17 Mayıs 2021, Pazartesi 12:50

Eldeki Giysideki Deriden Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Eldeki Giysideki Deriden Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Mürekkep lekesi çıkması zor olan leke türlerindendir. Ancak üzülmeyin, mürekkep lekesinin geçmesi için çeşitli yöntemler mevcuttur. İşte eldeki, giysideki, halıdaki, derideki, kumaştaki mürekkep lekesini çıkarmak için yöntemler;

 1. Mürekkep lekesini çıkarmakta çok iyi bir temizleyici olan sirkeden faydalanılabilir. Sirkeyi cildinize, halıya, kumaşa, mobilyaya bulaşmış olan mürekkep lekesini çıkarmak için kullanabilirsiniz. Sirkeye batırılmış temiz bir bez lekenin üzerinde bekletilerek lekenin çözülmesi sağlanır. Birkaç kez tekrarlanan bu işlemin ardından sirke tarafından zayıflatılan lekenin çıktığı görülcektir. Diğer yöntem ise oldukça güçlü bir temizleyici olan sirkeyi mürekkep lekesi bulaşmış olan yere damlatın. Bir süre bekledikten sonra sirke ve mısır ununu karıştırıp yeniden lekenin üzerine sürün. Karışımın kumaş üzerinde kurumasına izin verin ve çamaşır makinesine atın. Sirke, leke temizliğinde en çok başvurulan doğal temizleyicilerdendir.
 2. Kumaştan mürekkep lekesi çıkartmak için; Mürekkep lekesinin bulunduğu kumaş dayanıklı bir kumaş türüyse, biraz limon suyu ve ılık sütle silip ardından durulayın. Giysilerinizde mürekkep lekesi olduğunda, ilk müdahalede kâğıt havlu ya da temiz bir bezle mürekkebi emdirin. Sıcak su kullanmak lekeyi daha çok yayacaktır. Çünkü mürekkep sıcak suyla birleştiğinde kumaşa daha çok yerleşir, kalıcı olur. Ayrıca mürekkebin sıcak suyla ıslanması demek, daha çok akması demektir. Kısacası sıcak suyla lekeyi silmeyi denerseniz; istemeden lekeyi bir daha çıkarılamayacak hale getirebilirsiniz.
 3. Nazik kumaşlardan mürekkep lekesini çıkartmak içinse; Mürekkep lekesinin kurumasını bekleyip üzerine talk pudrası dökün ve leke kaybolana kadar yumuşak bir fırçayla fırçalayın.
 4. Deri eşyalardan mürekkep lekesi çıkartmak için; Mürekkep lekesini biraz limon suyu ile fırçlayarak deri eşyanızdan çıkartabilirsiniz.
 5. Kağıt üzerindeki mürekkep lekesini çıkartmak için; Mürekkep lekesinin bulunduğu kağıdın altına kurutma kağıdı koyup, lekenin üzerine birkaç damla oksijenli su damlatın ve bir parça pamuk yardımıyla kurutun.
 6. Mobilya üzerinden mürekkep lekesi çıkartmak için; Mobilyanızdan mürekkep lekesini, süt veya limon suyu eklediğiniz sıcak su ile silin.
 7. Parmaktan, elden veya ciltten mürekkep lekesi çıkartmak için; Mürekkep lekesi olan bölgeyi domates suyuyla ovarak çıkartabilirsiniz. Ayrıca evde bulunan aseton, tıraş losyonu ve alkol bazlı saç spreyi gibi maddeler de mürekkebi çözme özelliğine sahiptirler. Bu maddelerden herhangi birisi ile ıslatılmış bir bez ile lekeli bölgenin silinmesi, mürekkep lekesini ciltten çıkaracaktır.
 8. Çantadan mürekkep lekesini çıkarmak için; Pamuğu sirkeye batırıp lekeyi silin. Ayrıca bu yöntemle çantanın kalitesini ve orjinalliğini de test edebilirsiniz. Pamukta boya olmaması gerekiyor.
 9. Halıdaki mürekkep lekesini çıkarmak için: Bir miktar mısır nişastasını süt ile karıştırdıktan sonra halının üstündeki lekenin üzerine sürün. Karışımı kuruyana kadar halının üzerinde bekletin. Leke kuruduktan sonra elektrikli süpürge kullanarak karışımı lekenin üzerinden temizleyin. Son basamak olarak da sabunlu ılık su hazırlayarak lekeyi silin.
 10. Mermerlerdeki mürekkep lekesini çıkarmak için; Birkaç damla amonyak ve %20 oranında oksijenli su karışımıyla lekeleri ovun. Kuruyunca mermerlerinizi yumuşak bir bezle parlatın.
 11. Beyaz çamaşırlarda oluşan mürekkep lekesini çıkarmak için sulandırılmış hardalı lekenin üzerine yayıp yarım saat beklemelisiniz. Sonrasında ise süngerle sadece lekeli alanı yıkamalısınız.
 12. Deri koltuktaki mürekkep lekesini çıkarmak için,eczaneden temin edebileceğiniz izopropil alkolü lekenin üzerine döküp on beş dakika bekletin daha sonra temiz bir bezle silin, leke kaybolacaktır.
 13. Kıyafetten mürekkep lekesini çıkarmak için; Mürekkep bulaşmış olan giysinin sıcak suya konmamalıdır. Sıcak su mürekkep lekesinin kumaşa daha çok işlemesine neden olur. Dolayısıyla bu hataya düşmemek gerekir. Mürekkebin temizlenmesi işlemi mümkün olduğunca sadece leke üzerinde yapılmalıdır. Mürekkep ıslandığında yayılan bir madde olduğu için temiz bölgelere bulaşması önlenmelidir. Kurumuş mürekkepte öncelikle lekenin altına peçete, havlu ya da temiz bir bez koyun. Lekenin ters tarafından saç spreyi sıkın. Saç spreyi yoksa alkol ve aseton da işinizi görecektir. Kolonya da uygulanabilir. Sıkma işleminden sonra lekenin büyük bir kısmı altına koyduğunuz bez, peçete ya da havluya çıkacaktır. Daha sonrasında makineye atabilirsiniz. Eğer mürekkep hala ıslaksa lekeyi ovalamadan kuru bir bezle mürekkebi çekin. Ağartma özelliği olmayan sıvı bir deterjanı suya karıştırın ve bir bez yardımıyla yine ovalamadan mürekkebe bastırarak lekeyi alın. Daha sonra isterseniz ılık-soğuk su ile elinizde, isterseniz de makinenizde yıkayabilirsiniz.

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar, Geçer? Kesin Doğal Çözümler Tıklayınız

Halıdan Oje Ve Oje Lekesi Nasıl Çıkar? Kesin Doğal Çözümler Tıklayınız 

Koltuktaki, Halıdaki, Yataktaki Kusmuk Kokusu Ve Lekesi Nasıl Çıkar? Tıklayınız 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. hshdjk

  Tütün kolanyasıynan silin sonra su ile silin geçiyo

 2. ebru sıla

  Bi kere doğru değil yorumları okumadan denemeyin sonra hayal kırıklığına düşersiniz.

 3. Kullanıcı

  Ne sirkesi

 4. messi

  elimdeki şeyi çıkarmadım hiç memnun değilim

 
 
KAPAT