06 Temmuz 2020, Pazartesi 09:21

Dudak Balsamı (Dudak Balmı, Lip Balm) Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Dudak Balsamı (Dudak Balmı, Lip Balm) Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Dudak balmı ve lip balm olarak da bilinen dudak balsamı kuru ve çatlamış dudakları yumuşatmak, dudaklardaki yeni çatlak oluşumu engellemek, dudakları çevresel etmenlerden korumak için kullanılan kozmetik bir üründür. Lip balmın amacı vazelin veya balmumu gibi okluzif materyallerle dudağı nem kaybından korumaktır.  Ayrıca uçuk gibi dudaklarla ilgili diğer sorunları gidermek için de dudaklara dudak balsamı sürülebilir.

Dudak balmı genellikle vazelin veya balmumu gibi maddelerden oluşur, kokulu yağlar, bazen şifalı otlar veya ilaç bileşenleri de içerebilir. Ayrıca piyasada satılan lip balmlar dudak sağlığını desteklemek için vitamin ve mineraller; dudakları hassas olan kişiler için güneş koruyucu bileşenler de içerir.

Epidermisin diğer birçok alandaki yapısının aksine dudaklarda yağ bezleri yoktur bu yüzden yağ üretemezler ve kendi nemlerini sağlayamazlar. Bunun dışında, dudaklardaki deri tabakası oldukça incedir ve zarar görmeye de oldukça eğilimlidir. Lip balma geçmeden önce kurumuş, çatlamış dudakları ve  tahriş görüntüyü azaltmak için uygulanacak başka adımlar da vardır. Bu adımlar sorunu çözmekte başarılı olmazsa dudak ürünleri iyi bir çözüm olabilir.

Çatlamış dudaklardaki daha kötü hale getiren en önemli faktör dudakların yalanmasıdır.  Yalamak dudakları nemlendiriyormuş hissi verse de, tükürük nedeniyle sorunu daha kötü hale getirir. Dudakları dişlemekte çatlamaya neden olan bir diğer alışkanlıktır. Fazla soğuk ya da sıcak da dudakları çatlatarak ciddi hasarlara neden olabilir.

Dudak balmı nasıl kullanılır?

Tüp içinde olanlar ve ruj şeklinde olanlar olmak üzere lip balmının iki çeşidi vardır. Tüpteki lip balm küçük bir kap içindedir ve parmak ucuyla uygulanır. Ruj formunda olanlar ise direk sürülür.

Uzmanlar dudak balmının gece kullanılmasını öneriyorlar. Gece yatmadan sürmeniz ürünün uzun süre dudaklarınızda kalmasını sağlayacaktır.

Piyasadaki dudak balmlarının bir çok çeşidinde tatlandırıcı mevcuttur. Çilek ya da meyve aromaları vazelinin tadını maskeler ve dudak balmı sürülüşünü lezzetli hale getirir. Bazı ürünlerde renk verme özelliği de bulunur ama bu ürünler dudak parlatıcılar ile karıştırılmamalıdır. Dudak parlatıcılar nemi hapsetmek için değil sadece ışıltı ve renk vermek için üretilmiştir.

Fondöten Sürmeden Önce Ne Yapmalı? Güzellik Uzmanlarından Tavsiyeler Tıklayınız

Concealer Ne Demek, Concealer Nasıl Kullanılır Ve Çeşitleri Nelerdir? Tıklayınız

Kırılan Ruj Nasıl Tamir Edilir? Resimli Anlatım Tıklayınız

Evde BB Krem Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Tîri-müjgan gündoğdu

  Bende yedi tane var...
  BABY LIPS: MINT FRESH
  BABY LIPS ELECTRO: BERRY BOMB
  BABY LIPS ELECTRO : PINK SCHOK
  NIVEA ESNETTIALL CARE
  LIPCARE HINDISTAN CEVIZLI
  LIPCARE KIRAZLI
  LIPCARE CILEK
  LIPCARE PORTAKAL :-)

 2. şerife nur

  bu sitede gerçekten istediklerimi buldum. Bu siteyi herkese defalarca kez tavsiye ederim.

 
 
KAPAT