04 Temmuz 2020, Cumartesi 17:26

Domates Salçalı Makarna Kalori Miktarı Nedir

Domates Salçalı Makarna Kalori Miktarı Nedir

Salçalı Makarna Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı?

Makarna, farklı şekillerde hazırlanabilen bir yemektir ve sade makarna, diğer makarnalardan daha az kalori barındırmaktadır. Makarnayı sade olarak tüketmek istemeyenler çoğu zaman salçalı makarnayı tercih etmektedir. Zira hem oldukça pratik hem fazla malzeme gerektirmediği için ucuzdur. Zamandan tasarruf etmemizi sağlayan ve tadına doyum olmayan salçalı makarna, sofraların baş köşesine layıktır.

Makarnaya salça eklenmesi kalorisini artırır, kilo almaya sebep olabilir.

Salçalı Makarna Kaç Kaloridir?

 1. 1 porsiyon salçalı makarnada 454 kalori bulunmaktadır.

Salçalı Makarna Kilo Aldırır mı?

Salça, yemeklerin lezzetini doruğa çıkardığından, tariflerin olmazsa olmaz malzemesidir. Özellikle salçalı makarnanın sıklıkla tercih edildiği görülmektedir. Kalori olarak bakıldığında salçalı makarnanın içerdiği kalori daha fazladır. Bu yüzden salçalı makarna tüketiminin kontrollü olması lazımdır. Bol kalorili yemeklerin başında gelen salçalı makarna, sizi kısa sürede fazla kilolarla tanıştırabilir. Salçalı makarnanın 1 orta boy porsiyonu 425 kalori içerir. Makarnanın yüksek kalorili olmasını engellemek için az yağlı ve az salçalı olarak hazırlanması gerekir. Önerilen salça miktarı en fazla 1 tepeleme yemek kaşığı kadardır. Gereğinden çok salçalı makarna tüketirseniz kan şekerinizde artış yaşanacaktır.

Makarna salçası tuzlu olduğundan az miktarda kullanılmalıdır. Çünkü salçanın tuzu, vücudun su toplamasına yol açar ve bunun sonucunda ödem meydana gelir. Bundan dolayı salçanın ölçüsü iyi ayarlanmalıdır.

Diyet Salçalı Makarna Tarifi İçin Malzemeler

 1. 1 su bardağı kepekli makarna
 2. 1 adet kuru soğan
 3. 1 tatlı kaşığı salça
 4. 1 adet kırmızı biber
 5. 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 6. Tuz ve baharatlar

Diyet Salçalı Makarna Tarifi

 1. İlk olarak, makarna suyunu tencereye koyuyoruz.
 2. Makarnaları küçük bir tencerenin içerisine alıyor ve kısık ateşte haşlıyoruz.
 3. Onlar haşlanırken bir tavaya biraz yağ ekliyor ve soğanları yağda kavuruyoruz. (Yağ yetmezse biraz su katabiliriz.)
 4. Ardından salçamızı sulandırıyoruz ve tencereye ilave ediyoruz.
 5. Sonra doğranmış biberleri ekliyoruz.
 6. Tuzunu ve baharatlarını koyuyoruz ve bir süre pişirmeye devam ediyoruz.
 7. Bu arada makarna suyunu çekmiş ise sorun yoktur ancak suyu fazla geldiyse çöpe atılmamalıdır. Çünkü bu su, çeşitli vitaminler içermektedir ve çöpe atmak yerine mantarlı sosun içerisine eklenmesi daha doğrudur.
 8. Sos piştiğinde makarnayla harmanlıyoruz. Şimdi afiyetle yiyebiliriz.

Salçalı Makarnanın Faydaları Nelerdir?

Salçanın içerisinde A, B1, B2, C, K vitaminleri ile organik asitler, karbonhidrat, niacin, demir ve potasyum gibi önemli bileşenler yer almaktadır. Yani salça, insan sağlığı için gerekli olan vitamin ve minerallere sahiptir. Yemeklere lezzet katan bu ürün, likopen isimli bir element içermektedir. Karetenoid grubunda bulunan likopen, sebze ve meyvelerin yapısında da mevcuttur.

Taze domatesler de likopen içermektedir fakat salça ve benzeri domates ürünlerindeki likopen miktarı daha fazladır. Zira domatesler yoğun sıcaklığa maruz kaldığında likopen oranı yükselmektedir. Isıl işleme tabi tutulan biber ve domates ürünleri en güçlü likopen kaynaklarıdır. Likopen pigmentinin prostat kanserine şifalı olduğu yakın zamanda gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar ile doğrulanmıştır. Öte yandan çalışmalar ışığında likopenin göğüs, kolon ve rahim kanserlerine karşı koruyucu etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Yaşlılık döneminde vücut direnci daha çabuk kırıldığından bu sorunun önlenmesinde likopenden yararlanılabileceği de ifade edilmektedir. Antioksidanlar arasında yer alan likopen, serbest radikallerle mücadele etmekte ve hücre yıkımına engel olmaktadır. Likopenin bu özelliklerine ilaveten; hücrelerin bilgi alışverişini gerçekleştirmesi, cilt hasarını önlemesi ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatması da eklenebilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT