10 Ağustos 2022, Çarşamba 01:54

Duvardaki Halıdaki Pantolondan Tişörtteki Kumaştan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvardaki Halıdaki Pantolondan Tişörtteki Kumaştan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ lekesi, çıkması zor olan en inatçı lekelerdendir. Yağ lekesi duvarda, halıda, pantolonda, tişörtte, elbisede yağın bu eşyalara damlamıysa meydana gelir. Bu

Yağ lekesi, çıkması zor olan en inatçı lekelerdendir. Yağ lekesi duvarda, halıda, pantolonda, tişörtte, elbisede yağın bu eşyalara damlamıysa meydana gelir. Bu makalemizde yağ lekesi nasıl geçer? Konusu hakkında bilgiler vereceğiz;

Kumaştaki, Kıyafetteki, Pantolondaki,  Tişörtteki, Elbisedeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

 1. Kıyafetimde yağ lekesi olunca yıkamadan önce bulaşık deterjanıyla yıkıyorum genelde bulaşık deterjanları yağ lekesini çıkarıyor, ama leke büyükse ve iyice işlemişse bulaşık deterjanıyla yıkıyorum ardından makineye de leke çıkarıcı koyup öyle yıkıyorum. Örneğin pantolonuma yağ lekesi damladı, pantolonun lekeli kısmına bolca bulaşık deterjanı sürerim. Bir saat bekletip sonra makinaya atarım, yağdan eser kalmaz.
 2. Giysilerdeki yağ lekesini çıkarmak için bir diğer yöntem; Havlu kağıt peçete, kuru beyaz havlu kağıt ya da normal havlu ile yağın üzerine basıp yağı emdirin. Lekeye karbonat uygulayın. Karbonatı lekenin çevresi ve kendisine bolca boca edin. Karbonat yok ise mısır unu da olur.1 saat giysinizde kalsın. Lekeyi emdikçe karbonatın rengi kahverengiye dönecektir, bu normal bir şeydir.  Kuruyan karbonatı kredi kartı veya kaşık gibi sert bir cisimle temizleyin. Leke gidene kadar bu işlemi tekrarlayın. Ardından lekeye bulaşık deterjanı sürüp elinizle yıkayın. En son işlem olan kıyafeti çamaşır makineye yıkamaya atın. Örneğin gömleğinize, kıyafetinize yağ lekesi değdiği zaman lekenin üzerine bir miktar karbonat döküp, diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz. Sonrasında bunu silkeleyip aynı işlemi tekrarlayın ve üzerine leke çıkarıcı döküp, normal yıkama koşullarında yıkayın.
 3. Yağ lekesini giysilerinizden çıkarmanın birkaç yöntemi vardır. Bunlardan en etkili yöntemlerden biri de yağ lekesine tuz serpmektir. Lekenin üzerine tuzu iyice serptikten sonra lekenin onu emmesi için biraz beklemelisiniz, sonrasında giysinizi bulaşık deterjanıyla yıkayabilirsiniz.
 4. Yağ lekesini giysiden çıkarmanın bir etkili yöntemi de pudra kullanmaktır. Yeni oluşmuş bir yağ lekesi için leke üzerine emici özelliği bulunan pudra serpiştirilerek, pudranın yağı emmesi sağlanır. Daha sonra temiz bir bez leke üzerine serilerek orta sıcaklıkta ütüleme yapılır. Sıcaklık yağ lekesi ve pudrayı kurutacağından, fırçalanan lekenin pudra ile birlikte çıktığı görülecektir.

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Ev Kadınları Cevaplıyor

 1. Elma sirkesiyle silince yağ lekesi falan kalmıyor, sirke duvardaki yağ lekesini emiyor.
 2. Oje çıkarmak için kullandığımız asetonu temiz bir beze dök ve bu bezle duvardaki yağ lekesini sil, yağdan eser kalmayacaktır.
 3. Kimyasal kullanmak istemiyorsanız sirkeli ve karbonatlı bir de tuzlu su yapın bununla duvardaki yağ lekesini silin.
 4. Duvardaki yağ lekesi hiçbir şekilde çıkmıyorsa zımpara yardımı ile son kat boyayı çıkarın yağ lekesi de birlikte çıkacaktır ardından tekrar boyayın
 5. En basit yöntem Bim mağazasında satılan Güldal marka yağ çözücüyü alıyorsun iki fıs fıs yapıyorsun iki dakika bekle kurula geç hiç leke kalmıyor.

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Ev Kadınları Cevaplıyor

 1. Amway yağ çözücü ile duvardaki yağ lekesi kolaylıkla çıkıyor.
 2. Ocağın yanında duvarın yağ sıçrayan kısmının bir bölümüne yapışkanlı folyo kağıtla kaplıyorum. Üzerine değişik yapışkanlı meyve sebze resimli stikerla süslüyorum. Yağ salça vb. şey sıçradığında kolayca temizleniyor. Aynı zamanda mutfak dolaplarıma da yaptım aynı renkte.
 3. Muftak Dolaplarındaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Ev Kadınları Cevaplıyor
 4. Bir kaba suyu koydum üzerine prili koydum ve şu bulaşıkları ovduğumuz teli alıp tüm dolapları ovdum. Kuruttuktan sonra gözlerime inanamadım hiç leke kalmamıştı. Bence bir deneyin. Dolapları tahriş de etmedi metal tel.
 5. Ben Mayi sabununu sulandırmadan beze alıp lekeleri bir güzel siliyorum ardından duruluyorum ıslak bezle.  Bide bir ürün var mobilya cilası onunla parlatıyorum.
 6. Ben de ocağın üstündeki dolabın yağlarıyla bir türlü başa çıkamıyordum ama şimdi çok şükür rahatladım. Ben de Amway’in ürünüyle çözdüm ama o sıvılaştırılan değil özel bir ürünü var bu kalıplaşmış yağlar için dışında fırçası var fırçayla sürüyorsun ismi de Amway Oven Cleaner. Ben çok memnun kaldım fırçayla sürüp 5 dk bekliyorum sonra nemli bezle siliyorum yağlar çözülüyor.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Evinizde bulunan halı, klim, paspas, koltuk ve kanepe’ye yağ döktüyseniz hiç telaş yapmayın çok basit bir yöntemi var uygulayın ve yağdan eser kalmasın. Yağ dökülmüş ise yapacağız işlem çok basit yağ dökülen bölgeye bol miktarda karbonat döktüten son ovalayın, ve kurumasını bekledikten son fırça ile fırçalamak suretiyle halınızda bulunan yağ lekesinde kurtulacaksınız.

2. Yöntem; Yağ lekeleri üzerinde mısır nişastası dökün ve 20 dakika boyunca bekleyin. Halı üzerine dökülen yağı da mısır nişastası ile çıkarabilirsiniz. Ardından elektrik süpürgesi ile nişastayı çekin.

3. Yöntem; Halıdaki yağ lekesi için, eğer leke taze ise fazlalığı temiz ve beyaz bir havlu ile alınır. Yine bebek pudrası, veya mısır unu gibi bir madde lekeye dökülerek elektrik süpürgesi yardımıyla vakumlama işlemi yapılabilir. Halıdaki yağ lekesi ovulmamalı ve etrafa yayılmamalıdır. Halıdaki kurumuş yağ lekesi keskin olmayan bir bıçak veya kredi kartı gibi plastik bir kart yardımıyla kazınabilir.

Çantadaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Çantanızın üzerine damlayan yağ lekesini çıkarmak için herhangi bir markanın bebek pudrasını kullanabilirsiniz. Pudrayı lekenin üzerine dökün ve bir iki saat bekleyin. Eğer çıkmadıysa tekrar temizleyip tekrar aynı uygulamayı yapın. Sonuca sizde inanamayacaksınız.

Koltuktan, Kumaştan, Kıyafetten Pantolondan, Kurumuş Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Kan Lekesi Nasıl Çıkar, Kan Lekesini Ne Çıkarır? Kesin Doğal Çözümler Tıklayınız

Çay Lekesi Nasıl Çıkar Geçer Temizlenir? Çay Lekesine Kesin Çözüm Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. mustafa

  koltuklardaki tükenmez kalem lekesi kolonyayla geçti teşekkür ederim

 2. Büşra

  Gömleğe yağ dükülse neyle temizlenir

 
 
KAPAT