03 Aralık 2020, Perşembe 00:00

Eldeki Soğan Ve Sarımsak Kokusunu Gidermek İçin 15 Pratik Yöntem

Eldeki Soğan Ve Sarımsak Kokusunu Gidermek İçin 15 Pratik Yöntem

Soğan, sarımsak gibi bitkiler çok faydalı ve lezzetlidir fakat kötü kokuları bu güzel taraflarına gölge düşürür. İşte eldeki soğan sarımsak kokularını gidermek için pratik yöntemler:

 1. Ellerinizdeki soğan, sarımsak kokusundan kurtulmak için, yaklaşık bir dakika boyunca akan soğuk su altında paslanmaz çelik bir metalle, mesela yemek kaşığı ile ellerinizi ovun, elinizi çelik mutfak lavabosuna dokunmak da aynı işi görecektir. Metal, soğan, sarımsak kokusuna neden olan sülfür molekülü ile reaksiyona girerek, kokuyu nötralize eder.
 2. Avucunuzun içine bir yemek kaşığı ya da daha fazla günlük sofra tuzu alın, tuzu, soğuk su ile karıştırıp hamur kıvamına getirin, bu tuzlu su ile ellerinizi ovun. Daha sonra ellerinizi yıkayıp, durulayın. Tuz sizi yalnızca soğan kokusundan kurtarmakla kalmayacak, peeling etkisiyle yumuşacık ellere kavuşmanızı da sağlayacaktır! Tuz ciltte dehidrasyona yol açabileceğinden, bu işlemden sonra ellerinize nemlendirici sürün. Evde tuz yoksa, ya da bu yöntem işe yaramazsa, karbonat, şeker veya öğütülmüş kahveyi de deneyebilirsiniz.
 3. Küçük bir domatesi rendeleyip, yahut blenderdan geçirip suyunu çıkarın. Ellerinizi en az beş dakika boyunca bu suya batırılmış şekilde bekletin. Ardından, sıvı deterjanla ovalayıp, soğuk su ile durulayın.
 4. Bir kasenin içine biraz taze limon suyu sıkın. 3 dakika boyunca elleriniz bu suda kalsın, daha sonra yıkayın. Elleriniz artık soğan, sarımsak değil, limon kokacaktır! Şayet evde limon suyu yoksa ya da işe yaramazsa, aynı işlemi sirke veya ağız gargarası ile deneyin.

 1. Fıstık ezmesi ile ellerinizi ovalayın. Fıstık ezmesi ellerinizi biraz yağlı bırakacak fakat kokuyu giderecektir. Fıstık ezmeniz yoksa ya da işe yaramazsa, diş macunu kullanabilirsiniz.
 2. Koli bandı ile parmaklarınızı ve ellerinizi sarın ve 30 dakika bekleyin. Bandı çıkardığınızda koku da gitmiş olacaktır.
 3. Ellerinizi 2 dakika boyunca küçük bir dilim portakalla ovun. Su ile durulayın. Koku henüz gitmediyse işlemi tekrarlayın.
 4. Marketten alacağınız yahut internetten sipariş verebileceğiniz, mutfak sıvı sabunu koku giderici de, soğan kokusunu elinizden alıp götürecektir.
 5. Ellerinize diş macunu sürün. Diş macunu kokuyu gidermekle kalmayacak, ellerinize ferah bir his de verecektir.

 1. Kahvenizi içtikten sonra, kahve poşetini atmayın, bununla elinizi ovun, kahve telvesi de olur.
 2. Tüm bu yöntemleri denerken soğuk su kullanın, sıcak su gözenekleri açarak soğan kokusunun cildinizde daha derine işlemesine neden olur.
 3. Çiğ patatesle elleri ovmak da soğanla sarımsak kokusundan kurtulmanıza yardımcı olabilir
 4. Sabun şeklinde satılan metallerle de kokuyu çıkarmak mümkün.
 5. Elinizdeki soğan, sarımsak kokusuna toz hardal da çözüm olabilir.
 6. Son olarak soğan, sarımsak kokusundan kurtulmanın en kolay ve pratik yolu, piyasada soğan ve sarımsak kokusu gidericisi etiketiyle satışta olan sıvı sabunları kullanmak olacaktır.

Balık Kokusu Elden Nasıl Çıkar? 12 Pratik Yöntem Tıklayınız

Kusmuk Kokusu Ve Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar? Resimli Anlatım Tıklayınız

Arabaya Dökülen Süt Kokusu Nasıl Giderilir? Resimli Anlatım Tıklayınız

Arabadan Kusmuk Kokusu Nasıl Çıkar? Resimli Anlatım Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT