26 Mayıs 2022, Perşembe 17:47

Elma Diyeti Yapmak Zararlı mıdır?

Elma Diyeti Yapmak Zararlı mıdır?

Elma, pek çok kişi tarafından sevilen bir meyvedir. (Elma diyetinin zararları ve faydaları nelerdir?) isimli bu makalemizde yeşil, kırmızı veya başka çeşit

Elma, pek çok kişi tarafından sevilen bir meyvedir. (Elma diyetinin zararları ve faydaları nelerdir?) isimli bu makalemizde yeşil, kırmızı veya başka çeşit elmayı, zayıflama programına dahil etmek isteyenlere çeşitli bilgiler verdik.

Elma diyetinin zayıflamaya faydaları

* Elma, en iyi detoks meyvelerindendir. Elma sayesinde bedenimiz toksinlerden arınır. Dolayısıyla temiz bir beden daha kolay ve hızlı bir şekilde kilo verir.

* Metabolizmayı ve sindirimi rahatlatır. Elma lif açısından zengin özleri ile sizi uzun süre tok tutar, acıkmanızı ve gereksiz kalori alımını engeller.

* Elmada bulunan pektin, meyve asitleri ve kalsiyum, kalori yakımına yardımcı olarak zayıflamanızda önemli rol oynar.

* Elmadaki glikoz, kan şekerini dengede tutarak açlık krizlerini önler.

* Eski atasözlerinden biri de, (Elma giren eve doktor girmez)dir. Elma sizi hastalanmaktan korur. Sağlam bir vücut ise hızlı metabolizma, çabuk yağ yakma demektir.

* 100 gram elma yalnızca 52 kaloridir. Kısaca elma hem kalorisi düşük, hem tok tutan, hem de zayıflatan meyvelerdendir.

* 1 su bardağı dilimlenmiş elma size 3 gram lif sağlar. Lif ise sindirim sisteminin sorunsuz çalışması, kolon sağlığını koruma, kötü kolestrolü düşürme gibi önemli görevlere sahip bir enzimdir. Ayrıca lifli yiyeceklerin zayıflamaya yardımcı olduklarına dair pek çok bilimsel araştırma sonucu mevcuttur.

Elma diyetinin zararları

* Gastrit, mide ülseri, safra asit fazlalığı veya diskineziden muzdarip kişiler bu diyete devam etmemelidir. Elma asit özleri ile midenizde yanma ve ağrıya yol açabilir.

* Bazı kişilerde elma yan etkiye neden olup ciltte lekelenme ve tahrişe sebep olabilir.

* Elmadaki kalorinin çoğu şekerden gelir. Bir orta boy elma yaklaşık 100 kalori içerir ve bunun yaklaşık 90 kalorisi karbonhidrattan gelir. Elma yüksek lif içeriği içeriği ile düşük glisemik indeksli bir meyvedir. Bu durum, diyabetli kişilerin elmayı düzenli diyetine eklemeleri konusunda soruna sebebiyet verebilir.

* Elma kabuğundaki liflerin çoğu çözünmez lif olmasına rağmen, elma içindeki lifler pektin biçiminde çözünür liftir. Elma yüksek lif içeriği ile ishal gibi gastrointestinal sorunlara yol açabilir.

*Bazı insanlar elma yedikten sonra karın ağrısı yaşadıklarını bildiriyor. Bu durum büyük olasılıkla elmadaki yüksek lif içeriğinden kaynaklanan bir sorundur. Lifi sindirmeye çalışmak, karın, kramp ve şişkinlik ile sonuçlanan gastrointestinal sistemde biriken gaza neden olabilir. Yine bu etki genellikle geçicidir.

*Şayet organik elma satın almazsanız, elmadaki ilaç artıkları zayıflarken, vücudunuza zarar verebilir.

*Elmadan dolayı alerjik reaksiyonlar nadirdir ancak olması da muhtemeldir. Elmanın yol açacağı alerjik belirtiler, dudaklar ve dilde kaşıntı, gözlerde dudaklarda şişme, hapşırmadır. Elmayı pişirerek yemek genellikle sorunu ortadan kaldırır.

Elma Diyeti İle 2 Günde 2 Kilo Verdiren Süper Diyet Listesi Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

1 Günde 1 Kilo Nasıl Verilir? Günde 1 Kilo Zayıflatan Diyet Programı Tıklayınız

Yeşil Elma Kaç Kalori, Zayıflatırmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Elma Kaç Kalori, Elma Zayıflatırmı Yoksa Kilo Yaparmı? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Misafir

    yararlı bilgiler

 
 
KAPAT