21 Nisan 2021, Çarşamba 16:54

Doymuş Yağ Zararlı mı Sağlıklı mı Sağlığa Zararları

Doymuş Yağ Zararlı mı Sağlıklı mı Sağlığa Zararları

Doymuş yağ, oda sıcaklığında katıdır, bu nedenle "katı yağ" olarak da bilinir. Çoğunlukla süt, peynir ve et gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Doymuş yağ, hindistancevizi yağı, hurma yağı ve kakao yağı gibi tropikal yağlarda da bulunur. Tereyağı, margarin veya katı yağ ile yapılan yiyecekler (kekler, kurabiyeler ve diğer tatlılar) çok fazla doymuş yağ içerir. Doymuş yağ, kolesterolünüzü artırabilir. Sağlıklı bir diyet için, günlük kalorinin% 10'undan daha azını doymuş yağdan almanız gerekir.

Doymuş Yağlar Nelerdir?

Tipik olarak et, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünler yüksek miktarda doymuş yağ asidi içerir. İşte doymuş yağ içeren besinler şunlardır;

 1. Sığır eti yağı
 2. Kuzu
 3. Domuz yağı
 4. Derili kümes hayvanları
 5. Peynir
 6. Süt
 7. Tereyağı
 8. Ghee
 9. Domuz yağı
 10. Yumurta
 11. Hindistancevizi yağı

Bu yiyecekler doymuş yağ bakımından yüksektir:

 1. sütlü ve beyaz çikolata, şekerleme, kekler, pudingler ve bisküviler
 2. hamur işleri ve turtalar
 3. kuzu pirzolası gibi yağlı et
 4. sosis, hamburger, domuz pastırması ve kebap gibi işlenmiş etler
 5. tereyağı, domuz yağı,, margarin, kaz yağı
 6. hindistan cevizi ve hurma yağları ve hindistan cevizi kreması
 7. krema, süt, yoğurt, crème fraiche ve peynir gibi tam yağlı süt ürünleri.

Doymuş Yağlar Zararlı mıdır?

Doymuş yağın sağlık üzerindeki etkileri tüm beslenmede en çok tartışılan konular arasında yer almaktadır.Bazı uzmanlar çok fazla tüketmenin (hatta orta miktarlarda) sağlığı olumsuz etkileyebileceği konusunda uyarırken, diğerleri doymuş yağların doğası gereği zararlı olmadığını ve sağlıklı bir diyetin parçası olarak dahil edilebileceğini savunuyor. Yağlar, insan sağlığının birçok alanında önemli rol oynayan bileşiklerdir. Üç ana yağ kategorisi vardır: doymuş yağlar, doymamış yağlar ve trans yağlar. Doymuş yağlar süt, peynir ve et gibi hayvansal ürünlerde ve ayrıca hindistancevizi ve hurma yağı gibi tropikal yağlarda bulunur. On yıllardır dünyanın dört bir yanındaki sağlık kuruluşları, kalp hastalığı riskini azaltmak ve genel sağlığı iyileştirmek için doymuş yağ alımını minimumda tutmayı tavsiye ediyor. Doymuş yağ alımının minimumda tutulmasını önermenin ana nedenlerinden biri, doymuş yağ tüketiminin LDL (kötü) kolesterol dahil olmak üzere belirli kalp hastalığı risk faktörlerini artırabileceği gerçeğidir. Özetle demek istediğimiz doymuş yağları fazla miktarda tüketmek zararlıdır. Günlük beslenmemizde doymamış yağ miktarını %10’la sınırlı tutmalıdır.

Doymuş Yağın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Günlük beslenme düzeninde, en fazla %10 oranında doymuş yağ asitleri (tereyağı vb. hayvansal yağlar), %15 oranında tekli doymamış yağ asitleri (zeytinyağı, fındık yağı, kanola yağı) ve maksimum %10 oranında çoklu doymamış yağ asitleri (soya yağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı vb.) bulunması önerilmektedir. Doymamış yağların fazla miktarda tüketimi şu sağlık sorunlarına neden olabilir;

 1. Doymuş yağ içeren yiyecekler yemek, kanınızdaki kolesterol seviyesini yükseltir. Kanınızdaki yüksek LDL kolesterol seviyeleri, kalp hastalığı ve felç riskinizi artırır.
 2. İnflamasyona ve insülin direncine neden olur
 3. Düşük sperm kalitesine sebep olabilir.
 4. Prostat kanseri riskini artırır.
 5. Yumurtalık kanseri riskini artırır
 6. Meme kanser riskini artırır
 7. Bağırsak geçirgenliğine neden olur
 8. Kilo alımını tetikler
 9. LDL kolesterolü artırır
 10. Yağlı bir karaciğere neden olur
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT