Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

El ayak hastalığı çocuktan yetişkine geçer mi? Kreş ve okullarda yayılan sinsi tehlike

Mavikadin>Anne çocuk>El ayak hastalığı çocuktan yetişkine geçer mi? Kreş ve okullarda yayılan sinsi tehlike

El ayak hastalığı özellikle küçük çocuklarda görülür. Hafif ve bulaşıcı viral enfeksiyon olan bu hastalıkta semptomlar ellerde ve ayaklarda döküntüler, ağızda yaralar şeklinde ortaya çıkar. Peki el ayak hastalığı çocuktan yetişkine geçer mi?

El ayak hastalığında çocukların sıvı alması önemlidir. Liften zengin, probiyotik içerikli gıdalarla beslenmek çocuğun daha kolay toparlanmasını sağlayacaktır. 
El ayak hastalığında çocukların sıvı alması önemlidir. Liften zengin, probiyotik içerikli gıdalarla beslenmek çocuğun daha kolay toparlanmasını sağlayacaktır. 

El-ayak-ağız hastalığı ismiyle de bilinen bu hastalığa yaygın bir coxsackievirus yol açar. Tedavisi için özel bir planı olmayan el ayak ağız hastalığında bu hastalığı geçiren kişilerle temastan kaçınmak önemlidir. Sık sık el yıkamak enfeksiyon riskini azaltacaktır.  Peki El ayak hastalığı çocuktan yetişkine geçer mi? işte hastalığın belirtileri bilinmeyen detayları...

EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Koksaki virüs A16 ve enterovirüs 71 olarak adlandırılan iki virüsün bulaşması ile görülen el ayak hastalığı temas yoluyla bulaşır.

Bu hastalığı kapmış kişinin hapşırması ve öksürmesi ile havaya saçılan salgılar çevresindeki herhangi bir nesnenin üzerine yapışır. Bu nesnelerle temasta bulunan kişiler de doğal olarak bu hastalığı kapmış olur. 

El ayak ağız hastalığı ayrıca şu yollardan bulaşabilir; burun salgıları, tükürük, dışkı ve solunum damlacıkları.

Herhangi bir belirti olmadan birkaç gün önce yayılabilen el ayak hastalığında riski azaltmak için ellerimizi sık sık yıkamalıyız. Öksürme veya hapşurma durumlarında ağız ve burun mendille kapatılmalıdır. Kullanılan mendiller vakit kaybetmeden çöpe atılmalı, ortak ev eşyaları paylaşılmamalı, okul ya da kreşe gidilmemelidir. 

EL AYAK HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Pek çok belirti ile kendini gösteren el ayak hastalığının başlangıç aşamasında belirti olmayabilir. 

El ayak hastalığı belirtilerini şöyle sıralanabilir: Boğaz ağrısı, ateş, dil ve diş etlerinde kabarcıklar, avuç içi ve ayak tabanlarında döküntü, huzursuzluk, iştahsızlık, yutmada zorluk, burun akıntısı.

Semptomların ortaya çıktığı zamana kadar olan süre 3-6 gündür. Çocuklarda ateş ve boğaz ağrısı şeklinde kendini gösterir. El ve ayaklarda bazen kalçada kızarıklıklar da görülebilir. 

EL AYAK HASTALIĞI KAÇ YAŞINA KADAR BULAŞIR?

El ayak hastalığı son zamanlarda 2-10 yaş arası çocukları etkilemektedir. Ancak bazen yetişkin bireylerde de görülmesi olağandır.

EL AYAK HASTALIĞI ÇOCUKTAN YETİŞKİNE GEÇER Mİ?

El ayak hastalığı gibi hastalıklar henüz bağışıklık sistemi yeterli seviyede olmayan çocuklar arasında bulaşabilir. Kreş ya da okul gibi toplu alanlarda bu risk daha da yüksektir. Çocuklar arasında yaygın görülen bu enfeksiyon yetişkinlere de bulaşabilir. 

Yetişkinler daha önceden geçirilen enfeksiyondan dolayı bağışıklık kazanmış olabilir. Bu yüzden semptomlar daha hafif görülür. Veya hiçbir belirti de görülmeyebilir. 

EL AYAK HASTALIĞI YETİŞKİNLERDE NASIL GÖRÜLÜR?

Yetişkinlerde el ayak ağız hastalığının belirtileri çocuklarda görüldüğü gibi olmaz. Yetişkinlerde ağızda yaralar, el ve ayaklarda kaşıntı döküntü, grip gibi belirtilerle kendini gösterir. 

El ayak hastalığı çocuktan yetişkine geçer mi? Kreş ve okullarda yayılan sinsi tehlike

EL AYAK HASTALIĞI TEDAVİSİ 

Bu hastalığa uygulanan özel bir tedavi yoktur. Hastalık belirtileri genellikle 7-10 gün arasında ortadan kaybolur. 

Doktor tarafından önerilen ağrı kesici ve ateş düşürücüler genel rahatsızlık durumlarını kontrol altına almak için yardımcı olacaktır. 

Bu dönemde çocukların sıvı alması önemlidir. Liften zengin, probiyotik içerikli gıdalarla beslenmek çocuğun daha kolay toparlanmasını sağlayacaktır. 

Çocukların bu dönemde okula gönderilmemesi gerekir. 

4 yaşın üzerindeyse çocuk adaçayı ve ıhlamur gibi çaylar içebilir. Bu sürecin rahat atlatılması için aşırı sıcak içecek ve yiyecek tüketmemesi gerekir. 

Kaynak : memorial.com.tr, emseyhospital.com.tr, esrefpasahastanesi.izmir.bel.tr, anadolusaglik.org
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Anne Çocuk
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Tourette sendromu (TS), sinir sistemi bozukluğudur. İnsanların kontrol edemedikleri tekrarlayan hareketlere veya seslere sahip olmasına neden olur. Bunlar “tikler” olarak bilinir ve genellikle çocuklukta başlarlar. Anne babalar için endişe verici bir durum gibi algılansa da aslında bu sendromla ilgili detaylı bilgi korkuları hafifletecektir. Peki tik nedir, neden olur? Çocukta tik nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Anne Çocuk
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Maydanoz, yemeklerde, salatalarda hatta hamur işlerinde de sık kullanılan bir bitki olduğundan hamilelikte maydanoz yemenin zararı var mı yok mu, maydanoz hamilelikte düşüğe neden olur mu? Diye gebe kadınlar tarafından çok merak ediliyor. Peki hamilelikte maydanoz yenir mi? Gebelikte maydanozun fayda ve zararları nelerdir?
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Anne Çocuk
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Bebeklerle dışarıda vakit geçirmek her zaman keyif verse de, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak bazen zorlayıcı olabiliyor. İşte tam da bu noktada devreye giren pratik ve taşınabilir bebek yemek takımları ya da bebek besleme setleri hayatınızı kolaylaştırır. Bu yenilikçi ürünler sayesinde bebeğinizin favori yemeklerini evdeymiş gibi dışarıda rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. İşte en iyi bebek besleme seti modelleri...
Sonraki Haber Yükleniyor...