Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Domates Alerjisi Nasıl Olur Ve Nasıl Geçer?

Mavikadin>Sağlık>Domates Alerjisi Nasıl Olur Ve Nasıl Geçer?

Domates alerjisi belirtileri, nedenleri ve tedavisi makalemizde bu alerji türü hakkında çeşitli bilgiler verdik

Domates Alerjisi Nasıl Olur Ve Nasıl Geçer?

Domates özellikle batı ülkelerinde sebze olarak yaygın şekilde tüketilen popüler bir yiyecektir. Domates alerjisi belirtileri, nedenleri ve tedavisi makalemizde bu alerji türü hakkında çeşitli bilgiler verdik. Domates gıda alerjenleri arasında yer alan sebzelerdendir.

Çiğ domatesteki protein domatesin alerjiye neden olmasından sorumlu etkendir. Pişirme veya kızartma sonrası ısı nedeniyle bu protein etkisiz hale gelir. Bu yüzden çoğu kişi pişmiş domates yediğinde herhangi bir sorun yaşamaz. Ancak az miktarda tükettiğinizde bile alerjik reaksiyonla karşılaşıyorsanız pişmiş veya çiğ her çeşit domatesten uzak durmalısınız. Az miktarda yediğinizde bile alerjik reaksiyon göstermeniz domates alerjinizin ciddi boyutta olduğuna işaret eder.

Domates alerjisi neden olur?

Domates alerjisi de diğer gıda alerjileri gibi bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Bazı kişiler domates yediklerinde bağışıklık sistemi bunu bir tehdit olarak algılar. Bu durumda vücut kendini korumak için antikor üretir. Antikor ve meyve proteini birbirini yıkmaya çalışır bu sırada çeşitli kimyasallar üretir. Histamin aşırı bir şekilde salgılanır. Bu durum, cilt gibi yumuşak dokuyu etkiler. Histamin de alerji belirtilerini oluşturur. Bazı insanlarda alerji ve intolerans arasındaki fark belirgin değildir. Domates intoleransı biraz daha farklıdır, iç yapısındaki kimyasal bozukluktan kaynaklanır. Domates salisilik asitten türetilen salisat içerir. Domates intoleransı olan kişiler bunu tolere edemez ve kusarlar.

Domates alerjisi belirtileri

 1. Anafilaksi (çok nadir)
 2. Solunum zorluğu
 3. Göğüs sıkışması
 4. Öksürük
 5. Egzama
 6. Mide-bağırsak problemleri
 7. Baş ağrısı
 8. Kurdeşen
 9. Boğaz kaşıntısı
 10. Perioral dermatit
 11. Rinit
 12. Deri döküntüleri
 13. Yüzde şişme
 14. Hırıltı
 15. Dudaklarda karıncalanma
 16. Ciltte kabarma, kızarma, cilt döküntüsü gibi çeşitli cilt sorunları

Domates Alerjisi Nasıl Olur Ve Nasıl Geçer?

Domates alerjisi nasıl geçer?

Alerjiden kurtulmak için en doğru yöntem, alerjiye sebep olan maddeden, yiyecekten uzak durmaktır. Yani domates alerjiniz varsa domates tüketiminden mümkün mertebe sakının. Hatta domatesten yahut domates sosundan yapılmış olan bir yemeğe dahi yaklaşmayın. Marketlerde satılan domates içermeyen soslar sizin için iyi birer alternatif olabilir. C ve E gibi bazı vitaminler, glukozamin alerjiye karşı çok etkilidir ve doktor kontrolünde denemeye değerdir. Şayet domates alerjisi etkisini azaltan takviye ilaç arıyorsanız alerji doktorunuza danışmalısınız. Domates alerjisi sonucunda cildinizde deri döküntüleri meydana geldiyse doktorunuz merhem kullanmanızı tavsiye edebilir. Ayrıca antihistaminik hap ve steroid de reçete edebilir. Aşırı duyarlılık şiddetli hale gelirse, acil yardım almalıdır çünkü anafilaktik şoka neden olup yaşamı tehlikeye atabilir.

Domatesin Sağlığa Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir? Tıklayınız

Çilek Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Bebeklere Domates Ne Zaman Verilir Ve Domates Bebekte Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Şeftali Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Muz Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Çekirdek Alerjisi - Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi Tıklayınız

Yoğurt Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...