21 Nisan 2021, Çarşamba 17:29

Doymamış Yağ Asitleri Örnekleri Özellikleri ve Faydaları

Doymamış Yağ Asitleri Örnekleri Özellikleri ve Faydaları

 

Doymamış yağ asitleri, vücudumuza pek çok faydası olan, bedenimizin ihtiyacı olan yağlardır. Bu yağlar genellikle bitkilerden elde edilir ve oda sıcaklığında sıvı haldedir. Doymamış yağlar; tekli ve çoklu yağlar olarak ikiye ayrılırlar.

Doymamış Yağlar Nedir?

Doymamış yağlar bizler için iyi yağlardır ve tükettiğimiz yağların büyük çoğunluğu bu yağlardan oluşmalıdır. Doymamış yağlar uzmanlar tarafından tüketilmesi en fazla önerilen yağlardır. Yağlar size enerji veren besinlerdir. Doymamış yağ, üç ana yağ türünden biridir, diğer ikisi doymuş yağ ve trans yağdır. Oda sıcaklığında sıvı olan doymamış yağlar, faydalı yağlar olarak kabul edilir. Çünkü bu yağlarda kandaki kolesterol seviyelerini iyileştirebilir, iltihabı giderebilir, kalp ritmini stabilize edebilir ve vücuda pek çok faydaları vardır.Doymamış yağlar ağırlıklı olarak bitkisel yağlar, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi bitkilerden elde edilir.

Günlük beslenme düzeninde, en fazla %10 oranında doymuş yağ asitleri (tereyağı vb. hayvansal yağlar), %15 oranında tekli doymamış yağ asitleri (zeytinyağı, fındık yağı, kanola yağı) ve maksimum %10 oranında çoklu doymamış yağ asitleri (soya yağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı vb.) bulunması önerilmektedir

Doymamış Yağ Çeşitleri Nelerdir?

Doymamış yağ, oda sıcaklığında sıvı haldedir. Çoğunlukla bitkilerden elde edilen yağlarda bulunur. Doymamış yağlar 2’ye ayrılır; Tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar.

Tekli Doymamış Yağ Asitleri

Tekli doymamış yağ asitlerinden zengin yağlar oda sıcaklığında sıvı formundadır. Bu yağlar şunlardır

 1. Zeytin, fıstık ve kanola yağları
 2. Avokado yağı
 3. Badem, fındık ve ceviz gibi kuruyemişlerin yağları
 4. Kabak ve susam gibi tohumların yağları

Çoklu Doymamış Yağ Asitleri

Çoklu doymamış yağ asitlerinden zengin yağlar oda sıcaklığında yumuşak veya sıvı formdadır. Bu yağlar şunlardır

 1. Ayçiçeği, mısır, soya fasulyesi ve keten tohumu yağları
 2. Ceviz yağı
 3. Keten tohumu yağı
 4. Balık yağı
 5. Kanola yağı- tekli doymamış yağ açısından daha yüksek olmasına rağmen, aynı zamanda iyi bir çoklu doymamış yağ kaynağıdır.

Doymamış Yağların Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yaşamamız için bazı yağlara ihtiyacımız vardır. Yağlar insan vücudunun enerji kaynaklarıdır. Uzmanlar tarafından önerilen en iyi yağ türleri doymamış yağlardır.

Kanınızda hem "iyi" kolesterol (yüksek yoğunluklu lipoprotein veya HDL) hem de "kötü" kolesterol (düşük yoğunluklu lipoprotein veya LDL) bulunur. Doymamış yağlar, bir kişinin LDL kolesterol yani kötü kolesterol düzeylerini düşürmeye, iltihabı azaltmaya ve vücutta daha güçlü hücre zarları oluşturmaya yardımcı olur. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bir kişinin romatoidartrit riskini azaltmasına da yardımcı olabilir.

Doymamış yağlar kandaki kolesterol seviyelerini düşürmeye ve böylece kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Tekli Doymamış Yağların Faydaları Nelerdir

 1. Kandaki kolesterol seviyelerini iyileştirir
 2. Kalp hastalığı ve felç riskini azaltır
 3. Tekli doymamış yağlardan olan sızma zeytinyağı, vücuttaki iltihabı azaltabilecek ve kan basıncını düşürebilecek başka bileşenlere sahiptir.

Çoklu Doymamış Yağ Asitlerinin Faydaları Nelerdir

 1. Kalp hastalığı riskini azaltır
 2. Tip 2 diyabet riskini azaltabilir
 3. Romatoidartrit gibi durumlara fayda sağlayabilir
 4. Aritmileri (anormal kalp ritmi) önlemeye yardımcı olabilir
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT