Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
11-08-2016 03:42 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Dut Kurusu Kaç Kaloridir Ve Dut Kurusunun Faydaları Nelerdir?

Google News

Dut nasıl kurutulur? Makalemize geçmeden önce, Dr. Edward Group tarafından kaleme alınan yazıda açıklanan, kuru dutun faydaları hakkında bilgiler verelim:

Dut Kurusu Kaç Kaloridir Ve Dut Kurusunun Faydaları Nelerdir?

Dut, demir, riboflavin, C vitamini, K vitamini, potasyum, fosfor, kalsiyum ve lif gibi vitamin ve mineral deposu olan harika yiyecektir. Prof Dr. İbrahim saraçoğlu eldeki egzama için de kuru dutun kullanılabileceğini bildiriyor, aşağıda bu kürün yapılışını da anlattık. Dut nasıl kurutulur? Makalemize geçmeden önce, Dr. Edward Group tarafından kaleme alınan yazıda açıklanan, kuru dutun faydaları hakkında bilgiler verelim: 

Vitamin ve lif kaynağıdır

Kuru dut, protein, C vitamini, K vitamini, lif ve demirin önemli bir kaynağıdır. Kişiyi vitamin eksikliğinden korur, hastalıklarla mücadele eder. Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Özge Kelebek 100 gr. dut kurusunda 220 kalori olduğunu bildiriyor.

Kansızlığı önler

Dut, vücudun demir mineralini artırıp kansızlığı önlemekte de çok etkilidir. 1 su bardağı dut 2.6 mg demir muhtevasıyla kadınlardaki demir ihtiyacının %14'ünü,erkeklerdeki demir ihtiyacının ise %32'sini karşılar. Demir, dokuların ihtiyacı olan oksijenin dokulara ulaşmasına yardımcı olur. Demirin bir diğer vazifesi de beyaz kan hücrelerinin çoğalmasını uyarıp, bağışıklığı güçlendirmektir.

Antioksidan deposu bir yiyecektir

Dutun meyvesinde ve yapraklarında bol miktarda antioksidan bulunur. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerini zararından koruyup, hastalıkları önlemekle görevlidirler. Dutun içerdiği antioksidanlardan biri de resveratrollerdir. The University of Texas Health Science Center (Teksas Sağlık Bilimleri Merkezi Üniversitesi), resveratrollerin, uzun ömür yaşamak için etkili antioksidanlardanolduğunu bildiriyor.

Bağışıklığı destekler

Dut, makrofajları aktive eden alkaloidler içermektedir. Makrofajlar ise sağlığı tehdit edici maddelere karşı bağışıklık sistemini uyaran beyaz kan hücreleridir.

Kan şekerini düzenler

Dutun kan şekerini düzenleyen bileşikler içerdiği düşünülmektedir. Çin, Trinidad ve Tobago geleneksel tıbbında dut, kan şekerini düzenleyici olarak kullanılmıştır.

Hafızayı güçlendirir

Tayland Khon Kaen Üniversitesi, bellekteki sorunlar ve beyin hasarı üzerinde dut yemenin etkilerini değerlendirdi. Yapılan çalışma sonucunda dut tüketiminin hafızayı güçlendirdiği ve oksidatif stresi azalttığı tespit edildi.

Kandaki iltihabı temizler

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu dut kurusunun sağlığa bir faydasının da kan temizleyici özelliği olduğunu bildiriyor. Aşağıdaki videoda kuru dutla yapılan kan temizleyici kürü dinleyebilirsiniz.

Egzamayı tedavi eder

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu egzama tedavisi için kuru dut kürünü şöyle bildiriyor. 2 su bardağı suyu tencerede kaynatın. Su Kaynayınca içine bir avuç beyaz dut kurusu atıp 7 dk daha kısık ateşte kaynatın. Ocağı kapatın. Suyu ılınmaya bırakın. Elinizi yakmayacak ısıya geldiğinizde egzamalı elleri bu suya sokun. 10 dk elinizi suda bekletin. 1 saat boyunca elinizi yıkamayın. Daha sonra yalnızca suyla yıkayın. Haftada 3 kez buna devam edin. Her defasında ayrı kür hazırlayın. 2 hafta içinde sonuç alamazsanız kürü sonlandırın.

Dut kurusu nasıl yapılır ve kuru dut nasıl saklanır?

Dutları kurutmak için dutlar ağaçtan özenle toplanır. Toplanan dutlar çarşafa serilir ve gölge bir yerde kurumaya bırakılır. Dutun kurutulması için ideal sıcaklık 30-35 derece arasında değişir. Dutları kuruturken yağmurdan ve nemden koruyun.

Dut kurusunun bozulmadan saklanılması için ilk dikkat edilmesi gereken kural,dutun hava ile temas etmemesini sağlamaktır. Hava ile temas eden dut, kısa sürede tazeliğini kaybedip, yumuşar, bozulmaya başlar. Dut kuruyunca,cam kavanozlara koyulup, güneş almayan, nemsiz ve serin ortamda saklanması tavsiye edilir.

Dut Kurusu Süt Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

İncir Yaprağının Sağlığa Faydaları (Bilimsel Araştırma Sonuçları) Tıklayınız

Aloe Vera Suyunun Sağlığa Faydaları Ve Yapılışı Resimli Anlatım Tıklayınız

Sarımsaklı Yoğurdun Faydaları Nelerdir? (Bilimsel Araştırma Sonuçları) Tıklayınız

Dut Kurusu Kaç Kaloridir Ve Dut Kurusunun Faydaları Nelerdir?

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.