21 Nisan 2021, Çarşamba 16:57

Duvardaki Kumaştaki Halıdaki Çamaşırdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvardaki Kumaştaki Halıdaki Çamaşırdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Küfler nemli ortamda, ıslak bölgelerde meydana gelen kötü kokan ve lekeye neden olan mantar oluşumlarıdır. Peki kumaştaki, duvardaki, halıdaki, çamaşırdaki, gömlekteki, tişörtteki, elbisedeki küf lekesi nasıl çıkar? İşte uzmanların bu konudaki önerileri;

Kumaştaki, Çamaşırdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar? Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel Anlatıyor

Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel anlatıyor; (Bir leğenin içine ılık su koyun. Küf lekesi olan giysiyi bu suya koyun. Bir bardak sütü küf lekesinin üzerine döküyoruz. Küf lekesi olan yeri elimizle çitiliyoruz. Bu şekilde biraz bekletiniz. Sonra yıkayınız. Diğer Yöntem ise; Küf lekeli giysinizdeki küf lekesini çıkarmak için; bir leğenin veya tasın içine ılık su koyunuz. Küf lekesi olan çamaşırı içine basınız. Üzerine amonyak dökünüz. Bu şekilde 2-3 saat bekletin. Küflenen yeri çitiledikten sonra leke ortadan kalkacaktır.)

Duvardaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar? Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel Anlatıyor

Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel anlatıyor; (Banyo duvarlarındaki siyahlıkları ve küfleri temizlemek için diş macunu kullanın. Kullanmadığınız bir diş fırçası üzerine bir miktar diş macunu sıktıktan sonra kararan ve küflü olan bölgeyi fırçalayın. Rengi koyulaşan ve kirli gözüken derz araları için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Ardından sirkeli su ile durulayın.)

Duvardaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar? Sirke Ve Çamaşır Suyu Kullanımı

Duvardaki küf lekesini çıkarmak için sirkeyi de kullanabilirsiniz. Silinerek çıkmayan küf lekelerinin temizlenmesi için öncelikle sirkeye başvurulabilir. Boş bir sprey şişesine koyulan sirke, duvardaki lekeli bölgelere uygulanmalıdır. Uygulamadan sonra bir süre beklenmeli ve küf lekeleri temiz bir bez ile silinmelidir. İyice yerleşmemiş küf lekelerinin çıkartılmasında sirke genellikle pek de etkili olmamaktadır. Duvardaki küf lekeleri iyice yayılmış ve kalınlaşmışsa, bu durumda en etkili madde çamaşır suyudur. Çamaşır suyu da sirkede olduğu gibi boş bir sprey şişesine alınmalı ve lekeli bölgelere püskürtülerek uygulanmalıdır. Çamaşır suyu duvara uygulandıktan sonra yarım saat kadar beklendiğinde, duvardaki tüm küf lekelerinin çıktığı görülecektir. Bu uygulama esnasında mutlaka bir iş maskesi kullanılmalı ya da ağız-burun nemli bir bez ile kapatılmalıdır. Ayrıca uygulama esnasında ve sonrasında, uygulama yapılan alan çok iyi şekilde havalandırılmalı, çamaşır suyunun eşyalara ve kıyafetlere zarar vermemesi için de gerekli önlemler alınmalıdır.

Halıdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

  1. Halıdaki küfü fırçayla temizleyin.
  2. Elektrik süpürgesiyle iyice çekin.
  3. Önce sabunlu su yapın, küflenmiş kısmı bez veya sünger yardımıyla temizleyin.
  4. Sonra bir bardak su içine yarım limon sıkın biraz da sofra tuzunu beraber karıştırıp küf lekesini aynı şekilde bir daha temizleyin. Bu karışım yerine alternatif olarak halıda sirkeli su da kullanabilirsiniz. 2-3 bardak suya 2-3 yemek kaşığı sirke ekleyin bu karışımla silin. Temizlediğiniz yeri suyla durulayın. Halınızı iyice kurutun, güneş ve rüzgarlı havayı tercih edin. Halı kurumadan asla sarmayın veya sermeyin.

Küf Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkar? Alternatif Yöntemler

Küf lekesini çıkarmak için oksijenli suyu da kullanabilirsiniz.1 yemek kaşığı oksijenli su ile 5 yemek kaşığı suyu karıştırın. Bir leğene bu karışımı koyun. Giysinizi bu suyun içerisinde yıkayın. Daha sonra iyice durulayın. Şayet leke çıkmamışsa işlemi tekrar edin.

Gliserin, küf lekelerini yok etmek için en pratik ve kolay temizleme çözümüdür. Küflü lekeleri yok etmek için küf lekesinin olduğu bölgeyi gliserinli bir bezle silin. Küf lekelerinin çıktığını göreceksiniz.

Pas Lekesi Nasıl Çıkar, Geçer, Pas Lekesini Ne Çıkarır? Kesin Çözümler Tıklayınız

Halıdan, Koltuktan Kıyafetten Gömlekten Ruj Lekesi Nasıl Çıkar? Tıklayınız

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar Geçer Beklemiş Kurumuş Yağ Lekesini Ne Çıkarır? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT