Ağrı Sızla Hassasiyet

Diş dolgusu çürüyen dişi kurtarmaya yönelik bir tedavidir. Diş dolgusunda dişin çürüyen kısmı çıkarılır buraya dolgu malzemesi konulur. Diş dolgusundan sonra ilk birkaç hafta dolgu yapılan dişin ağrıması, hassaslaşması, sızlaması normal kabul edilir. Ancak diş dolgusu yaptırdıktan uzun süre geçmesine rağmen bu sorunlar geçmiyorsa mutlaka tekrar diş doktoruna gitmelidir.

Dolgu Sonrası Diş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

 1. Dolgunun başarılı bir şekilde yapılmaması
 2. Dişin tam temizlenememesi
 3. Dolgunun tutmaması
 4. Dolgunun açılması, hava alması
 5. Dolgu maddesine alerji
 6. Diş pulpasının iltihaplanması. Diş pulpası, dişin içindeki yumuşak dokudır. Küçük kan damarları, sinir lifleri ve lenf damarları içerir. Diş pulpasının enfeksiyon kapması dolgu sonrası diş ağrısına yol açabilir.
 7. Dolgu çok derinse dişin pulpasının hassasiyeti artmış olması

Dolgu Sonrası Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

İlaç kullanımı

Doktorunuzun verdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Soğuk kompres

Buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarın, bunu ağrıyan dişin olduğu yanağa tutun.

Tuzlu Su

Tuzlu su ile gargara yapmak da dolgu sonrası diş ağrısını gidermeye yardımcı olabilir. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz katıp karıştırın. Bunla gargara yapın.

Sual: Ben yeni dolgu yaptırdım ama 2 gündür dişim hala ağrıyor ve sızlıyor.Sizce bu normal mi?

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Ülkü Koloğlu’nun cevabı:( Merhaba, dolgu yapıldıktan sonra 3 haftaya kadar sızlama-ağrı olabilir, bu normal bir süreçtir. Ancak gece ağrınız varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız)

Sual: Hocam yaklaşık 1 ay önce dolgu yaptırmıştım, ara sıra ağrılar olmasına rağmen bir ara geçti fakat şu sıralar aşırı derecede ağrı oluyor . Ne yapmalıyım? Bir problem olmuş olabilir mi?

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Yasin Odabaşı’nın cevabı:( Dişiniz için alınacak radyografiye göre kanal tedavisi yapılması gerekebilir )

Sual: Dişime dolgu yapıldı;fakat sıcak ve soğukta sızlıyor ve birşey yerken birden bir ağrı oluyor.Sebebi ne olabilir?

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Deniz Gazibey’in cevabı:( Merhaba, dolgunun ilk haftalarında hassasiyet olur.1 ay kadar bekleyin ağrıda azalarak geçme olmazsa doktorunuza tekrar başvurun,kanal tedavisine çevirmesi gerekebilir.)

Sual: Dolgulu azı dişimin tekrar dolgu yapılması gerekti. İki gün önce yaptırdım. Bişey yiyip içmiyorken sızlama yok,birşey yerken sanki çürük dişle yiyomuşum gibi sızlıyor. Kalemle hafif tıklıyorum.Bazen sızlıyo bazen sızlamıyo.Sizce bu durum geçer mi yoksa tekrar doktora mı gidiyim?

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Handan Tuğçe Oğuz’un cevabı:( Merhabalar, geçmiş olsun, yeni dolgu yapılan dişlerde ilk bir kaç gün hassasiyet oluşabilir,  özellikle sizin durumunuz gibi, dolgulu dişlerin altında yeni çürük oluştuğunda daha derin bir çürük meydana gelmiş olur. Bu da dişin pulpa odası dediğimiz sinir kısmına yaklaşılarak yeniden dolgu yapılması anlamına gelir. Başlangıçta hassasiyet oluşabilir. Ama bu hassasiyet durumu geçmezse o dişe kanal tedavisi yapılması gerekir. Sorununuzun devamı halinde dolgunuzu yapan meslekdaşımıza tekrar gitmenizi öneririm.)

Sual: Doktor bey 3-4 ay önce dişime dolgu yaptırdım. Dolgu yaptırdığım dişimin arkasında da 3 tane kaplama dişim var. Doktor ağrı ve sızıların bir ay içerisinde geçeceğini söyledi, ama geçmedi acaba dolguyu mu iyi yapamadı ya da arkadaki dişlerime çark mı değdirdi? Diş doktoru bakınca anlar mı?

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Noyan Bakır’ın cevabı:( Dolgu sonrası 1 ay içinde geçmeyen sızlama ve ağrıların nedeni bulunup gerekli tedavilerin yapılması gerekir, diş doktorunuz muayenede durumu anlar merak etmeyin.)

Sual: Merhabalar hocam. Sorunum dolgu yapılan dişimde yemek yerken sızlama oluyor.Elime kürdan alıp dişin üstüne hafifçe dokunduğumda da sonuç aynı.Ancak bu sızlama ağrı şeklinde değil.Bunun sebebi ne olabilir? Dolgu yaptırmadan önce böyle bir sıkıntım yoktu.Bu süreç 2.5 haftadır devam ediyor.

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Tülin Sever’in cevabı:( 1-2 hafta içerisinde azalarak devam ederse bekleyiniz. aksi taktirde tekrar doktorunuzla bu durumu görüşün.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

49 Yorum

 1. Cihat

  İki gün dür dolgu yapdım ama dişlerim üstüdte geldimi artıyor yemek yiyemiyorum neden acaba

 2. Abdülkerim

  Hocam dolgu yaptırdım dişine soğuk ve sıcak biseyler yerken ağrıyor hemde aşırı derece ve kesilmiyor.Gece ağrısı da var

 3. Elif

  Merhaba arkadaşlar dün disime dolgu yaptırdım fakat gece ve şuan dada agrim var ne yapmalıyım bilgisi olan varmı acaba

 4. Zeynep

  Kanal tedavisi yaptırdım geçici dolgu koydu yara geçene kadar 1 ay sonraya randevu verdi gittim dolgu yapıldı 2 gün oldu çok ağrıyor

 5. Serkan

  Azi disime dolgu yaptirdim ama dolgum yuksekte kalmis hocam birsey yerken disim agriyor ne yapmaliyim..

 6. Sual

  Dün dolgu yaptırdım disimde ağrı var neyapmaliyim

 7. Abdullah

  3 buçuk ay oluyor dişime dolgu yaptırdım ve dişim de çok hafi ağrı oluyor bu normal mi

 8. Bekir

  Merhaba hocam ben yaklaşık dolgu yapalı 2 hafta felan oldu ama sonradan benim dolgu olan dişim ağrımaya başladı ama geceleri daha cok ağrı yapıyo bu nun sebebi nedir ama geceleri cok ağrıyo

 9. Eylül

  hocam merhaba. ben yaklaşık 2 3 ay önce bir dolgu yaptırdım. Dolgu başlarda fazla ağrımadı fakat sonrasında dişlerim sıkışmaya başladı. Dişlerimin sıkışmaya başlamasıyla dolgum ağrımaya başladı. Gittiğim diş hekimi kanal tedavisi yapılabileceğini söyledi.Sizce bu ağrı diş şıkışmasından dolayı mı oldu

 10. Ali

  Dışım dolgu yapıldı aradan 1 ay geçti dişimin yanlarından çürükler çıktı bu geçen zaman arasında da zaten çok ağrıyodu ne yapılmalı syn dr. um

 
 
KAPAT