Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-08-12 04:52:11 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:41

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır, Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Google News

Dutun sağlığa olan faydalarını hepimiz duymuşuzdur, peki dut yaprağının? Evet dut yaprağı da kolestrol düşürme özelliğinden, kan şekerini düzenlemeye

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır, Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Dutun sağlığa olan faydalarını hepimiz duymuşuzdur, peki dut yaprağının? Evet dut yaprağı da kolestrol düşürme özelliğinden, kan şekerini düzenlemeye, kilo vermeye kadar çok amaçlı kullanılabilecek bir bitkidir. Dut yaprağının tüm bu vasıflarından yararlanmak için dut yaprağı çayı demleyebilir, dut yaprağı sarması yapabilir ve  yahut salatalarınıza dut yaprağı ekleyebilirsiniz.

2013 yılında "BioMed Research International" tıp dergisinde yayımlanan bilimsel çalışmaya göre, üç ay boyunca günde üç kez 280 gram dut yaprağı tozu verilen hastaların trigliserid ve LDL kolesterol düzeylerinde ciddi anlamda düşüş tespit edilmiştir. The Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition (Klinik Biyokimya ve Beslenme Dergisi)’nde 2010 yılında yayımlanan bir çalışmada, üç ay boyunca günde üç kez katılımcılara 12 miligram dut yaprağı ekstresinin verilmesiyle de benzer sonuçlar elde edilmiştir. Her iki araştırmada da dut yaprağının düzenli tüketilmesinin kolesterol ve trigliserid düşürücü etki gösterdiği belirlenmiştir.

The American Diabetes Association (Amerikan Diyabet Derneği), dut yapraklarının tip 2 diyabet tedavisi için kan şekeri seviyesini düşürebileceğini bildiriyor. The U.S. Department of Agriculture (ABD Tarım Bakanlığı)'na göre,beyaz dut yaprakları boğaz ağrısı, göz enfeksiyonu ve soğuk algınlığının tedavisi için kullanılabilir.

"International Journal of Food Sciences and Nutrition" (Ulusrarası Gıda Bilimleri Ve Beslenme) tıp dergisinde 2006 yılında yayımlanan makalede, dut yaprağının kalsiyum, demir ve çinko içerdiği bildiriliyor.

2007 yılında "Diabetes Care" dergisinde yayımlanan makalede, Mitchell Mundra tarafından yapılan bilimsel araştırmaya göre, dut yaprağının kan şekeri seviyesini düşürdüğü ve sakaroz emilimini yüzde 21 oranında engellediği bildirilmiştir.

"Journal of Functional Foods" (Fonksiyonel Gıdalar Dergisi)’nde 2013 yılında yayınlanan bir araştırmadaki bilgilere göre, dut yaprağı, geleneksel tıpta kronik hastalıkların neden olduğu iltihabı tedavi etmek için kullanılagelmiştir, ve yapılan bilimsel çalışmalarda da bu yaprağın anti-inflamatuar etkileri ispatlanmıştır.

İtalya'nın F. De Ritis Enstitüsü ve Sacred Heart Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, dut yaprağı ekstresi alan obezlerin dut yaprağı almayanlardan daha fazla zayıfladığı tespit edilmiştir.

Dut yaprağı çayı nasıl demlenir?

Dut yapraklarını toplayıp güneşte kurutun. 4 su bardağı suyu kaynatıp ocaktan alın, içine 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı atın. 10 dk demleyin. Demledikten sonra süzüp için.

Dut yaprağı nasıl yenir?

İlkbaharda, dut yaprakları henüz taze iken toplayın. Buna çok dikkat etmeli. Zira, Herbalist Steve Brill "Identifying and Harvesting Edible and Medicinal Plants in Wild (and Not So Wild) Places." isimli bitki sözlüğü kitabında, olgunlaşmış dut yapraklarının zehirli ve zararlı olduğunu, artık yenilemeyeceğini bildiriyor.

Yaprakları muslukta iyice yıkayın. Ardından tencereye su koyun içine yaprakları atıp 20 dk kaynatın.

Suyunu boşaltıp, pişmiş yaprakları kağıt havlu ile kurulayın.

Yaprakları marul doğrar gibi doğrayıp salatalarınıza ekleyin.

Kuru Dutun Sağlığa Faydaları Nelerdir Ve Dut Nasıl Kurutulur? Tıklayınız

İncir Yaprağının Sağlığa Faydaları (Bilimsel Araştırma Sonuçları) Tıklayınız

Aloe Vera Suyunun Sağlığa Faydaları Ve Yapılışı Resimli Anlatım Tıklayınız

Sarımsaklı Yoğurdun Faydaları Nelerdir? (Bilimsel Araştırma Sonuçları) Tıklayınız

Kara Sapotun Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Kapari Nasıl Kullanılır, Nasıl Yenir, Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır, Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir?

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.