17 Ekim 2021, Pazar 07:25

Düzenli makyaj yapmanın ispatlanmış 8 zararı

Düzenli makyaj yapmanın ispatlanmış 8 zararı

Günümüzde pek çok kadın neredeyse her gün makyaj yapıyor. Ancak makyaj yapmak sivilce, kırışıklık dahil çeşitli zararlara sebep olabiliyor. Bunun sebebi makyaj malzemelerinin içinde bulunan kimyasal maddelerdir. Dolayısıyla bu makyaj gün boyu ciltte kaldıktan sonra bir de gece silmeden yatıyorsanız bunun cildinize zararı büyük olacaktır. Çünkü bu durumda cilt kuru  ve gözenekler de nefes almaz ve bu da ciltte sivilcelenmeye ve erken yaşlanmaya sebep olur.

Uzmanlar tarafından kanıtlanmış makyaj yapmanın ve makyajlı uyumanın zararları şöyledir;

Makyaj Erken Yaşlandırır

Makyajın ciltte uzun süre durması ince çizgi, kırışıklık ve yaşlılık lekeleri gibi yaşlanma belirtilerine yol açabilir. Makyajı silmeden uyumak gözeneklerin gece boyunca makyaj kalıntıları ile dolmasına sebep olur. Bu durumda ciltte birçok farklı problem ortaya çıkabilir.

Makyaj malzemelerinde bulunan kimsayalların cilde zararı çoktur. Bunlardan birisi bu kimyasalların ciltteki doğal yağ ve esasniyel vitamin ve mineralleri kurutmasıdır. Bu durumda cilt doğal nemini kaybeder ve dokusunda bozulmalar meydana gelir. Dolayısıyla ciltte kırışıklık ve kuru lekeler baş göstermeye başlar. İşte bu sebeplerden dolayı, cilt makyajının uzun süreler temizlenmemesi cildin yaşlanmasına sebep olur. Ayrıca bilmelisiniz ki, cilt bir kere yaşlandı mı eski canlı ve taze görünümünü elde edemezsiniz. Bunun için piyasada yaşlanma etkisini geciktirme vaadi ile birçok ürün satılsa da bu ürün zaten yine kozmetik ürünlerinin sebep olduğu bir sonuç olduğunu bilmelisiniz. 

Sivilce Yapar

Makyajı düzenli olarak yapamk ve bunu geceleri silmeden uyumanın cilde zararlarından birisi de ciltte sivilce yapmasıdır. Bunun en büyük nedeni ise ciltte gözeneklerin kapanması ve bu durumda cildin nefes almamadır. Bu durumda ciltte akne ve sivilce başta olmak üzere farklı sorunların görülme ihtimali çok daha yükselmektedir. Ek olarak makyajın ciltte uzun süre kalması göz çevresinde şişliklere de neden olabilmektedir.

Alerjik Reaksiyona Yol Açabilir

Amaç olarak aynı olduğu için makyaj malzemelerinin içeriğinin aynı zannedilmektedir. Fakat bu yanlıştır çünkü birçok markanın içeriği birbirinden farklıdır. Genel olarak içeriğinde hafif formülleri bulunan malzemelerin cilde bir zararı yoktur. Fakat SLES ve paraben gibi zararlı kimyasalları içeren makyaj ürünleri ciltte alerjik reaksiyona sebep olmaktadır. Ek olarak eğer cildinizde özellikle bir maddeye alerji oluşuyorsa ve kullandığınız makyaj ürünlerinin içinde bu varsa cildinizde kaşıntı, kızarıklık ve leke oluşumu meydana gelebilir.   

Gözde Enfeksiyon Yapabilir

Yüzde diğer bölgelere kıyasla göz çevresi ve göz kapağının çevresindekideri çok ince ve hassastır. Dolayısıyla göz kalemi, kapatıcı, göz farı, eyeliner ve rimel banzeri makyaj ürünlerinde bulunan kimyasal maddeler gözde problemlere yol açabilir. Öyle ki gözde enfeksiyon bile oluşabilir.

Cilt Kanseri Yapabilir

Kanser türleri içinde en yaygın olarak görülen cilt kanseri, Cilt Kanseri Vakfı'nın verilerine göre her 5 Amerikalıdan birinde görülmektedir. Bu kanserin sebebi her ne kadar Amerikan Kanser Derneği tarafından makyaj malzemeleri görülmese de makyaj ürünlerinin ciltte kansere sebep olduğuna dair güçlü iddialar vardır. Çünkü makyaj ürünlerinin içerisinde formaldehit, kömür katranı, arsenik, silika ve krom gibi bileşenler kanserojen özelliktedir.

Cildinizin Yağ Dengesini Bozabilir

Makyaj yaparken kullanılacak renkler kadar yapısına da çok dikkat edilmelidir. Diğer bir deyişle, kişi mutlaka cilt tipine uygun olan makyaj malzemelerini kullanmalıdır. Aksi taktirde ciltte kuruluk/yağlılık varsa bu daha da şiddetlecektir. Yağlı cildiniz varsa ve eğer bazı ürünleri kullandıktan sonra cildinize daha fala yağ üretimi oluyorsa, bunun sebebi çok büyük olasılıkla kullandığınız makyaj ürünlerinin yüz tipinize uygun olmayışıdır.

Baş Ağrısına Neden Olabilir

Cilde sürekli yoğun makyaj yapmak baş dönmesi, mide bulantısı ve yorgunluk hali yaşamaya sebep olabilir. Bu nedenle gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı çıkarın ve uzun süre makyajlı gezmeyin.

Ruj Sürmek Beyinde Nöral Hasarlar Yapabilir

Çok yaygın olarak kullanılan ve çeşidi çok olan rujun içerisinde kurşun ve mineral yağ gibi zararlı birçok farklı madde bulunmaktadır. Bu yağlar dudaklardaki nemi kurutur ve dudaklara zarar verebilir. Dahası rujda bulunan kurşunun yutulması beyinde hasara ve davranış bozuklukları gibi ciddi problemlere sebep olabilir. Genel itibariyle birçok marka rujda bulunan kurşun içeriği güvenilir seviyede dahi olsa makyaj yapan kişilerin rujunu günde 10 defadan fazla yedilediği düşünüldüğünde bu kurşunun vücuda zararı olacaktır. Uzun dönem bu kadar kurşun yutulması durumunda kişi kas koordinasyonunda zayıflama, kan basıncında artış, işitme ve görme bozuklukları ve başka ciddi nöral bozukluklar yaşayabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT