03 Aralık 2020, Perşembe 01:06

Emziren Anneler Ve Hamileler Lazer Epilasyon Yaptırabilir mi?

Emziren Anneler Ve Hamileler Lazer Epilasyon Yaptırabilir mi?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için pek çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden biri de lazer epilasyondur. Peki (Hamilelikte ve emzirirken, lazer epilasyon yaptırmak güvenli midir? Lazer epilasyon bebeğe zarar verir mi? )Bu soruları doktorlara sorduk, işte cevaplar:

Sual: Emziren anneyim, lazer epilasyon yaptırabilir miyim?

CEVAP

Dermatoloji Uzmanı Meltem Şentürk'ün cevabı: (Emziren annelerin lazer epilasyon yaptırmasının mahzuru yoktur. Lazer ışınları süte ve kana geçmez.)

Cilt Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Melisa Eczacıbaşı'nın cevabı: (Lazer epilasyonda kullandığımız lazerler, ışın değil bir nevi ışıktır. Güneşin ultraviyole ışınlarının yoğunlaştırılmış halleridir. Nasıl ki güneş ışıkları emziren anneleri etkilemez, lazer epilasyon da süt verme döneminde olan bir kadına herhangi bir zarar vermeyecektir.)

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Öznur Gökçen'in cevabı:(İstenmeyen tüyler, kadınlar için önemli sayılan problemlerdendir. Emziren anneler lazer epilasyon yaptırmak istediklerinde doğal olarak bebeklerinin sağlıkları konusunda, epilasyonun bebeklere etkisi hususunda endişeye düşerler. Ancak burada dikkat etmemiz gereken iki durum vardır. Bunlardan birincisi, emziren annede halen hamilelik döneminde gerçekleşmiş olan hormonal değişimler tamamen ortadan kalkmamıştır. Bu nedenle özellikle melanin pigmentinin artışına bağlı olarak kıllarda artıştan dolayı lazer epilasyonun kıllara etkisi daha zayıftır. Bir diğeri de hamilelik döneminde ciltteki hassasiyet daha fazla olduğundan ağrı eşiği düşüktür, cilt daha hassas pozisyondadır. Lazer epilasyon öncesi şayet lokal anestezi uygulanırsa, cilt tarafından emilip anne sütüne geçip sakıncalı bir durum ortaya çıkar. Emzirme döneminin üçüncü, altıncı ayından sonra lazer epilasyon yapılması daha yerinde olacaktır.)

Sual: Hamilelikte lazer epilasyon yaptırmak zararlı mıdır?

CEVAP

Dr. Ayşegül Girgin bize bu konuda şu bilgileri veriyor: (Lazer epilasyon,hamilelik boyunca güvenli bir şekilde uygulanabilir. Lazer epilasyonda lazer ışığı ancak kıl kökü seviyesine kadar inebildiği için ve çok seçici olup yalnızca melanine etki ettiği için diğer dokulara ve organlara etki edemediğinden,hamilelikte lazer epilasyon yaptırmanın herhangi bir mahzuru yoktur. Ancak tedbir olarak mutlaka ve mutlaka hamile kadın kendi kadın doğum uzmanından onay almalıdır. Şayet kişi ilk defa lazer uygulamasına başlayacaksa ve hamileyse doğumdan sonra başlamasını öneririm. Çünkü hormonal değişimler nedeniyle tedavi aksayacaktır. Ancak hasta zaten hamile kalmadan önce lazer epilasyona başladıysa gebelik döneminde de lazer epilasyona devam edebilir.)

Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen'in cevabı: (Hamilelikte lazer epilasyon yapılmasının bir sakıncasının olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca lazer ışınlarının hamilelere zararlı olduğunu ortaya koyan herhangi bir bilimsel veri de elimizde mevcut değildir. Gebelik öncesinde ya da sırasında uygulanması anne adaylarını zaman zaman tereddüte soksa da, bilinçli kullanım sayesinde anne karnındaki bebeğe lazer epilasyonun hiçbir zararı bulunmamaktadır. Çünkü lazer epilasyonda kullanılan elektromanyetik ışınlar, röntgende kullanılan X ışınlarından çok farklıdır. Lazer epilasyonun yaydığı ışıma, doku içinde bir ilerleme sarf etmez ve bu da bebeğe zarar vermeyeceğinin garantisidir.)

İstenmeyen Tüylerden Kurtulma İçin 7 Bitkisel Yöntem Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

Emziren Anne Saçını Boyatabilirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Emziren Anneler Hangi Antibiyotiği Kullanabilir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Emziren Anne Grip Olursa Hangi İlaçları Kullanabilir? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte Tüy Dökücü Krem, Ağda, Epilasyon Kullanılabilirmi? Tıklayınız

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

  1. Sewda

    Emzikli anneyim birde 2 haftalik hamileyim dogal yula düsuk yapmak isteyorum nasil düsük yapa bilirim

  2. Misafir

    Benimde gunun gecti 5 gun oldu hasta olmadim hamile miyi

  3. Zeynep

    bende 1aylıkhamileyim bebeğim küçük daha bitkilerden düşük yapan varmı lütfen bir bilgi

 
 
KAPAT