2019-04-24 22:47:48 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:12

El Parmaklarının Şişmesi Neden Olur Olur Nasıl Geçer

Parmak şişmesi gut hastalığından hamileliğe kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Kimi zaman parmağa darbe alınması da parmakta şişmeye yol açabilir. Parmak şişmesi için Ortopedi doktoruna gidilir.

El Parmaklarının Şişmesi Neden Olur Olur Nasıl Geçer

Parmak şişmesi gut hastalığından hamileliğe kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Kimi zaman parmağa darbe alınması da parmakta şişmeye yol açabilir. Parmak şişmesi için Ortopedi doktoruna gidilir.

Parmak Şişmesi Neden Olur?

 1. Kan dolaşımının zayıf olması
 2. Gebelik
 3. Böbrek hastalıkları
 4. Alerji
 5. Romatoid Artrit
 6. Lenf ödemi
 7. Osteoartrit
 8. Fazla kilo
 9. Parmak zedelenmesi, burkulması
 10. Böcek ısırması
 11. Gut hastalığı
 12. Lenf bezlerinde tümör
 13. Karpal tünel sendromu

Parmak Şişmesi Nasıl Geçer?

Parmak şişmesinin tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin parmak şişmesi alerjiden kaynaklandıysa doktor antihistamin ilaç reçete edecektir.

Parmak Şişmesi İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Zerdeçal

Zerdeçalda bulunan kurkumin maddesi  hem etkili bir iltihap sökücü hem de güçlü bir antioksidandır. Bu özellikeri sayesinde zerdeçal parmak şişliğini azaltmaya yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile yarım tatlı kaşığı toz zerdeçalı karıştırın. Bu karışımı şişen parmağınıza sürün ve kuruyana kadar bekletin. Ardından ılık su ile durulayın.

İngiliz Tuzu

İngiliz tuzunda bulunan magnezyum sülfat parmaklardaki şişliği indirmek için çok etkilidir.

 1. Büyük bir kase sıcak su içine 1-2 yemek kaşığı ingiliz tuzunu ekleyip karıştırın.
 2. Sonrasında şişen parmağınızı bu suda 10-15 dakika bekletin veya bir havluyu bu suda ıslatıp parmağınızı sarın.
 3. Bu yöntemi birkaç gün boyunca günde 1-2 kez uygulayın.

Elma Sirkesi

Parmaklardaki şişliği geçiren bir diğer doğal yöntem ise elma sirkesidir. Elma sirkesi içinde bulunan yüksek orandaki potasyum parmaklardaki su birikimini azaltır.

 1. Eşit oranda ılık su ve ev yapımı elma sirkesini karıştırın. Sonrasında bir tane havluyu bu suya batırın ve fazla suyu sıkın. Ardından şişen parmağınızı bu havlu ile sarın. 10 dakika bekletin. Bu uygulamayı günde birkaç kez tekrarlayın.
 2. Aynı zamanda 1 bardak su içine 2 yemek kaşığı elma sirkeyi ekleyin. Ardından biraz bal ekleyin ve günde 2 kez tüketin.

Soğuk Sıcak Su Kompresi

Hidroterapi olarak bilinen soğuk ve ılık sıcak arası ısıdaki su uygulamaları parmak şişmesini geçirmede oldukça faydalıdır. Ilık sıcak arası ısıdaki su kan dolaşımını hızlandırırken soğuk su ise şişliği ve iltihabı azaltır.

 1. Bir tane küçük kabı soğuk su ile diğer bir küçük kabı ise  ılık sıcak arası ısıdaki su ile doldurun.
 2. Ilk olarak şişen parmağınızı  ılık sıcak arası ısıdaki suda 3-4 dakika bekletin.
 3. Sonrasında parmağınızı soğuk suda 1 dakika bekletin.
 4. Bu uygulamayı 15-20 dakika tekrarlı olarak uygulayın.
 5. Parmaktaki şişlik geçene kadar bu yöntemi günde 3 veya 4 kez uygulayın.

Parmak Egzersizi

Eğer parmaklarınızdaki şişliğin sebebi kan dolaşımının zayıf olması, ödem veya irin birikimi ise parmak egzersizleri yani parmakları hareket ettirmek  şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.

Egzersiz yapmak sıvı birikimi bölgeye olan kan akışını arttırır ve bu sayede sıvı tutulmasını azaltmak için basınç yapar. Egzersiz aynı zamanda etkilenen bölgedeki kaslardaki gerginliği azaltır.

 1. Öncelikle parmaklarınızda eğer yüzük varsa bunları çıkarmalısınız.
 2. Öncelikle parmakları bükme hareketi en iyi hareketlerden birisidir.
 3. Ellerinizi yumruk yapın ve parmaklarınızı bu konumda 1 dakika tutun.
 4. Yumruğunuzu yavaşça açın ve parmaklarınızı uzatın.
 5. Bu hareketi birkaç kez peş peşe tekrarlayın.
 6. Tüm bu egzersizi günde birkaç kez tekrarlayın.
 7. Yumruk dışında eliniz içine tenis topu veya plastik bir top koyup parmaklarınızla sıkmayı deneyebilirsiniz.

Siyah Poşet Çay

Siyah çayda bulunan yüksek orandaki antioksidan ve tanin maddesi parmaklardaki şişlik ve sıvı birikimini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca çay poşetleri kan damarlarını daraltır ve cildi gerginleştirir.

 1. 1 bardak siyah poşet çayı demleyin.
 2. Sonrasında poşet çayı bardaktan çıkarın ve buzdolabında 15 dakika bekletin.
 3. Ardından siyah poşet çayı şişen parmağınız üzerinde 10 dakika bekletin.
 4. Hızlı ve etkili sonuçlar almak için bu yöntemi günde birkaç kez tekrarlayarak uygulayın.

Tuz Tüketimini Azaltın

Yüksek tuz ve sodyum alımı parmak dahil vücutta oluşan tüm şişliklerin arkasında yatan bir diğer etkili faktördür. Çok fazla sodyum vücutta fazla sıvının tutulmasına neden olur ve bu da ödem nedeniyle vücutta şişlik yapar. Bu yüzden tuz tüketimi günde  2.300 mg'dan aza indirilmelidir.

Ilık Yağ ile Masaj

Şiş olan yerlere ılık yağ ile masaj uygulamak şişliği azaltmak için çok faydalı olmaktadır. Masaj uygulaması kas ağrılarını azaltır, kasları canlandırır ve şiş olan bölgeye olan kan dolaşımını hızlandırır. Ek olarak masaj uygulaması şişliğe sebep olan sıvı birikiminin boşaltılmasına da yardımcı olur.

 1. Bir miktar zeytinyağı veya hardal yağını mikrodalgada ısıtın.
 2. Sonrasında bu yağı şişen parmağınıza sürün. Ardından  başparmağınız ve işaret parmağınızı kullanarak diğer elinizdeki şişen parmağa nazikçe masaj uygulayın. 5 dakika masaj uygulayın.
 3. Masaj uygulamasını günde birkaç kez tekrarlayın.
Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…