Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2021-12-27 19:53:57 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:23

Dünyaları yiyorum ama kilo alamıyorum diyenler buraya! İşte kilo alamamanın 8 nedeni

Google News

Kilo almanın kilo vermek kadar zor olduğunu ancak bu durumu yaşayan bilir. Özellikle son yıllarda obezite ile mücadele edenlere karşın kilo alamama sorunu yaşayan pek çok kişi bulunuyor. Peki kilo alamama nedenleri nelerdir? Kilo alamama sorunu nasıl çözülür? Sağlıklı kilo almak için ne yapılır? Merak edilen tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Dünyaları yiyorum ama kilo alamıyorum diyenler buraya! İşte kilo alamamanın 8 nedeni

Hazır gıdalara gösterilen ilginin artmasıyla, pek çok kişi sağlıksız ve dengesiz beslenmeye alışmış; bu durum obezite, aşırı zayıflık ve kilo alamama gibi sorunları beraberinde getirmiştir. Kilolu olmak her ne kadar sağlık için zararlı ise, aynı durum düşük kiloya sahip olanlar için de söz konusu. Sağlıklı bir yaşam sürmenin şartlarından biri ideal kiloya ve ideal yağ oranına sahip olmaktır. “Ne kadar yersem yiyeyim kilo alamıyorum” diyenlerin kilo alamamasının nedenleri arasında; genetik faktörler, metabolizmanın hızlı çalışması, yanlış beslenme alışkanlıkları ve kişinin yaşam şekli önemli rol oynuyor. Ayrıca kişi çok yediğini düşünüyor ancak düşük kalorili besinler tüketiyor da olabilir. İçeriğimizin devamında kilo almakta zorluk çekmenin nedenleri ve sağlıklı kilo almak için neler yapabileceğine dair bilgilere yer verdik.

KİLO ALAMAMA NEDENLERİ

Kilo vermek isteyenler kadar pek çok kişi de kilo almak ister ancak alamaz. İdeal kiloda olmamak estetik açıdan hoş görünmememizin yanı sıra bazı sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor olabilir. Kişinin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivitesine göre vücudundaki yağ oranı değişkenlik gösterir. Ancak vücuttaki yağ oranının azalmasıyla; kemik erimesi, saç dökülmesi, unutkanlık ve halsizlik gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Kilo alamamanın başlıca nedenleri şöyle:

 • Metabolizmanın hızlı çalışması: Bazı kişilerin metabolizması diğer insanlardan daha hızlı çalışır. Metabolizmanın hızlı çalışması sonucunda, vücut alınan kaloriyi enerjiye dönüştürür. Vücutta enerji tüketiminin fazla olması yani metabolizmanın normalden çok çalışması kilo alamama sorunun en sık karşılaşılan nedenleri arasında.
 • Bağırsaklarda parazit olması, tüketilen besinlerin vücut tarafından sindirilmesine engel olur. Bu de kilo alamama sorununa yol açar. Bağırsaklarda parazit olup olmadığını dışkı testi ile tespit edilir. Bağırsak pazaraziti teşhisi için gastroenterolog başvurabilirsiniz.
 • Kilo almak istiyorum bir türlü kilo alamıyorum diyorsanız bu durumun bir diğer nedeni de hormonların çok çalışması. Böbreküstü bezlerinin ve tiroid hormonlarının fazla çalışması durumu kilo alamama sorununa yol açabilir.
 • Yetersiz ve düzensiz beslenme, öğün aralarını uzun tutma ve iştahsızlık da kilo alamamanın başlıca nedenleri arasında.

Dünyaları yiyorum ama kilo alamıyorum diyenler buraya! İşte kilo alamamanın 8 nedeni

 • Kilo alamama nedenleri arasında kişinin psikolojik sorunları da etkili. Stres, depresyon, üzüntü ve travma sonucunda iştah kapanabilir.
 • Neden kilo alamıyorum sorusunun bir diğer cevabı ise genetik faktörler. Metabolizmanın hızlı çalışması, iştahsızlık genetik faktörler arasında. Genetik miras anne ya da babadan geçer.
 • Sindirim sistemi, dolaşım bozukluğu, enfeksiyon hastalığı ve şeker hastalığı da kilo alamama da etkili faktörler. Kilo alamama nedenleri çoğu zaman bu gibi hastalıklarla ilişkili olabilir.
 • Sigara içen kişilerde, iştah kaybı görülebilir. Kişinin tat alma duygusunu baskılayarak iştahı azaltabilir. Bu nedenle sigara içmek de kilo alamama nedenleri arasındadır.

KİLO ALAMIYORUM HANGİ DOKTORA GİTMELİYİM?

Çok zayıfım, kilo almak istiyorum ancak alamıyorum diyorsanız ilk olarak dahiliye bölümüne başvurmalı. Ardından sizden istenilen tetkikleri yaptırmalısınız. Kilo alamamanın nedenleri arasında sağlık sorunu yer alıyorsa, her ne kadar yemek yerseniz yiyin, kilo alamazsınız. Bu nedenle kilo alamamanın sağlık sorunu kaynaklı olup olmadığından emin olmalı. Sonrasında tahlil sonuçlarınızla birlikte diyetisyene başvurmalısınız. Kilo alamama sorunun psikolojik olması durumunda ise psikolog ile görüşülebilir. 

Dünyaları yiyorum ama kilo alamıyorum diyenler buraya! İşte kilo alamamanın 8 nedeni

KİLO ALMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Kilo almanın vermekten daha zor olduğunu söylemiştik. Bu yüzden kişinin bu süreçte sabırlı olması ve yavaş yavaş kilo artışı olacağının bilincinde olması gerekir. Kilo alamamanın nedeni sağlık sorunundan kaynaklı ise muhakkak doktor kontrolünde kilo alınmalı. Vücutta yağ ve kas oranını dengelemek ve sağlıklı kilo almak için diyetisyen yardımı alınmalıdır. Yaşam tarzını değiştirerek de kilo almanızı sağlayacak önerileri sizler için derledik. İşte kilo almanızı sağlayacak tüyolar:

 • Spor yapmak, kas kütlesini koruyarak kilo almada oldukça etkili. Bunun için ilk etapta kardiyo egzersizler yapabilir, sonrasında ağırlık antrenmanları yapabilirsiniz.
 • Kas kütlenizi arttırmak için protein ve karbonhidrat alımına dikkat edin. Öğünlerinizde karbonhidratlı, yağlı ve protein ağırlıklı besinler tüketmeye özen gösterin.

Dünyaları yiyorum ama kilo alamıyorum diyenler buraya! İşte kilo alamamanın 8 nedeni

 • Düzenli ve dengeli bir beslenme olmazsa, sağlıklı kilo alma mümkün olmaz. Bu nedenle kesinlikle öğün atlamamalı ve ara öğün yapılmalıdır.
 • Ara öğünlerde protein bakımından zengin olan gıdaları tüketmeniz kilo almanıza yardımcı olacaktır. Her gün bir avuç kalori değeri yüksek kuruyemişler tüketilebilir. Badem, fındık, ceviz, kuru üzüm gibi kuruyemişler, peynir, tost, kek ve kuru meyveler yağ, lif ve protein yönünden zengindir ve kilo almaya yardımcıdır.

Dünyaları yiyorum ama kilo alamıyorum diyenler buraya! İşte kilo alamamanın 8 nedeni

 • Yemekten önce ve yemek esasında su içmeyin. Yemekten hemen önce içtiğiniz su midenizi doldurur ve az yemek yemenize neden olur. Keza yemek esnasında içilen su da tokluk hissi verir. Bu nedenle yemekten 45 dakika önce ve sonra su tüketmek kilo almak için en doğru tercih olacaktır.
 • Yemeklerde baharat, sos, salça ve çeşni kullanmanız daha fazla yemek yeme isteğinizi arttırabilir. Çünkü bazı soslar baharatlı ve salçalı yemekler iştah açar.
 • Kilo almanızı sağlayacak bir tüyo ise sigarayı bırakmanız. Sigara içen kişiler, içmeyenlere göre daha az kilo eğiliminde. Aynı zamanda sigara bırakan kişilerin iştahının daha çok açıldığı görülmüş. Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak ve kilo almak için sigarayı bırakmayı deneyebilirsiniz.

Dünyaları yiyorum ama kilo alamıyorum diyenler buraya! İşte kilo alamamanın 8 nedeni

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.