2017-06-16 02:14:23 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:53

Dudaklar Neden Kurur, Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer? Kesin Doğal Çözümler

Çatlamış veya kuru dudaklar acı veren ve kötü bir görüntüye sebep olan çok sık karşılaşılan bir sorundur.  Dudak çatlamasının ve kuruluğunun belirtileri ise

Dudaklar Neden Kurur, Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer? Kesin Doğal Çözümler

Çatlamış veya kuru dudaklar acı veren ve kötü bir görüntüye sebep olan çok sık karşılaşılan bir sorundur.  Dudak çatlamasının ve kuruluğunun belirtileri ise ; dudaklarda kuru görünüm, kızarıklık, çatlama, dökülme, hassasiyet ve acıdır. Dudak kuruluğu ve çatlamasının başlıca nedenlerinin arasında vitamin eksikliği, yetersiz su içme, soğuk hava, güneşli aşırı sıcak havalar, kullanılan ilaçların yan etkileri ile aşırı sigara içme alışkanlığı gelmektedir. Dudak çatlamalarında, kuruluğunun tedavisinde kullanabileceğiniz piyasda bir çok hazır ürün vardır fakat biz bu yazımızda dudak kuruluğu nasıl geçer, dudak çatlamasına ne iyi gelir? Makalemizde sizler için bu soruna kesin çözüm olabilecek doğal, bitkisel yöntemlere yer verdik. Bu yöntemlerin doğal olmasından dolayı sağlığınız için bir risk oluşturmazken, dudak bakım ürünleri için fuzuli masraf da yapmamış olacaksınız.

Dudak kuruluğunun ve çatlamasının nedenleri

 1. Vitamin, mineral eksikliği
 2. Dudak yalama alışkanlığı
 3. Kullanılan ilaçların yan etkileri
 4. Soğuk ve kuru hava yahut aşırı sıcak hava
 5. Yeterli miktarda su içmeme
 6. Stres
 7. B12 vitamini eksikliği
 8. Kullanılan diş macunlarının yan etkisi olarak
 9. A vitamini fazlalığı
 10. Alerji
 11. Ağızdan nefes alıp verme alışkanlığı

Şeker

Toz şekeri çatlamış, kurumuş dudaklarınızdan, ölü hücreleri uzaklaştırmak ve yeni hücrelerin oluşumunu hızlandırmak için kullanabilirsiniz. Ölü hücrelerden arınmak ise dudakları çatlaklardan, kurumaktan muhafaza eder. Nemli, sağlıklı dudaklara kavuşmanızı sağlar. İki tatlı kaşığı şeker ile bir tatlı kaşığı balı karıştırın. Bu macunu dudaklarınıza sürün ve 5 dk bekleyin. Daha sonra çatlamış dudaklarımızı parmağımız ile ovuyoruz. Burada ki amacımız; ölü cilt hücrelerinin (yerlerine yeni hücreler oluşması)  için yumuşayıp dökülmesini hızlandırmak. En son olarak yapmamız gereken ise dudaklarımızı ılık su ile yıkamaktır.

Bal

Bal dudak çatlamasına ve kuruluğuna iyi gelen en etkili doğal çözümlerdendir.Bu harika besin, çatlayan dudaklarınızın tedavisinde kullanabileceğiniz, antibakteriyal özelliklere sahip doğal bir nemlendiricidir. Kuruyan dudaklarınıza günde birkaç kez süzme bal sürün. Diğer bir etkili yöntem ise; kozmetik mağazalarından satın alacağınız gliserin ile balı karıştırarak yatmadan önce dudaklarınıza sürmektir. Sabah kalktığınızda dudaklarınızın yumuşamış ve nemli olduğunu göreceksiniz.

Gül Yaprakları

Gül yaprakları (pembe, kırmızı, beyaz gibi renkli yaprakları) kurumuş ve çatlamış dudaklarımızı tekrar sağlıklı görünümüne kavuşturmak için çok etkili bir maddedir. Gül yaprakları dudaklarınızı nemlendirirken dudaklardaki tahrişi de giderir. Bir avuç gül yaprağını bir kase ılık sütün içinde yarım saat bırakın.(süt ürünlerine alerjiniz varsa; süt yerine gliserin kullanın.) Gül yapraklarını kaptan çıkarıp elinizde veya blenderdan geçirip biraz yoğurun. Lapa kıvamındaki gül yapraklarını günde 2-3 sefer ve her gece yatmadan önce dudaklarınıza sürün.

Hindistan cevizi yağı

Katı haldeki Hindistan cevizi yağı, özellikle soğuk veya kuru havanın neden olduğu çatlamış dudakların iyileşmesine yardımcı olabilecek doğal bir nemlendiricidir. Dudaklarınızın nemli kalması için günde birkaç kez dudaklarınıza aktardan  yahut internetten satın alabileceğiniz organik katı formdaki hindistan cevizi yağını sürün. Hindistan cevizi yağı yerine halis zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

Hint yağı

Hint yağı da dudak çatlaması ve kurumasını geçiren çok etkili bir nemlendiricidir. Dudaklarınıza birkaç sefer sürdüğünüz hint yağı sayesinde dudak kuruluğunuz ve buna bağlı oluşan dudak çatlamalarınızın geçtiğini göreceksiniz. Bir tatlı kaşığı hint yağı, bir tatlı kaşığı gliserin ile birkaç damla limonu karıştırarak elde edeceğiniz karışımı gece yatarken dudaklarınıza sürün. Sabah kalktığınızda ılık su ile yıkarsanız dudaklarınızın gün boyu nemli ve yumuşak kalmasını sağlarsınız.

Aloe vera jel

Aloe vera bitkisinin sağlık ve kozmetikte yaygın bir şöhreti vardır ve bunu sonuna kadar hak eder. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içinden çıkardığınız biraz jeli dudaklarınıza sürün. Bu jel dudaklarınızda nahoş bir tat bırakacak fakat dudak çatlama ve kuruluğunuza faydasını görünce bunun sizin için bir sorun olmayacağını düşünüyoruz.

Salatalık

Salatalık, kuru ve çatlamış dudaklarınız için kullanabileceğiniz kolay ulaşılınabilen her mutfakta bulunan bir sebzedir. Küçük bir parça salatalığın çekirdekli, sulu kısmını dudaklarınıza ezerek yedirin. 15-20 dakika sonra ılık su ile durulayın. Bunu günde 5-6 defa yapmak dudaklarınızdaki çatlama kuruma sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olur.

Su

Vücudumuzdaki su azlığı birçok sorunu beraberinde getirir. Dudak çatlaması ve kuruluğunun en önemli nedenlerinden biri az su tüketimi veya ani su kaybıdır. Günde en az 8-10 bardak su tüketmeye dikkat edelim.

Dudak Soyulması, Dudak Kuruması Neyin Belirtisi? Dudaklarım Kuruyor Tıklayınız

Dudak Peelingi Yapmak İçin En Etkili 6 Ev Yapımı Doğal Tarif Tıklayınız

Mavi Kadın