02 Haziran 2020, Salı 10:29

Ele Bulaşan Silikon Nasıl Çıkar? Pratik Çözümler

Ele Bulaşan Silikon Nasıl Çıkar? Pratik Çözümler

Silikon; evde tamirat işlerinde sıklıkla kullanılan bir yapıştırıcı türüdür. Uygulaması kolay ve bekleme gerektirmeyen silikon güçlü yapışma özelliğine sahip olmasının yanında sudan etkilenmemektedir. Tüm bu artılarıyla silikon yaygın olarak kullanılan bir yapıştırıcıdır.

Uygulama esnasında silikonun istenmeyen yerlere bulaştığı da görülmektedir. Silikon bulaştığı yüzeylerde leke bıraktığından mutlaka eldiven ile uygulanması önerilmektedir.Eğer eldivensiz kullanılacaksa da silikon lekeleri üzeri ıslak bir bez veyahut ıslak mendil ile zaman geçmeden silinmelidir.  İstenmeyen yüzeylere bulaşan silikon kurumadan temizlendiğinde leke bırakmayacaktır.

Eldeki Silikon Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Kimyasal bir madde olan silikon istenmeyen yüzeylere bulaştığı durumlarda hassas davranılmadığında tahrişe yol açmaktadır. Bu yüzden silikon bulaştığı alanı güç uygulayarak temizlemeye çalışmak yanlış olacaktır.

Silikon istenmeyen yüzeylere bulaştığı ilk anda beklenmeden müdahale edilmelidir. Aksi taktirde silikonu geçirmek çok güçtür. Eğer silikon bir yüzeye bulaşmış ve fark edilmemişse ilk yapılması gereken iş silikonun yumuşatılmasıdır.

Silikonun ele bulaştığı durumlarda öncelikle eller sıcak suda 5 dakika bekletilmelidir. Bu sayede kuruyan silikon yumuşayacaktır. Sonrasında ise yumuşayan silikon ele zarar vermeyecek sert bir cisimle kazınmalıdır. Bunun için kesici ve delici aletler değil kredi kartı gibi sert plastikler kullanılmalıdır. Buna rağmen silikon geçmezse aynı işlem tekrarlanmalıdır. Silikon kazındıktan sonra elde kalan silikon artıkları çamaşır deterjanı ve sıcak su ile ovularak yıkanıp durulanmalıdır.

Ellerine Silikon Lekesi Bulaşanların Tavsiyeleri Nelerdir?

 1. Ellerinizi toz deterjanı ile ovaladığınızda silikon topak topak sökülecektir. Bu işlem sonrasında ellerinizi sıcak su ile iyice durulamalısınız.
 2. Ellerinizdeki silikon lekesini sıcak su, krem ve deterjan ile çıkarabilirsiniz.
 3. Silikonları ince kum ile veyahut toprak ile ovalayın.
 4. Ellerinize bulaşan silikonu bulaşık deterjanı kullanarak bulaşık teli ile sürtebilirsiniz. Bu işlemi ılık su altında yapın ve işlem sonrasında ellerinize krem sürün.
 5. Öncelikle ellerinizi sıcak suda 5 dakika bekletin ve ardından bulaşık deterjanı kullanarak bulaşık süngerinin sert yüzüyle ellerinizi ovun. Silikon tamamen geçmektedir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

 1. Mehmet Fazıl

  Ben bir erkeğim slikon çıkartma yöntemi işe yarıyor.Teşekürler

 2. neaf

  Yönteminiz gerçekten çok etkili bir yöntem

 3. Ceylan

  Ben ceylan meraba hocam benim yasim 22 ve ben boyumdan memnun değilim boyum 1.65 ya uzamasını istiyorum çünkü çevrem hep uzun boylular ben kisa olunca piskolojim bozuluyo liften bir çare tıp ilerledi bide

 
 
KAPAT