Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Elma yemek gaz yapar mı? Emzirme döneminde elma yenir mi?

Mavikadin>Sağlık>Elma yemek gaz yapar mı? Emzirme döneminde elma yenir mi?

Elma, eylül ve ekim aylarında hasat edilen genellikle tüm sene boyunca manavlarda, marketlerde, pazarlarda satışta olan, sevilen meyvelerden. Uzmanlar sağlıklı bir ömür için her gün bir elma yenmesini öneriyor. Elma her ne kadar çok faydalı bir meyve olsa da bazı zararları da yok değil. Peki elmanın sağlığa zararları neler? Elma gaz, şişkinlik veya ishale yol açar mı? Elma yemek gaz yapar mı? İşte ayrıntılar...

Elma, fruktoz ve sorbitol içeriği nedeniyle gaz ve ishale neden olabiliyor.
Elma, fruktoz ve sorbitol içeriği nedeniyle gaz ve ishale neden olabiliyor.

Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren sorunlarından, özellikle mide ve bağırsakları hassas olan kişiler yediklerine ve içtiklerine çok özen göstermeli, gaz yapan besinlerden uzak durmalı. Hatta emzirme dönemlerinde yedikleriniz bebeğe de gaz yapabilir. 

Gaz yapan besinler, gaz yapmasıyla meşhur kuru fasulye ile sınırlı değildir. O kadar çok meyve ve sebze gaz yapar ki, en doğrusu şişkinlik yapan bu besinleri bilmek ve kontrollü tüketmektir. Acaba yaz kış severek tükettiğimiz elma gaz yapar mı? Emziren anneler ve bebeklerde elma tüketimi gaza neden olur mu? Uzmanlar ne diyor? Gelin, uzmanların bu konuda görüşlerine bir bakalım.

ELMA GAZ YAPAR MI?

WebMD web sitesinde Dahiliye Doktoru Minesh Khatri, elmanın sorbitol içeriği nedeniyle gaz yapan ve ishale yol açabilen besinlerden olduğunu söylüyor. Sorbitol birçok meyvede doğal olarak bulunan bir şeker türüdür, bazı insanların vücutları bu şekeri gerektiği gibi sindiremez, bu da gaz ve şişkinlik gibi semptomlar yaşamalarına neden olur. Elma tüketimi özellikle çocuklarda ishale neden olabilir.

Dr. Khatri elma dışında böğürtlen, enginar, patates, mantar, bezelye, kahve, yulaf ezmesi, turpgil sebzeler, kuru kayısı, sakız ve şeftalinin de gaz yapan besinlerden olduğunu dile getiriyor. Elma gaz yapar mı diye soruyorsanız bu detayları da bilmelisiniz.

ELMA BEBEĞE GAZ YAPAR MI?

Tüm bebekler zaman zaman gaz sancısı yaşayabiliyor. Gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan besinlerin tüketilmesinden geçiyor. Elma, ek gıdaya geçen bebeklere ilk verilen besinlerden. Bu nedenle elmanın bebekte gaz yapıp yapmadığı Google arama motorunda sıklıkla aranıyor. Emziren annelerde elma gaz yapar mı diye çok merak ediliyor. Yetişkinlerde gaz oluşumuna neden olan yiyeceklerin çoğu, konu bebeklerde de sindirim sorunlarına yol açabiliyor.

Parents.com’daki içerikte Çocuk Doktoru Natalie Muth, elmanın fruktoz oranı yüksek olduğundan dolayı bebeklerde gaz yapan besinler arasında yer aldığını söylüyor. Dr. Muth elmanın yanı sıra fasulye türlerinin, soğanın, kuru erik, şeftali ve kayısı gibi sorbitol içeriği yüksek bazı sert çekirdekli meyvelerin, süt ürünlerinin, armut gibi fruktoz oranı yüksek bazı meyvelerin,  brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanası gibi sebzelerin bebeklerde gaz sancısına yol açabileceğini dile getiriyor.

Elma yemek gaz yapar mı? Emzirme döneminde elma yenir mi?

GAZ YAPMAYAN MEYVELER NELERDİR?

Gaz sancısı sorunundan korunabilmek için gaz yapmayan yiyeceklerle beslenmeli, önceliğimiz şişkinlik yapmayan gıdalardan olmalı.

Verywell Health sitesinde gaz yapmayan meyveler şöyle sıralanıyor;

  • Mandalina
  • Yaban mersini
  • Kavun
  • Ahududu
  • Çilek
  • Üzüm
  • Kivi
  • Ananas

Bu meyvelerin daha az gaz ürettiği bilinmektedir. Ancak yine de bunları da ölçülü tüketmek, aynı anda yalnızca belirli sayıda meyve yemek, farklı meyveleri karıştırmadan yemeniz önerilir.

ELMANIN SAĞLIĞA ZARARLARI NELERDİR?

Elma yüksek lif, vitamin ve mineral içeriği ile makul ölçülerde tüketildiğinde oldukça sağlıklı bir meyvedir. Elmanın bilinen tek yan etkisi gaz sancısı ve ishale yol açabilmesidir.

Livestrong’da yer alan makalede elmanın çok fazla miktarda yenilmesinin yüksek lif tüketimine bağlı olarak ishal, gaz, şişkinlik yapabileceği, kan şekerini yükseltebileceği, kilo alımına neden olabileceği yazıyor.

Kaynak : WebMD, parents.com, Verywell Health, Livestrong
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...