07 Temmuz 2022, Perşembe 14:22

Domates Zararlı mıdır? Domatesin Sağlığa 7 Zararı

Domates Zararlı mıdır? Domatesin Sağlığa 7 Zararı

Domates çok faydalı bir sebze olmasına rağmen çeşitli yan etkilere, zararlara da yol açabilmektedir.

Domates, vitamin ve mineral deposu, salatalarımızın vazgeçilmezi olan bir sebzedir. Domates çok faydalı bir sebze olmasına rağmen çeşitli yan etkilere, zararlara da yol açabilmektedir.

İrritabl bağırsak sendromunu tetikleyebilir

Domates likopen açısından zengin yapısıyla, irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi önemli bağırsak sorunlarına neden olabilir. İrritabl bağırsak sendromu ise büyük abdest bozarken ağrı ve aşırı rahatsızlık gibi belirtiler verir. Günde 30 mg likopen sınırını aşınca ayrıca gaz, karın ağrısı, hazımsızlık ve şişkinlik gibi mide bağırsak problemleri yaşayabilirsiniz.

Böbrek taşına neden olabilir

Domateste ve domatesin çekirdeklerinde bol miktarda kalsiyum ve oksalat bulunur. Özellikle böbrekleri hassas olan, böbreklerinde sağlık sorunu yaşayan kişilerin domates yemesi onlara zarar verebilir. Böbrek problemi çeken biri olarak sık sık domates tüketirseniz, kalsiyum ve oksalatların böbreklerde birikmesiyle, böbrek taşına neden olabilirsiniz.

Alerji yapabilir

Domates alerjisi en sık karşılaşılan gıda alerjisi türlerindendir. Domates alerjisi,domatesteki proteini bağışıklık sistemimizin düşman olarak algılayıp onunla savaşmasıyla meydana gelir ve kaşıntı, ciltte döküntü, ürtiker, göğüs daralması, dudaklarda şişme, gözlerde yanma hissi gibi çeşitli belirtilere yol açabilir.

Vitamin doz aşımı

Domates vitamin açısından zengin bir sebzedir. Orta büyüklükte bir domatesi tüketmek 1025 IU A vitamini, 17 mg C vitamini sağlar ki bu rakamlar günlük A vitamini ihtiyacının yarısını, C vitamini ihtiyacının ise önemli bir kısmını karşılar. Normalin üstünde domates tüketimi vitaminde doz aşımına neden olup baş ağrısı, mide bulantısı ve böbrek ağrısı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Erkeklerde prostat bezi sorunları

Yapılan bilimsel araştırmalar domatesin ve domatesin çekirdeğindeki likopenlerin erkeklerde prostat bezinde çeşitli sorunlara neden olabildiğini göstermiştir. Aşırı domates yemek erkeklerde idrar yapmada güçlük, ereksiyon bozukluğu, idrar yolunda ağrı gibi üreme sistemini etkileyen problemlere yol açabilir.

Mide sorunları yapabilir

Kişide mide ekşimesi, ülser ve asit reflü gibi sağlık sorunlarının bulunması midede normalden fazla asit salgılandığına işaret eder. Domates asit açısından zengin içeriği ile özellikle mide ekşimesi ve ülserden muzdarip kişilerdeki bu belirtileri daha da şiddetlendirebilir. Domates, asidik bir sebze olmasından dolayı midesi sağlam olan bireylerde dahi mide sorunlarına yol açabilir.

Cilt sorunlarına neden olabilir

Domates yedikten sonra çoğu kişide ciltte döküntü, egzama, kızarıklık ve kabarma gibi cilt problemleri görülür.

Domates Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Domates Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Domates Kilo Yaparmı, Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatırmı? Tıklayınız

Domates Hangi Mevsimde Yetişir Yenir Mevsimi Ne Zaman Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

6 Yorum

 1. ahmet

  domates çok tüketmek sağlığa zararlı değildir sadece hormonlu veya sera domatesler zararlı olabilir organik domates her zaman vücudu dinç tutar kan yapar c vitamini salgılar

 2. Cemile

  Dometez yüzümde alarcı yaptı kaşıntı kızarıklık yaptı benım ne yapmam lazım birdaha kollanmıçam

 3. İsimsiz

  Biri zararli diyor digeri yararlı. Çık işin icinden :))

 4. Elif

  Hiç işime yaramadı

 5. ahmet yusuf

  cok faydalı bir yazı okuduğum kanaatindeyim. Bu vesile ile size teşekkürlerimi sunuyorum. umarım tanıtıcı ve belli vukufiyete mazhar olacağımız bilgiler bu sitede çoğunlukla kendine yer bulur. tekrar teşekkür ederim. iyi çalışmalar

 6. Ali

  Dometes yedim hocam cildim kaparti ve izardi.

 7. Alerji yapmıştır. Domatesi kesin

 
 
KAPAT