07 Temmuz 2022, Perşembe 13:52

Elmanın Kalorisi Kaç, Elma Kİlo Aldırırmı, Kilo mu Verdirir?

Elmanın Kalorisi Kaç, Elma Kİlo Aldırırmı, Kilo mu Verdirir?

Elma, lif, vitamin, mineral ve fitokimyasallar deposu, tok tutan, kilo vermeye yardımcı olan harika bir meyvedir.

Elma, lif, vitamin, mineral ve fitokimyasallar deposu, tok tutan, kilo vermeye yardımcı olan harika bir meyvedir. 1 orta boy kabuklu elmanın lif oranı çok yüksektir, 4.4 gram lif içeriğiyle günlük lif ihtiyacının%18'ini karşılar. Lif oranından maksimum faydalanmak için elmayı kabuğu ile yemelidir. 2009 Aralık ayında "Amerikan Klinik Beslenme Dergisi" yayımlanan makalede yapılan kliniksel çalışmaya göre günlük hayatında lifli gıdalar ağırlıklı beslenen kişilerin, daha az lifli yiyecek tüketenlere nazaran, daha çok kilo verdikleri ve göbek bölgesinin daha ince olduğu tespit edilmiştir.

Elma kalori cetveli

 1. 100 gram kırmızı elma 52 kaloridir. (100 gram 1 adet orta boy elmadır)
 2. 100 gram yeşil elma 52 kaloridir.
 3. 100 gram kabuksuz elma 56 kaloridir
 4. 100 gram kurutulmuş elma 302 kaloridir
 5. 100 gram fırınlanmış elma 37 kaloridir
 6. 100 ml elma suyu 49 kaloridir

Mart 2003'te  "Nutrition" yayımlanan bir araştırmaya göre, günde 3 kez elma yemenin yani günlük beslenmeye 3 elma eklemenin 12 haftanın sonunda 1 kilo 200 gram zayıflattığı belirlenmiştir. Kilo vermek için aldığınızdan daha fazla kalori yakmalısınız. 180 gram olan 1 büyük elma 95 kalori, 3 elma 285 kalori eder, elmanın kilo verme gücünden yararlanmak için günde 3 elma yiyip 285 kalori almayı düşünüyorsanız, günde 285 kalori veren başka bir yiyeceği günlük beslenmenizden çıkarmalısınız, yoksa elma zayıflamakta herhangi bir etki göstermeyecektir.

"Nutrition Research"  dergisinde 2008 yılında yapılan araştırmada günlük hayatta sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin kilo vermekte yardımcı olduğunu bildirmiştir. Yapılan çalışmada günlük meyve tüketimindeki 100 gram artışın, 6 ay sonunda 317 gram verdirdiğini bildiriyor. Bu rakam çok gibi görünmese de diyet yapmadan, uzun vadede zayıflamak için ideal bir yöntemdir günlük beslenmeye meyve ekleyerek kilo vermeye çalışmak. Meyve tercihinizi elmadan yana kullanırsanız, bol miktarda C vitamini ve lif de almış olursunuz.

Enerji yoğunluğu düşük yiyecekler, lif açısından ve su muhtevası yönünden zengin besinlerdir, lifli gıdalar midede hacimlerine oranla çok daha fazla yer tutup, açlık hissini önlerler böylece kilo vermekte önemli rol oynarlar. Kabuklu elma ise gram başına yarım kalori içeriği özelliği sayesinde enerji yoğunluğu çok düşük olan yiyecekler arasında yer alır. Elmayı ara öğünlerde tek başına yiyebilir, yoğurda ekleyebilir, elmayı pişirip üzerine tarçın ve cevizle birlikte tüketebilirsiniz.

Yeşil Elma Kaç Kalori, Zayıflatırmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Muz Kilo Aldırır mı, Muz Kaç Kalori? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Elma Diyeti İle 2 Günde 2 Kilo Verdiren Süper Diyet Listesi Tıklayınız

Salatalık Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatır mı, Salatalık Kaç Kalori? Tıklayınız

Kuru Kayısı Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Yoksa Kilo Verdirirmi? Tıklayınız

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori, Kilo Yaparmı, Yoksa Zayıflatırmı? Tıklayınız

Bulgur Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatır mı? Bulgur Kalori Cetveli Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Ümit

  Spora gidiyorum hem zayıflama gem vücut yapıyorum yalnız spor hocası bana elma yeme dedi kilo yapar dedi,bende içindeki şekerin organik olduğunu söyledim beni tereddütte bıraktı sütün zararlı olduğunu bile söylediler ,bilgilendir misiniz beni ?

 2. Merve$#$

  Benim boyum 1.74 kilom 58 sizce nasil fizigim iyimi yasimda 17 Ben cok elma tuketiyorum yemegi az yiyorum gunluk 6 tane falan elma yiyorum ama karisik yesil kirmizi elma yiyorum kabuguyla yiyorum bu sayede kolayca kilo verebilirim degilmi fazla elma kilo yaparmi bende kilo yapmadi ama sormak istedm ☺️ cvplarinz icn simdiden tesekkurler

 3. Fiziğiniz gayet güzel. Elma kilo yapmaz yalnız günde 3-4 taneden fazla yemenizi önermeyiz her şeyin fazlası zararlı

 
 
KAPAT