07 Ağustos 2022, Pazar 23:04

Dut Kaç Kalori Dutun Sağlığa Faydaları Nedir

Dut Kaç Kalori Dutun Sağlığa Faydaları Nedir

Dut yaz aylarının en sevilen meyvelerindendir. Dut hem lezzetlidir hem de kalorisi çok düşüktür. 1 adet dut yalnızca 5 kaloridir.

Dut Kaç Kalori Dutun Sağlığa Faydaları Nedir?

Dut yaz aylarının en sevilen meyvelerindendir. Dut hem lezzetlidir hem de kalorisi çok düşüktür. 1 adet dut yalnızca 5 kaloridir.

Dut Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Şebnem Kandıralı anlatıyor;

"Dut, az kalorili fakat çok lezzetli bir meyvedir. 100 gramında yalnızca 43 kalori bulunur. 1 bardak dut ise aşağı yukarı 60 kaloriye tekabül etmektedir."

Dut Kilo Verdirir mi?

Dut, kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur ve kanserin önlenmesinde rol oynar. Yapılan çalışmalarla dutun, zayıflamaya da katkı sağladığı tespit edilmiştir. Çin Bilim Akademisi tarafından fareler üzerinde bir deney gerçekleştirilmiş, dut meyvesinde bulunan maddelerin kahverengi yağ hücrelerini harekete geçirdiği ve metabolizma hızını artırarak zayıflamayı kolaylaştırdığı belirlenmiştir. Kahverengi yağ hücrelerinin vücut ısısından sorumlu olduğu ve yağ yakımında görev aldığı bilinmektedir. Çalışmayı koordine eden Dr. Wan-Zhu Jin; "Dut, obeziteye karşı etkili bir meyvedir." açıklamasında bulunmuş, istenmeyen kilolardan kurtulmaya destek olabileceğini ifade etmiştir.

Dutun Sağlığa Faydaları Nelerdir? Uzman Diyetisyen İpek Ağca Özger Ve Diyetisyen Fazile Yılmaz Anlatıyor

Uzman Diyetisyen İpek Ağca Özger, dutun yararları ile ilgili önemli tespitlerde bulundu. Dutun A vitaminleri içerdiğini kaydeden Özger, "B grubu vitaminler, K vitamini, demir, fosfor ve potasyum da bu meyvede bolca bulunmaktadır. Öte yandan lutein, antosiyanin, beta-karoten ve ksantin gibi güçlü antioksidanlar da bu meyvenin içerisinde yer almaktadır. Bundan dolayı çeşitli hastalıkların iyileştirilmesinde alternatif bir yöntem olarak tercih edilmekte, cilt bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır. Takriben bir çay bardağı dut yemek, bir porsiyon meyve yemeye denktir." dedi.

Beyaz, siyah, mor… Hangi renk olursa olsun dut, eşsiz bir antioksidan kaynağıdır. Tazesi de kurutulmuşu da çok faydalı olan dut, yaz mevsiminin vazgeçilmezidir. Öte yandan dut hoşafı ve dut pekmezi de oldukça lezzetlidir.

Diyetisyen Fazile Yılmaz ve Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger'ün açıklamalarına göre dut meyvesinin yararları şunlardır:

 1. Antioksidan oranı yüksek olduğu için kanserin önlenmesinde etkilidir.
 2. Kan pıhtılaşmasına mani olur, kan basıncını düzenler.
 3. Anemi hastalığının engellenmesinde fayda sağlayabilir.
 4. Kan şekerini kontrol altına alır.
 5. Böbreklerdeki ve karaciğerdeki zararlı maddeleri temizler.
 6. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyucudur.
 7. Kolesterolün yükselmesini engeller.
 8. Kendimizi dinç hissettirir.
 9. Antioksidan etkisiyle cilt hücrelerinin yenilenmesini destekler.
 10. A, C, K vitaminlerine sahiptir. B grubu vitaminler ile kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, fosfor ve sodyum minerallerini ihtiva eder.
 11. Kan sulandırıcıdır. Ağrılara ve yüksek tansiyona iyi gelir.
 12. Dişleri ve kemikleri güçlendirir.
 13. Karaciğer ve böbreklerde atık maddelerin birikmesine engel olur. Yani detoks etkisi gösterir.
 14. Göz sağlığı için faydalıdır.
 15. Başka meyvelerden daha fazla protein içerir.
 16. Anemi (kansızlık) hastalığının iyileşmesine yardımcıdır.
 17. Bolca lif içerdiğinden, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Kan şekerinin ve kolesterolün yükselmesini önler. Ancak kurutulmuş dut şekerin yükselmesine yol açabilir. Bu yüzden 1 porsiyonu geçmeden tüketilmelidir.
 18. Resveratrol içeriğiyle dut, saç, tırnak ve cilt sağlığına destek olur. Cildi tazeler, nem verir, yaşlanma karşıtı (Anti-aging) etkisiyle genç görünmeye yardım eder. Bundan dolayı kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır.
 19. Diyet yapanlar için ideal bir meyvedir.
 20. Kurutulmuş veya taze olarak tüketilebildiği gibi, meyve soslarında, kahvaltılık karışımlarda, pekmez yapımında, tatlılarda, dondurma ve meyve sularında da kullanılır.

Dutun Zararları Diyetisyen Fazile Yılmaz Anlatıyor

Dut meyvesinin glisemik indeksi yüksektir, kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olur. Diyabet hastasıysanız, insülin direnciniz varsa, kan şekeriniz düzenli değilse, günlük en fazla 1 porsiyon dut yiyebilirsiniz. Yoğurt veya başka bir süt ürünüyle tüketirseniz kan şekerinizin aniden yükselmesini önleyebilirsiniz.

Kuru dut, potasyum mineralinden zengindir. Böbrek hastaları için tavsiye edilmez.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT