26 Mayıs 2022, Perşembe 17:08

Egzama Tedavisi İbrahim Saraçoğlu Tarifi 

Egzama Tedavisi İbrahim Saraçoğlu Tarifi 

Egzama ciltte kaşıntı, kızarıklık ve kepeklenmeye, pullanmaya neden olan cilt hastalığıdır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu egzama tedavisi için dut kürünü önermektedir.

Egzama Nedenleri Belirtileri Tedavi Yöntemleri

Egzama ciltte kaşıntı, kızarıklık ve kepeklenmeye, pullanmaya neden olan cilt hastalığıdır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu egzama tedavisi için dut kürünü önermektedir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama, diğer hastalıklarda olduğu gibi kendini gösteren belirtilerle teşhis edilebilir. Egzama belirtileri aşağıda yer almaktadır;

 1. Cildin pul pul dökülmesi 
 2. Ciltte kızarıklık 
 3. Ciltte sürekli kaşınma isteği 
 4. Cildin kepeklenmesi
 5. Cildin kalınlaşması ve kabarması
 6. Ciltte iltihaplanma
 7. Ciltte su toplaması 
 8. Ciltte çatlak oluşumu

Egzama Tedavisi

Egzama, farklı türlerde kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Bu nedenle hastalığın türüne bağlı olarak en uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. Tedavi sırasında genellikle kortizonlu losyonlar ya da kremler, nemlendiriciler ve kaşıntı hissini gidermek için kullanılan alerji hapları (antihistaminik ilaçlar) önerilmektedir. Egzama, şiddetli bir şekilde görülüyorsa kortizonlu ilaçlarla bağışıklık sisteminin baskılanması gerekir. Bu hastalığın görüldüğü kişilerin cildi genellikle çok hassastır. Bu nedenle sık sık nemlendirilmeli ve tahriş edebilecek ürünlerin kullanımdan kaçınılmalıdır.

Egzamanın ortaya çıkması ile cilt kurur, kaşınır ve çatlaklar oluşabilir. Bu şikayetlerin giderilmesi ve tedavi edilmesi için birçok krem bulunur. Hastanın cilt tipi kuruysa, kullanılan kremin nemlendirici özelliği olmalıdır. Bu kremler günde iki kez (sabah ve akşam saatlerinde) düzenli olarak uygulanmalıdır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Beyaz Dut Kurusu Kürü Tarifi

Malzemeler

 1. 1 avuç dolusu beyaz dut kurusu
 2. Yarım litre klorsuz su

Öncelikle suyu bir tencerede kaynatın. Klorsuz su yerine marketten satın alacağınız pet şişe suyu da kullanabilirsiniz. Üzerine dut kurusunu ekleyin ve altını kısın. Kapağını kapattıktan sonra 6 dakika boyunca kaynatın. Daha sonra ocaktan alın ve ılımaya bırakın. Cildinizi yakmayacak kadar ılıdıktan sonra egzamanın görüldüğü bölgeyi bu suda 10 dakika bekletin. Durulamadan önce bu suyun cildinizde 60 dakika kalması gerekmektedir. Egzamaların iyileşmesi için 3 ya da 4 kez uygulamanız önerilir. Ancak iyileşse bile 3 gün aralıklarla 1 ya da 2 kez daha yapmanız gerekecektir.

Beyaz dut kurusu kürünü 5- 6 kez uygulamanıza rağmen sonuç alamıyorsanız, kızarıklık ve kaşıntı şikayetleriniz farklı bir hastalık nedeniyle ortaya çıkmış olabilir. Kürü yaptıktan sonrasında şikayetlerini kayboluyor ve bir süre sonra kendini yineliyorsa, egzamanın farklı bir türü olduğunu gösterir. Bu durumda Prof. Dr. İbrahim Saraçaoğlu’nun reçetesi olan defne yaprağı kürünü deneyebilirsiniz.

Egzamayı Tetikleyen Yiyecekler

Egzama, birçok farklı sebebe bağlı olarak tetiklenebilir ve şikayetler daha şiddetli olarak görülebilir. Hava şartları, çevresel etmenler, iklim, tüketilen gıdaların alerjiye neden olması ve stres bu sebeplerin başında gelir. Egzamayı tetikleyen besinler aşağıda yer almaktadır;

 1. Domates
 2. Portakal gibi asitli meyveler
 3. Limon
 4. Süt
 5. Yumurta
 6. Patlıcan
 7. Kabak
 8. Koruyucu içeren gıdalar
 9. Gluten ve soya

Egzamayı Tetikleyen Şeyler Nelerdir?

Egzama, bazı hastalarda genetik yatkınlık ile taşınır. Bu hastalar, egzamanın tetiklenmesine sebep olacak faktörlere maruz kalırsa hastalık kendini gösterir. Egzamanın tetiklenmesine yol açan faktörler aşağıda belirtilmiştir:

 1. Polen, hayvan tüyü, iç mekanlarda bulunan toz, besin vb. alerjenler,
 2. Cilt tipinin kuru olması,
 3. Mevsim ve iklimler,
 4. Yoğun stres seviyesi,
 5. Bazı kimyasallarla temas edilmesi,
 6. Uzun süren ve sıcak suyla yapılan banyo alışkanlığı,
 7. Yanlış kozmetik ürünlerin tercih edilmesi,
 8. Kıyafetlerin yünlü olması,
 9. Sigara alışkanlığı,
 10. Aşırı terleme,
 11. Aniden görülen hava değişimleri ve
 12. Bazı besin maddeleridir. Özellikle atopik egzamada inek sütü, yumurta, yer fıstığı, fındık, soya, buğday, kabuklu deniz mahsulleri ve balık tüketimi tetikleyici gıdalar arasında yer alır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT