22 Ocak 2022, Cumartesi 23:18

Elektrik battaniyelerdeki büyük tehlike: Kanseri tetikliyor, düşüğe neden oluyor

Elektrikli battaniyeler kış mevsiminde ısınmak için en çok kullandığımız ev eşyalarından biridir. Fakat ne yazık ki sağlığımız açısından çeşitli riskler barındırdığı da inkâr edilemez...Araştırmalara göre, elektrikli battaniyeyi açık bırakarak uyuduğumuzda vücudumuz gece boyu elektromanyetik radyasyona maruz kalıyor. Bu da kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa zemin hazırlıyor.

Elektrik battaniyelerdeki büyük tehlike: Kanseri tetikliyor, düşüğe neden oluyor

Elektrikli battaniyeler pratik ve uygun maliyetli olduğu için kış aylarında çok rağbet görmektedir. Bilhassa öğrenciler ve yaşlılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Ancak elektrikli battaniyelerin devamlı kullanılması kanser, cilt hastalıkları ve sinirsel problemler dahil bazı sorunlara sebep olabilmektedir.

Elektrikli battaniyelerin sağlığa zararları ve ne tür güvenlik riskleri taşıdığını bu yazımızda bildireceğiz:

Kansere Neden Olabilir

Elektrikli battaniyeler fişe takılıp çalıştırıldığında elektromanyetik bir alan meydana getirir. Bu manyetik dalga her ne kadar düşük dereceli olsa da maalesef vücudumuza devamlı bu radyasyonu almamız kansere davetiye çıkarır. Bu yüzden elektrikli battaniye açıkken uyumak doğru değildir.

Aksi takdirde elektrikli battaniyenin neden olduğu manyetik alan cilt dokularının ısınmasına yol açabilir ve hücre yapısında birtakım değişiklikler ortaya çıkarabilir. Bu ise çeşitli hücresel sorunları beraberinde getirerek kanseri tetikleyebilir.

SAÜ (Sakarya Üniversitesi) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı sayın Prof. Dr. Osman Çerezci bu konuda şunları söylüyor:

''Elektrikli battaniyeler herkes için riskli olsa da özellikle hamilelik döneminde olanların daha dikkatli davranması gerekiyor. Çünkü vücuda yoğun miktarda elektromanyetik radyasyon girmesi, bebeğin de bu durumdan olumsuz etkilenmesine sebebiyet veriyor. Yüksek düzeydeki bu radyasyon genetik bozukluklara önayak oluyor ve hamilelerde düşük yapma olasılığını artırıyor.''

Elektrik Çarpmasına Neden Olabilir

Alt ıslatma problemi olan çocuklarda elektrikli battaniye kullanmaktan uzak durulmalıdır. Çocuk idrar kaçırdığında sıvının elektrik battaniyeyle temas etmesi elektrik çarpmasına sebep olabilir. 'Uykuya daldıktan sonra fişini çekerim.' diyerek elektrikli battaniyeyi çalışır durumdayken çocuğun üzerinde bırakmamalısınız. Çocuk gece üşüyünce kalkıp fişi takabilir. Siz tembihleseniz bile tüm gece onun başında bekleyemezsiniz. Küçük yaştaki çocuklarda elektrikli battaniye kullanımından kaçınmak en doğrusudur.

Yangın Çıkarabilir

Elektrikli battaniyelerde genellikle kalitesiz kablolar, battaniyenin üretiminde ise yün ve elyaf gibi yanıcı özellikte maddeler kullanılır. Bu sebeplerden dolayı elektrikli battaniyetlerin her an kısa devre yapması ve yangın çıkarması muhtemeldir. 

Ufak bir kıvılcım dahi battaniyeyi tutuşturmaya yetebilir. Hele idrarını tutamayan yaşlı hastalarda ve çocuklarda kesinlikle elektrikli battaniye kullanılmamalıdır. 

Düşüğe Neden Olabiliyor

Gebelikte elektrikli battaniye ile uyumanın düşük yapma ihtimâlini artırdığından bahsetmiştik. 1998 itibariyle Yale Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen bir araştırma, bu bilgiyi teyit eder niteliktedir.

Biraz evvel ifade ettiğimiz gibi bu battaniyelerin yaydığı radyasyon, anne karnındaki bebeğin sağlığına da zarar verebilir. Sağlıklı hücre yapısını değiştirebilir ve çocukta anomali gözlemlenebilir.

Bu nedenle hamilelerin elektrikli battaniye kullanması önerilmez. Fakat kullanacaksanız bile, sadece yatağı ısıtmak amacıyla kullanabilirsiniz. Battaniye açık vaziyetteyken onunla uyumamalısınız.

Cilt Hastalıklarını Tetikleyebilir

Yastık, çarşaf, battaniye gibi ürünlerde zamanla kir, ölü hücre ve bakteriler birikir. Bunları temizlemek için düzenli olarak yıkamak lâzımdır. Oysa elektrikli battaniyelerin büyük bir kısmı yıkanabilir özellikte değildir. Bu da hijyen açısından sıkıntı çıkarır ve sık sık elektrikli battaniyeyle uyumak çeşitli cilt hastalıklarına neden olabilir.

Sinir Hastalıklarına Neden Olabiliyor

Bu hususta Prof. Dr. Osman Çerezci'nin açıklaması şu şekildedir:

''Elektrikli battaniyelerin yanlış kullanımı sinir sistemini de hasara uğratabiliyor. Bedenimiz gün içerisinde zaten yorgun düşüyor. Bunun üzerine bir de geceleyin elektrik akımına maruz kalınırsa tabi ki sinir sistemi zarar görebilmektedir. Bu sebeple herkese tavsiyem, elektrikli battaniyenizi fişten çıkarmadan uyumayın. Battaniyeyi kapatmadan yatağa girerseniz vücudunuz sabaha kadar manyetik dalgaların etkisinde kalır. Bunun sonucunda stres, huzursuzluk, uykusuzluk ve baş ağrısı gibi durumlar yaşayabilirsiniz.''

Elektrikli Battaniye Nasıl Kullanılmalıdır?

Namık Kemal Üniversitesi'nin Halk Sağlığı Anabilim Dalı Bölüm Başkanı olarak görev yapan Yrd. Doç. Dr. Gamze Varol Saraçoğlu elektrikli battaniye kullanımı ile ilgili şöyle bir değerlendirmede bulunmuştur:

''Elektrikli battaniyeyi kapalı konuma getirmeden uyumak doğru değil. Bunların elektrik kaçağı nedeniyle yangına sebep olması mümkün. Öte yandan bu battaniye çalışırken elektromanyetik radyasyon açığa çıkıyor, bu da önemli sağlık problemlerine yol açabiliyor. Yatmadan 10-15 dk önce, elektrikli battaniye ile yatağınızı ısıtabilirsiniz. Daha sonra battaniyeyi fişten çekmelisiniz. Düğmesinden kapatmakla yetinmeyin, prizden çekerek elektrikle bağlantısını kesin.''

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT