15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:32

Domates Zayıflatırmı, Kilo Aldırır mı, Domates Kaç Kalori?

Domates Zayıflatırmı, Kilo Aldırır mı, Domates Kaç Kalori?

Domates ise kalorisi düşük zayıflamaya yardımcı harika besinlerdendir. Aldığınız kaloriler sadece zayıflama hızını değil zayıflamayı da tümden etkiler.

Zayıflamak istiyorsanız doymuş yağ ve basit şekerler içeren gıdalardan uzak durmalısınız. Domates ise kalorisi düşük zayıflamaya yardımcı harika besinlerdendir. Aldığınız kaloriler sadece zayıflama hızını değil zayıflamayı da tümden etkiler.

Domates düşük kalorili olduğundan diyet için ideal bir yiyecektir. Büyük boy domates 33 kalori, orta boy domates 22 kalori içerir. USDA Besin Veri Laboratuvarına göre erik domates 11 kalori, yarım su bardağı çeri domates ise 13 kalori içerir.

Domates neredeyse hiç yağ içermez, bu yüzden düşük yağlı diyetler için idealdir. Lif açısından zengin yapısıyla kabızlığı önler, bağırsakları çalıştırır ve yiyeceklerin yağ olarak depolanmasını önler böylece kilo vermekte önemli rol oynar. Orta ya da büyük domates 1.5 veya 2.2 g lif içerir. Lifli besinler kabızlığı giderir, sindirimi düzenler ve zayıflamakta önemli rol oynar. Domates aynı zamanda doğal olarak meydana gelen şeker, potasyum, C vitamini ve protein içeriği ile zayıflarken bu minerallere olan ihtiyacınızı karşılar.

Dr. Jonny Bowden domates gibi gıdaların yüksek hacimli gıdalar olduğunu ve kilo kaybı için ideal olduğunu bildirmiştir. Hacmi yüksek gıdalar fazla miktarda su, hava, lif ve diğer besinlere nazaran daha düşük kalori içerir. Domates gibi yüksek hacimli besinler iştahınızı tatmin eder ve yüksek kalorili yiyecekler yemenize gerek kalmaz. Büyük bir domates 2.2 gr lif içerirken fazla miktarda su da içerir. Su içeren gıdalar midenizde içeceklerden daha uzun süre kalır ve zayıflamanıza da yardım eder.

Domateste yağ olmamasına rağmen şeker içeriği nedeniyle kandaki glikozun yükselmesinden endişe edebilirsiniz. Fakat aslında endişeye gerek yoktur. Domates düşük glisemik indeksli bir gıdadır. Uzmanlar glisemik indeksi düşük gıdaların kan şekerini dengeleyip açlık krizini önlediğini kilo vermeyi kolaylaştırdığını bildiriyor. Glisemik indeks bir yiyecek veya içeceğin kan şekerini ne ölçüde etkileyeceğini gösteren bir sistemdir. 55 ve aşağı indekste olan gıdaların kan şekeri düzeyleri üzerinde önemli olumsuz bir etkiye sahip değildir. Diyet yapanların kan şekerini mümkün olduğunca sabit tutması önemlidir. Kan şekerinin yükselmesi insülin salgılanmasına neden olur bu da vücudu yağ depolamaya teşvik eder. Bu nedenle diyet yapanlar için düşük indeksli yiyeceklerle beslenmek çok önemlidir.

Domates kalori cetveli

  1. 100 gr. domates 17 kalori
  2. 100 gr. kurutulmuş domates 258 kalori
  3. 100 gr. domates sosu 68 kalori
  4. 1 orta boy domates çorbası 
  5. 100 gr közlenmiş domates 17 kalori

Domates Suyu Diyeti İle 1 Haftada 5 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Yaban Mersini Zayıflatırmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

2 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet İle Şok Zayıflama Tıklayınız

Salatalık Zayıflatırmı Yoksa Kilo Aldırırmı Tıklayınız

10 Günde 10 Kilo - Acil Zayıflatan Diyet Listesi Tıklayınız

Havuç Zayıflatırmı, Kilo Aldırırmı Tıklayınız

Sinameki Zayıflatırmı? Sinameki Çayının Kilo Vermeye Etkileri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. ??

    begendimmmmm

 
 
KAPAT