Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
12-07-2016 04:01 | Güncelleme : 12-09-2022 17:01

Elma İshal Yaparmı, Elmanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Google News

Elmanın sağlığa pek çok faydası olduğunu biliyoruz, fakat bilim adamları elmanın bazı zararları da olabileceğini bize bildiriyor.

Elma İshal Yaparmı, Elmanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Elmanın sağlığa pek çok faydası olduğunu biliyoruz, fakat bilim adamları elmanın bazı zararları da olabileceğini bize bildiriyor.

Journal of Dentistry (Diş Hekimliği Dergisi'nde) 2011 yılında yayımlanan bir çalışmada elma yemenin dişlere gazlı içeceklerden dört kat daha fazla zararlı olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmayı yürüten Londra'daki Kings College'da Diş Enstitüsü'nde protez başkanı, Profesör David Bartlett, bu durumun ne yediğimizle değil nasıl yediğimizle ilgili olduğundan kaynaklandığını bildiriyor ve sözlerine şunu ekliyor, pek çok kişi elmayı yavaş yer bu durumda elmadaki asitin diş minesine zarar verme olasılığını artırır.

Elma, sindirim sisteminin çalışmasına faydalı bir meyve olmasına rağmen içeriğindeki bir çeşit karbonhidrat olan pektin nedeniyle gaza, şişkinliğe ve hatta nadir de olsa ishale neden olabilmektedir.

Elma kalorili ve şekerli bir meyvedir. Bir elma ortalama 90-95 kalori içerir. Günde 5 elma tüketmeniz, 500 kalori fazladan alıp, ayda 2 kilo, senede ise 24 kilo almanıza neden olacaktır.

Elma bazı kişilerde yan etki olarak alerjiye neden olabilmektedir. Uzmanlar elma alerjisi belirtilerini şöyle bildiriyor; ishal, kusma, midede şişkinlik, ciltte kızarma ve kaşıntı, ağız bölgesinde uyuşma ve karıncalanma.

Elma sağlıklı karbonhidratlar, lif ve diğer besin maddelerince zengin bir meyvedir.Bu karbonhidratlar vücudun yakıtı olarak kullanılır. Ancak normalden fazla çok miktarda elma tüketimi vücudun yağ yakımı engeller. Çok fazla karbonhidrat da kilo kaybını önleyebilir.  Bir orta boy elma 25 gr karbonhidrat içerir ve bunun 5 gramı liften gelir. Normalin üstünde elma tüketimi yan etki olarak kan şekerinizde ani yükselme yapabilir.

Diğer meyveler de olduğu gibi, elma da yüksek fruktoz içeriğine sahiptir. Bu fruktoz, genellikle yüksek fruktozlu mısır şurubu yapmak için kullanılır. Glikoz tüm vücut hücrelerince emilirken, fruktoz ise yalnızca karaciğerde kullanılır. Çok fazla elma yemek fruktozun karaciğerde birikmesine neden olup trigliseridlerin olarak adlandırılan yağ üretir, ve bunun sonucunda diyabet, obezite gibi pek çok sağlık sorunu ile karşılaşılabilir.

Kahve Gaz Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Yaban Mersininin Sağlığa Zararları, Yan Etkileri Nelerdir? Tıklayınız

Kiraz Gaz Yaparmı Ve Kirazın Sağlığa Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Karpuz Gaz Yaparmı, Karpuzun Sağlığa Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Muz Gaz Yapar mı, Şişkinliğe Neden Olur mu? Tıklayınız

Çilek Gaz Yaparmı, Şişkinliğine Neden Olur mu? Tıklayınız

Elma İshal Yaparmı, Elmanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.