09 Mart 2021, Salı 13:36

Elma Sirkesi İle Seboreik Dermatit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi İle Seboreik Dermatit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sedef hastalığı, vücudun bağışıklık sistemini etkileyen kronik bir cilt hastalığıdır. (Elma sirkesi ile seboreik dermatit tedavisi) isimli bumakalemizde, (Elma sirkesi sedefe iyi gelir mi, sedef için nasıl kullanılır?) konusu hakkında bilgiler verdik.

Ulusal Sedef Vakfı’na göre, sedef hastası olan kişilerde cilt hücreleri aşırı büyür, ciltte ölü hücreler birikir ve bunların sonunda ciltte sedef lekeleri meydana gelir. Bu yamalar genellikle kaşıntılı veya ağrılı olmaktadır.

Evde sedef hastalığı tedavisi için, elma sirkesi etkili bir yatıştırıcı ajan olabilir.

 1. Elma sirkesi
 2. Su
 3. Pamuk
 4. Kase
 5. El/ vücut losyonu

Sedef hastalığı tedavisi için elma sirkesi ile yapabileceğiniz kompres hazırlayın. Peki, elma sirkesi ile kompres nasıl yapılır? Öncelikli olarak elma sirkesini ılık suyla karıştırın. Ölçünüz üçe bir olmalıdır. 3 birim su ile 1 birim sirkeyi karıştırın. Birim miktarı kullanacağınız alanın büyüklüğüne göre değişir, mesela 3 yemek kaşığı su, 1 yemek kaşığı sirke veya 3 tatlı kaşığı su ile 1 tatlı kaşığı elma sirkesi gibi.

 1. Elma sirkeli suya batırılmış pamuklu kumaşı 30 saniye-1 dk boyunca, cildinizde sedef hastalığı olan yere uygulayın. Günde birkaç kez bu uygulamaya devam edin. Elma sirkesi cildin pH seviyesini daha asidik hale getirerek, sedefin neden olduğu tahrişi, kaşıntıyı giderecektir.
 2. Tırnaklardaki sedef için, elma sirkesi deneyin; Sedef hastalığı olan birçok kişinin el tırnakları ve ayak tırnakları da bu hastalıktan etkilenir. Bu alanlardaki sedefi tedavi etmek için, günde 5 dakika boyunca, içerisinde elma sirkesi olan bir kapta, elinizde veya ayağınızda sedef olan bölgeyi bekletin.
 3. Pamuğu elmalı sirkeye batırın, sedefden dolayı kaşıntı olan, yama görüntüsünde olan yerlere geceden sürün, bir gece bekletip, ertesi sabah yıkayın.
 4. Sedef hastalığından muzdarip biri olarak küveti suyla doldurup içine 2 su bardağı elma sirkesi katın, bu suda yarım saat bekleyin. Kalan sirkeyi ve sirke kokusunu gidermek için banyodan sonra normal suyla duş alın.
 5. 2 yemek kaşığı el losyonuna 2-3 damla elma sirkesi katın. Sedef hastalığı olan bölgeye biraz sürün. Çok sürerseniz veya çok bekletirseniz cildinizi kurutup zarar verebilir.
 6. 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi katıp, günde 3 kez, yemeklerden yarım saat önce için.

Not: Doktorunuza danışmadan hiç bir yöntemi uygulamayın.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT