2023-05-12 16:30:00 | Son Güncelleme : 2023-05-12 17:10:56

Dondurma tüketiminde büyük tehlike! Uzmanlar uyardı!

Yaz mevsiminde dondurma yemek kişiye ferahlatıcı, serinletici ve rahatlatıcı bir his veriyor. Ancak dondurmanın akla hayale gelmedik öyle zararları var ki bunları duymak kişiyi dondurma yemekten soğutuyor. İşte bilimsel çalışmalar ışığında dondurmanın sağlığa verdiği zararlar:

fotoğraf:freepik
fotoğraf:freepik

Dondurma yaz aylarının favori yiyeceklerinden. 7’den 70’e dondurmayı sevmeyen, dondurma yemeğe hayır diyen yok gibi. Vanilyalısı, kakaolusu, meyvelisi… çeşit çeşit dondurmalar iştah kabartıyor, leziz tatları ile mideler bayram ediyor. Hatta The Guardian'ın haberine göre dondurma yemek beyinde mutluluk hormonun salgılanmasına neden oluyor. Peki dondurmanın hiç mi zararı yok? Olmaz mı? Dondurmanın zararları için buyurun devam edelim:

DONDURMANIN SAĞLIĞA ZARARLARI

Diyet Uzmanı İpek Ertan dondurmanın enerji verici olduğu, kasları koruduğu, tokluk hissi verdiği, dişleri ve kemikleri güçlendirici etkisi olduğunu bildiriyor. Tüm bunlar çok güzel faydalar ya zararları? İşte dondurmanın sağlık için hiç duymadığınız muhtemel zararları:

MİDE AĞRISI YAPABİLİR

Dondurmanın ilk ve en önemli zararı mideyedir. 36 dereceden daha yüksek bir sıcaklıkta olan mideye, sıfır derece soğukluktaki dondurmanın gitmesi mide üşütmesi, midede ağrı dahil çeşitli mide-bağırsak sorunlarına yol açabiliyor. Ayrıca dondurmanın yağ oranı yüksektir, sindirimi daha uzun sürer. Bu durum şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunlara da sebep olabiliyor.

BOĞAZ AĞRISINA NEDEN OLABİLİR

Dondurma yemek pek çok kişide boğaz ağrısına neden olabiliyor. Dondurma gibi soğuk yiyecekler solunum mukozasında tıkanıklığa yol açıyor. Solunum mukozası, enfeksiyonlara karşı savunma mekanizması görevi gören solunum astarını veya dokusunu kaplayan koruyucu bir tabakadır. Bu mukoza tıkandığında solunum astarı virüs ve bakterilerin saldırısına uğruyor,  bunun sonucunda boğaz ağrısı ortaya çıkıyor.

OBEZİTEYE YOL AÇABİLİR

Obezite yani fazla kilolu olmak günümüz modern dünyasının temel sorunlarından biri olarak ortaya çıkıyor. Hareketsiz yaşam, yüksek kalorili gıdalarla beslenmek obezitenin ana nedenleri arasında yer alıyor. Dondurma da kalorisi yüksek besinlerden, sık sık dondurma tüketmek kısa sürede çok kilo almaya neden olabiliyor.

KAN ŞEKERİNİ YÜKSELTEBİLİYOR

İnsülin kan şekeri seviyelerini düzenleyen hormondur ve en önemli uyaranı, tüketilen besinlerin karbonhidrat içeriğidir. Dondurma, içerdiği şeker ve glikoz-fruktoz şurubu nedeniyle tüketildikten sonra sindirim kanalından çok hızlı emilerek kana karışıyor ve insülin seviyelerinin hızla yükselmesine yol açıyor.

KALP KRİZİNİ TETİKLEYEBİLİYOR

Diyetisyen Tuğba Yaprak dondurmanın sık tüketilmesinin kalp krizi geçirme riskini artırdığını bildiriyor. Dondurma ve dondurulmuş yemekler doymuş yağlar içeriyor. Bu yağlar, kan lipidlerini veya kandaki yağları arttırdığı için sağlığınız için özellikle kan için sağlıklı değildir. Bu yağlar ayrıca kolesterolü yükseltiyor, yüksek kolesterol ise erken yaşlarda bile kalp krizi geçirmeye neden olabiliyor.

Mavi Kadın
1 Görüş
Nil13 Mayıs 2023 - 13:12
Yalandırmayın ya şimdi ben bütün yaz Almanya kaynayacam
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
17 saat 52 dakika önce
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
06 Haziran 2023 - 12:15
Mangal keyfi kabusa dönmesin! Mangal zehirlenmesi nedir?
Havaların ısınmasıyla birlikte piknik sezonu açıldı. Pikniğin olmazsa olmazı şüphesiz ki mangal. Ancak çok dikkat etmeli ki mangal zehirlenmesi nedeniyle mangal keyfinize kabusa dönmesin! Peki mangal zehirlenmesi belirtileri neler? Mangal zehirlenmesi neden olur? İlk yardım nasıl olmalı?