2016-07-28 04:23:04 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:42

Emziren Anneler Rezene Çayı İçebilirmi? Doktorlar Cevaplıyor

Foeniculum vulgare olarak da bilinen rezene anne sütünü artırmakta en etkili bitkiler arasında yer alır.

Emziren Anneler Rezene Çayı İçebilirmi? Doktorlar Cevaplıyor

Foeniculum vulgare olarak da bilinen rezene anne sütünü artırmakta en etkili bitkiler arasında yer alır. Rezene tohumları fitoöstrojen olarak kabul edilen anetol ihtiva etmektedir. Fitoöstrojenler süt bezlerinin salgılanmasında önemli rolü olan östrojen hormonunun özelliklerini taklit edip süt üretimini uyarırlar ve anne sütünün çoğalmasına yardımcı olurlar.

Rezene tohumu galactogogue olarak kabul edilen yani anne sütünü artıran en etkili besinlerdendir. Ayrıca anne sütü alan bebeği kolik ağrılarından korur. Bu makalemizde anne sütünü artıran rezene çayı tarifini de okuyabilirsiniz.

Diyetisyen Nadide Gizem Tarakçı rezene çayı anne sütü yapar mı? sorumuzu şöyle cevaplıyor; (Rezene anne sütü üretimi için önemli rol oynayan östrojen ve prolaktin hormonlarını uyarıp, anne sütünün miktarını ve kalitesini artırır. Rezene ayrıca anne sütü yolu ile bebeğe geçip onu hazımsızlık ve sindirim sorunlarından korur. Anne sütünü artırmak için günde 2-3 fincan rezene çayı içilebilir. Bu ölçüyü aşmamalıdır, fazla rezene süt üretimini tamamen durdurabilir.)

Dr. Ender Saraç da günde 4-5 fincan rezene çayı içmenin anne sütünün kalitesini ve miktarını artırdığını bildiriyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı rezenenin içeriğindeki fitoöstrojenler sayesinde östrojen benzeri bir görev yaparak anne sütünün miktarını ve sütün yağ içeriğini artırdığını bildiriyor. Dr. Baydı ayrıca rezenenin süt yoluyla bebeğe geçip bebeğin sindirim ve hazımsızlık problemleri yaşamasını önlediğine dikkat çekiyor.

Anne sütünü artıran rezene çayı nasıl yapılır?

Diyetisyen Ayça Kaya anne sütünü artıran rezene çayının tarifini şöyle veriyor.

2 bardak suyu demlikte kaynatıp ocaktan alın, içine 1 yemek kaşığı rezene, 1 yemek kaşığı ıhlamur, 1 yemek kaşığı papatya, 1 tatlı kaşığı tane kimyon ve 1 tatlı kaşığı anason katın. Demliği havluyla sarıp soğumasını önleyin. Süzün ve bu çayı yemeklerden sonra için, böylece hem sütünüz artar hem de bu çaylar süt yoluyla bebeğe geçip bebeklerde aşırı gazı önler.

Diğer malzemeler yoksa yalnızca rezene ile de anne sütü artıran rezene çayı yapabilirsiniz. Bunun için 1 su bardağı kaynar suya 1 yemek kaşığı rezene tohumu atıp 30 dk demleyin. Daha sonra süzüp için.

Not: Doktorunuza danışmadan emzirirken rezene çayı içmeyin

Emziren Anne Muz Yiyebilirmi, Muz Süt Yaparmı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Emziren Anne Ihlamur İçebilirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Hurma, Kayısı, Kuru İncir Ve Çemen Otu Tohumu Süt Yaparmı? Tıklayınız

Karpuz Anne Sütünü Artırırmı Ve Karpuz Anne Sütüne Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Anne Sütü Neden Azalır?  Anne Sütünün Azalma ve Kesilme Nedenleri Tıklayınız

Mavi Kadın