Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
24-05-2023 14:55 | Güncelleme : 24-05-2023 15:07

Ekmek kadayıfı kaç kalori? Kaymaklı ve dondurmalı ekmek kadayıfı kalori değerleri

Google News

Ekmek kadayıfı,  Afyon’dan tüm ülkeye yayılan sevilen tatlılardan, bu tatlıyı hele birde kaymak veya dondurmayla yiyince tadına doyum olmuyor... Ekmek kadayıfı tatlısı, kuru ekmek kadayıfına şerbet dökülmesi ile yapıldığından şerbetli tatlılar arasında yer alıyor. Peki ekmek kadayıfının kalorisi ne kadardır? Kilo yapar mı?

Ekmek kadayıfını sade yemek yerine kaymak yahut dondurma ile beraber tüketmek kalorisini artıracaktır.
Ekmek kadayıfını sade yemek yerine kaymak yahut dondurma ile beraber tüketmek kalorisini artıracaktır.

Ekmek kadayıfı, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden. Diğer şerbetli tatlılarda olduğu gibi maalesef ekmek kadayıfının da kalorisi çok yüksek. Bu nedenle ekmek kadayıfını yerken aşırıya kaçmamalı, az miktarda, nefsi kıracak kadar tüketmeli. Ekmek kadayıfının kalorisi için buyurun devam edelim:

EKMEK KADAYIFI KAÇ KALORİ?

Diyetisyen Ayça yolcu 1 dilim (150 gram) ekmek kadayıfının 284 kalori olduğunu söylüyor. 1 yemek kaşığı kaymak 60 kaloridir. Ekmek kadayıfını kaymaklı olarak yemek kalorisinin yaklaşık 400 kaloriye kadar yükselmesine neden olacaktır. 1 top dondurma 104 kaloridir. Ekmek kadayıfını 1 top dondurma ile beraber yemek ise kalorisini 388 kaloriye çıkaracaktır.

EKMEK KADAYIFI KİLO YAPAR MI?

Ekmek kadayıfı yüksek kalorisi ile kilo aldıran yiyecekler arasında yer alıyor. Ekmek kadayıfı için karbonhidrat, yağ açısından zengin içeriği, yüksek glisemik indeksi ile hem sağlıksız hem de kolay şişmanlatan bir yiyecektir diyebiliriz. Ekmek kadayıfı tüketmek yerine meyve kurusu ile faydalı tatlıları tercih etmek daha doğru olacaktır.

Ekmek kadayıfı kaç kalori? Kaymaklı ve dondurmalı ekmek kadayıfı kalori değerleri

EVDE EKMEK KADAYIFI TARİFİ

Malzemeler

 • Hazır orta/küçük boy ( 300-350 gr ) kuru ekmek kadayıfı
 • 200 gr süt kaymağı
 • Şerbeti için
 • 1.5 kg toz şeker
 • 6 su bardağı su
 • 1/2 limon

Hazır olarak satın aldığınız ekmek kadayıfını çok geniş bir tepsiye koyun. Geniş tepsiye koyma nedeni ekmek kadayıfının piştikçe genişlemesi. (Tepsinin ortasına kadayıfı koyunca kenarlardan 3-4 parmak boşluk kalmalı).

Ekmek kadayıfının üzerine sıcak su döküp, her yerine gezdirip ıslatın, kadayıfı 10 dk. kadar bekletin ki yumuşasın. Ekmek kadayıfı suyu çektiği kadar çeksin, su kalmışsa süzün veya kağıt havlu fazla suyu alın. Suyun fazlası dökmezseniz hepsini emiyor.

Şimdi de şerbetini hazırlayalım:

Tencereye su ve şekeri koyup şeker eriyinceye kadar kaynatın. İçerisinde elma kadayıfı yer alan tepsiyi ocağa koyarak bütün ocakları kısık ateşte açın. (Kadayıfın ortasına küçük artı şeklinde kesin ki buhar çıksın, ayrıca kürdanı da kadayıfa batırın, bu da kaynarken kaymasını önler). Kaynayan şerbetten iki üç kepçe dökün, çekince yine azar azar dökün ve arada tepsiyi çevirin. Şerbet bitinceye kadar azar azar dökerek ve çevirerek pişirin. Üzerini kapatın, şerbet varsa çeksin, soğuyunca dilimleyin ve ters çevirin. Bu tatlıyı kaymak yahut dondurma ile servis edebilirsiniz.

EKMEK KADAYIFI YAPMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

 • Ekmek kadayıfını koyacağınız tepsi mutlaka ekmek kadayıfından çok daha büyük olmalı.
 • Ekmek kadayıfı şerbetinin daha koyu olması için; toz şekerin bir bölümünü kavurup sıcak suyu ekledikten sonra kaynatın.
 • Damak tadınıza göre yukarıda bildirdiğimiz şeker oranını azaltabilirsiniz.
 • Ekmek kadayıfını şerbetlerken kekin soğuk şerbetin ise ilk sıcağının çıkmış olmasına dikkat edin.
 • Tüm şerbetli tatlılarda olduğu gibi, kadayıf tatlısı da buzdolabına konmamalıdır. Aksi takdirde kısa süre içinde şekerleşmeye başlayacaktır.

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.