17 Mayıs 2021, Pazartesi 13:26

Duvara Sıçrayan Mutfak Duvarındaki Yağ Lekesi Nasıl Geçer

Duvara Sıçrayan Mutfak Duvarındaki Yağ Lekesi Nasıl Geçer

Duvarlar parmak, toz ve is izleri, yağ lekesi gibi nedenlerle kirlenebilir. Yemek pişirirken dolaba veya duvarlara yağ sıçrayabilir. Bu lekeleri gidermek için hemen o bölgeyi silmek gerekir. Temizleme işlemini geciktirmek lekenin çıkmasını zorlaştırır.

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Yok Edilir?

Bulaşık Deterjanı

Sünger ve bulaşık deterjanı hepimizin elinin altında bulunan malzemelerdir. Basit gibi görünse de bu yöntem duvardaki yağ lekesini çıkarma hususunda etkilidir. Bir kâseyi suyla doldurup bir miktar bulaşık deterjanı damlatın. Bulaşık süngerini bu suya daldırıp lekeli bölgeyi süngerin sert tarafıyla ovun. İzlerden kurtulacaksınız.

Yağ Çöz Kullanın

Yağ lekesini giderme konusunda yağ çözücülere sıklıkla başvurulur. Bunu temiz bir beze döküp duvarınızı bununla silerek de lekelerin üstesinden gelebilirsiniz.

Karbonat

3 yemek kaşığı karbonatı 1 bardak ılık suya ekleyin. Karıştırıp tamamen çözünmesini sağlayın. Lekeli yüzeye kağıt havlu veya temiz bir bez yardımıyla uygulayın. Karışımı bu bölgeye iyice yayın ki lekeyi kaplasın. Elinize eldiven takın veya bir bez alın. İyice ovalayarak lekeyi duvardan temizleyin.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke, duvar ile yağ parçacıkları arasındaki bağı koparabilecek güçlü bir kimyasal yapıya sahiptir. Duvardaki yağ lekesini çıkarma pratik yöntem olarak beyaz sirke kullanımı önerilir. Temiz bir beze dökülerek duvar yüzeyine tatbik edilebilir. Sonra yüzey, başka temiz bir bezle silinir. Hâlâ biraz leke varsa aynı işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Leke tamamen çıktığında bir bezi suyla ıslatıp sirke kalıntılarını bununla alabilirsiniz.

Süper Karışım

Bir kovaya çamaşır suyu, bulaşık deterjanı, yağ çözücü ve su koyun. Karışımın rahatsız edici kokusundan etkilenmemek için pencereyi açık bırakarak içeri temiz hava girmesine izin verin. Eldiven takıp suya bir bulaşık süngeri batırın. Islattığınız sünger ile duvarın lekeli bölgesini silin. (Ancak fazla bastırmayın.) Leke çıkınca bir bez ile kurulayın.

Aseton

Duvardaki yağ lekesini çıkarma yolları içinde asetondan da söz edebiliriz. Duvardaki lekeli yer bununla silinirse kolayca çıkacaktır. Kalan artıklar da temiz bir bez ile giderilebilir.

Zımpara

Yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa zımpara kullanmaktan başka çare kalmamış demektir. Yağ lekesinin olduğu yer ince bir zımpara ile zımparalanır. Yağ lekesi boyayla beraber duvardan çıkacaktır. Sonra duvarın bu bölümünü aynı renk boyayla boyamanız gerekecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT