2019-06-22 21:14:04 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:11

Dondurma Kaç Kalori Sade Dondurma Kakaolu Dondurma Kalori

Dondurma yaz aylarının vazgeçilmezi hem lezzetli hem de faydalı bir tatlıdır. Zayıflamak isteyenlerin ve kilosunu muhafaza etmek isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de dondurma kaç kaloridir, kilo aldırır mı sorusudur?

Dondurma Kaç Kalori Sade Dondurma Kakaolu Dondurma Kalori

Dondurma Kilo Yapar mı Aldırır mı

Dondurma yaz aylarının vazgeçilmezi hem lezzetli hem de faydalı bir tatlıdır. Zayıflamak isteyenlerin ve kilosunu muhafaza etmek isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de dondurma kaç kaloridir, kilo aldırır mı sorusudur? Makalemizde bu soruların cevaplarını okuyabilirsiniz.

Dondurma Kaç Kaloridir?

Kalori değerleri hakkındaki bilgiyi Diyetisyeni Zeynep Çapay tarafından verilmiştir;

 1. 1 top sütlü dondurma ; 105 kalori
 2. 1 top kaymaklı dondurma ; 125-130 kalori
 3. 1 top çilekli dondurma ; 96 kalori
 4. 1 top çikolatalı dondurma ; 130 kalori veya 150 kalori
 5. Hazır marka; bisküvili sandwich şeklinde-kakolu karamelli dondurma-238 kalori
 6. Hazır marka ; büyük çubuklu ve çikolatalı dondurma ; 300-350 kalori arası

Dondurmayı kapta , külahta ve kağıt helva ile yemek isteyenler için;

 1. 1 adet kornet külah yaklaşık 100 kalori ,
 2. 1 adet kağıt külah yaklaşık 20-25 kalori
 3. 1 adet kağıt helva yaklaşık 170 kalori

Diyette Olanlar Zayıflamak İsteyenler Dondurma Yiyebilir mi?

Diyetisyen Rabia Kaya anlatıyor;

Kilo vermek isteyen ve bu yüzden de beslenme şekline dikkat eden kişilerin yaz aylarında belirtilen miktarı aşmamak kaydıyla dondurma tüketmesinde sakınca yoktur. Dondurma, baklava ve pasta gibi hamurlu tatlılar ile kıyaslandığında kalorisi oldukça düşüktür ve daha az şeker içerdiği için daha besleyicidir. Sağlıklı bir beslenme programında, hafta bir yada iki kez dondurma tüketimine izin verilmektedir.  Sağlıklı beslenme düzeni bozulmadığı ve düzenli olarak egzersiz yapmaya devam edildiği sürece haftada belirtilen porsiyonları aşmamak kaydıyla bir iki kez dondurma tüketilmesi diyet ve zayıflama sürecine olumsuz bir etki göstermeyecektir.

Solunum yolları enfeksiyonu, bademcik ya da yutak iltihaplanması gibi hastalıkların olduğu durumlarda dondurma tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca, aç karna dondurma tüketmek kişide iştahsızlık sorununa yol açabileceği için dondurmanın ara öğün olarak tüketilmesi önerilir. Dondurmayı yerken yavaş yavaş ağızda eriterek yemek en doğrusudur çünkü dondurma soğuk bir tatlı olduğu için aniden hızlıca yemek mide kramplarına ve kasılmalarına yol açabilir.

Diyetiysen Ender Saraç anlatıyor; Diyette olan kişilerin dondurma tüketirken dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar:

 1. Dondurma tüketimi haftada bir veya iki kereden fazla olmalalı ve porsiyonu bir iri top ya da iki küçük topu geçmemelidir.
 2. Dondurma yemekten sonra tatlı niyetine değil, ara öğün olarak tüketilmelidir.
 3. 2 küçük top sade dondurma süt, yoğurt, ayran gibi ara öğünlerin yerine alternatif olarak tüketilebilir.
 4. Dondurma tüketildikten sonra üzerine soğuk su içilmemelidir.

Dondurmanın Sağlığa Faydaları

Dondurmanın içinde A, B2 ve B12 vitaminleri bulunur. A vitamini cilt sağlığını artırmada,  kemik ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve göz fonksiyonlarının iyileşmesinde rol oynamaktadır. Vücutta depolanmayan ve suda eriyen B grubu vitaminlerinin yeterli miktarda alınması büyük önem taşımaktadır çünkü bu vitamin grubu enerji metabolizmasında görev almaktadır. Ayrıca içeriğinde kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller de bulunmaktadır. Örneklendirecek olursak, 100 gram sütlü dondurmanın içinde yaklaşık olarak 148 mg kalsiyum, 115 mg fosfor, 63 mg sodyum, 181 mg potasyum, 0.1 mg demir, 440 IU A vitamini, 0.21 mg E vitamini, 0.21 mg B2 vitamini ve 0.1 mg niacın bulunmaktadır.

Dondurma, kemikler, kaslar, kan, deri ve kıkırdak için önemli makro besin öğesi olan protein bakımından oldukça zengindir. Proteinler doku tamiri ve yapısında büyük rol oynadığı için saç ve tırnak sağlığı açısından oldukça önemlidir. Proteinler vücutta depolanmadığı için yeterince protein alımı vücut sağlığı açısından büyük önem taşır. Bu yüzden de protein ihtiyacınızı karşılamak için dondurma tüketme iyi bir seçim olabilmektedir.

Mavi Kadın