Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
12-05-2023 16:30 | Güncelleme : 22-09-2023 00:30

Dondurma tüketiminde büyük tehlike! Uzmanlar uyardı!

Google News

Yaz mevsiminde dondurma yemek kişiye ferahlatıcı, serinletici ve rahatlatıcı bir his veriyor. Ancak dondurmanın akla hayale gelmedik öyle zararları var ki bunları duymak kişiyi dondurma yemekten soğutuyor. İşte bilimsel çalışmalar ışığında dondurmanın sağlığa verdiği zararlar:

fotoğraf:freepik
fotoğraf:freepik

Dondurma yaz aylarının favori yiyeceklerinden. 7’den 70’e dondurmayı sevmeyen, dondurma yemeğe hayır diyen yok gibi. Vanilyalısı, kakaolusu, meyvelisi… çeşit çeşit dondurmalar iştah kabartıyor, leziz tatları ile mideler bayram ediyor. Hatta The Guardian'ın haberine göre dondurma yemek beyinde mutluluk hormonun salgılanmasına neden oluyor. Peki dondurmanın hiç mi zararı yok? Olmaz mı? Dondurmanın zararları için buyurun devam edelim:

DONDURMANIN SAĞLIĞA ZARARLARI

Haberturk.com'da yer alan makalede Uzman Diyetisyen İpek Ertan dondurmanın enerji verici olduğu, kasları koruduğu, tokluk hissi verdiği, dişleri ve kemikleri güçlendirici etkisi olduğunu söylüyor. Tüm bunlar çok güzel faydalar ya zararları? İşte dondurmanın sağlık için hiç duymadığınız muhtemel zararları:

MİDE AĞRISI YAPABİLİR

Dondurmanın ilk ve en önemli zararı mideyedir. 36 dereceden daha yüksek bir sıcaklıkta olan mideye, sıfır derece soğukluktaki dondurmanın gitmesi mide üşütmesi, midede ağrı dahil çeşitli mide-bağırsak sorunlarına yol açabiliyor. Ayrıca dondurmanın yağ oranı yüksektir, sindirimi daha uzun sürer. Bu durum şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunlara da sebep olabiliyor.

DİŞLERİ ÇÜRÜTEBİLİR

Eat This, Not That'de dondurma yemenin diş çürüklerine davetiye çıkardığı yazıyor. Dondurma tükettikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamıyorsanız dondurma alışkanlığınız dişlerde çürüme yapabiliyor.
Lake Erie Osteopatik Tıp Koleji Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Cerrahı ve Öğretim Üyesi Jack Hirschfeld , " Şekerli besinler tükettikten sonra dişleri fırçalamamak ağız sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabiliyor." ifadesinde bulundu. Dr. Hirschfeld özellikle şeker tüketiminin diş çürümesine yol açabileceğini söyledi. Dondurma da şeker içerdiğinden, her gün dondurma yemek diş sağlığını olumsuz etkileyecektir.

BOĞAZ AĞRISINA NEDEN OLABİLİR

Dondurma yemek pek çok kişide boğaz ağrısına neden olabiliyor. Dondurma gibi soğuk yiyecekler solunum mukozasında tıkanıklığa yol açıyor. Solunum mukozası, enfeksiyonlara karşı savunma mekanizması görevi gören solunum astarını veya dokusunu kaplayan koruyucu bir tabakadır. Bu mukoza tıkandığında solunum astarı virüs ve bakterilerin saldırısına uğruyor,  bunun sonucunda boğaz ağrısı ortaya çıkıyor.

Dondurma tüketiminde büyük tehlike! Uzmanlar uyardı!

OBEZİTEYE YOL AÇABİLİR

OnlyMyHealth'de dondurmanın yüksek kalorisi nedeniyle obezite riskini artırabildiği yazıyor. Küçük bir kasede dondurma bile 1000 kaloriye kadar kalori içerebiliyor. Bu nedenle dondurmanın sık tüketilmesi gelecekte obeziteye yakalanma olasılığınızı yükseltiyor.
Obezite yani fazla kilolu olmak günümüz modern dünyasının temel sorunlarından biri. Hareketsiz yaşam, yüksek kalorili gıdalarla beslenmek obezitenin ana nedenleri arasında yer alıyor. Dondurma da kalorisi yüksek besinlerden, sık sık dondurma tüketmek kısa sürede çok kilo almaya neden olabiliyor.

KAN ŞEKERİNİ YÜKSELTEBİLİYOR

İnsülin kan şekeri seviyelerini düzenleyen hormondur ve en önemli uyaranı, tüketilen besinlerin karbonhidrat içeriğidir. Dondurma, içerdiği şeker ve glikoz-fruktoz şurubu nedeniyle tüketildikten sonra sindirim kanalından çok hızlı emilerek kana karışıyor ve insülin seviyelerinin hızla yükselmesine yol açıyor.

KALP KRİZİNİ TETİKLEYEBİLİYOR

Diyetisyen Tuğba Yaprak dondurmanın sık tüketilmesinin kalp krizi geçirme riskini artırdığını bildiriyor. Dondurma ve dondurulmuş yemekler doymuş yağlar içeriyor. Bu yağlar, kan lipidlerini veya kandaki yağları arttırdığı için sağlığınız için özellikle kan için sağlıklı değildir. Bu yağlar ayrıca kolesterolü yükseltiyor, yüksek kolesterol ise erken yaşlarda bile kalp krizi geçirmeye neden olabiliyor.

Kaynak : Mavi Kadın, haberturk.com, The Guardian, Eat This, Not That, Only My Health
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
1 Görüş
Nil13 Mayıs 2023 - 13:12
Yalandırmayın ya şimdi ben bütün yaz Almanya kaynayacam