21 Nisan 2021, Çarşamba 18:21

Elma Sirkesi ve Karbonat İle Ayak Mantarı Tedavisi

Elma Sirkesi ve Karbonat İle Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı, ayağın mantarlardan dolayı enfeksiyon kapmasına denir. Ayak mantarı genellikle ayak parmakları arasında meydana gelir ancak ayak tabanlarına ve ayak tırnaklarına da yayılabilir.Hatta ayağınızı kaşırsanız ve ardından koltuk altlarınız veya kasıklarınız gibi vücudunuzun diğer bölgelerine dokunursanız, mantar oraya da yayılabilir. Ayak mantarını önlemek için ayaklarınız ıslandıktan sonra mutlaka kurulayın. Atlet Ayağı/Sporcu Ayağı (Athlete's Foot) en yaygın ayak mantarı türüdür. Ayak mantarı mantar ilacı ve kremi gibi ilaçlar ile tedavi edilebileceği gibi aşağıda bildireceğimiz sirke gibi doğal yöntemler de tedavide etkilidir.

Ayak Mantarı İçin Sirke İle Tedavi Yöntemi

Elma sirkesi, antifungal özelliklerinden dolayı ayak tırnağı mantarı ve ayak mantarı için popüler doğal bir çaredir. Sirkedeki asit, mantar ve bakterileri öldürüp, sporcu ayağı gibi yaygın ayak mantarı enfeksiyonunu tedavi edebilir. Sirke antifungal özelliklere sahip olduğundan, sirkeli suda ayakları bekletmek, atlet ayağı da dahil olmak üzere mantar enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olabilir.

Elma Sirkesi İle Ayak Mantarı Tedavisi

1 bardak elma sirkesini 2 litre suya katın. Ayaklarınızı her gece 15 ila 30 dakika boyunca bu suda bekletin. Yahut 1 bardak sirke ile 1 bardak suyu karıştırın. Bir parça pamuğu buna batırıp, pamukla ayaklarınızı bunu uygulayın. Ayrıca eşit miktarda elma sirkesiyle etil alkolle karıştırabilir ve ardından solüsyonu etkilenen bölgelere yavaşça sürebilirsiniz.

Karbonat ve Elma Sirkesi İle Ayak Mantarı Tedavisi

Küçük bir leğene 2 litre su katın, içine bir bardak beyaz sirke veya elma sirkesi ve 5 yemek kaşığı karbonat ekleyip karıştırın. Yarım saat boyunca ayaklarınızı bu suda bekletin.

Sirke Epsom Tuzu ve Karbonat İle Ayak Mantarı Tedavisi

Yarım su bardağı karbonat ile yarım su bardağı Epsom tuzu ve çeyrek su bardağı hidrojen peroksidi (% 3) dört fincan sıcak suya karıştırın. Epsom tuzunu ve hidrojen peroksiti eczaneden alabilirsiniz. Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra, çeyrek bardak beyaz sirke ekleyin ve ardından ayaklarınızı yaklaşık on dakika boyunca bu karışımda bekletin bekletin.

Bal ve Sirke İle Ayak Mantarı Tedavisi

4 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın.Ayak mantarı olan bölgeye uygulayın ve 10-20 dakika bekletin.Yıkayın ve iyice kurulayın.

Elma Sirkesi Kolloidal Gümüş Suyu İle Ayak Mantarı Tedavisi

Ayaklarınızı ilk tarifte verdiğimiz gibi elma sirkeli su ile beklettikten ve kuruttuktan sonra, etkilenen bölgelere kolloidal gümüş solüsyonu uygulayın ve kurumasını bekleyin.

Ayak Mantarı Nasıl Önlenir?

Bazı basit kurallara uyarak ayak mantarından korunabilirsiniz. Ayaklarınızı her gün yıkayın ve özellikle sıcak aylarda özellikle iyice kurulayın, dar ayakkabı ve çoraplardan kaçının, teri emen pamuklu çoraplar giyin, çorapları günlük olarak veya ıslakken daha sık değiştirin. Yaz aylarında ayakkabılarda mantarlara karşı pudra kullanın. Tırnak makası, terlik, çorap ve ayak havlularınızı kimseyle paylaşmayın. Tırnaklarınızı düzenli olarak kesin

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT