05 Ağustos 2021, Perşembe 01:02

Emziren Annelerde Meme Ağrısı Sebepleri ve Tedavisi

Emziren Annelerde Meme Ağrısı Sebepleri ve Tedavisi

Emzirirken göğüs ağrısı en sık karşılaşılan emzirme problemlerindendir. Emzirirken ağrı mastit yani meme enfeksiyonu, pamukçuk, memelerdeki süt bezlerinin tıkanması gibi çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir. Böyle bir sorunla karşılaşınca sağlık ocağındaki aile hekiminize gidebilir yahut kadın doğum doktoruna gidebilirsiniz.

Emzirirken Meme Ağrısı Neden Olur?

Mastit (Meme Enfeksiyonu)

Mastitis, meme dokusunun iltihaplanmasıdır. İltihaplanma memede ağrı, şişme, sıcaklık ve kızarıklıkla sonuçlanır. Ayrıca ateş ve titreme de olabilir.Mastit en çok emziren kadınları etkiler (emzirme mastiti). Ancak emzirmeyen kadınlarda ve erkeklerde de mastit meydana gelebilir. Emzirirken meme tamamen boşalmazsa süt kanallarınızdan biri tıkanabilir. Tıkanma, sütün geri toplanmasına neden olarak meme enfeksiyonuna yani mastite yol açabilir. Mastit tedavisi antibiyotiklerle yapılır.

Mastiti önlemek için emzirirken sütü göğsünüzden tamamen boşaltın. Beslenme sırasında diğer memeye geçmeden önce bebeğinizin bir memeyi emerek tamamen boşaltmasını sağlayın. Emzirme sırasında bebeğinizin meme başını doğru şekilde kavramasını sağlayın.

Göğüs Büyümesi

Emzirirken göğüs dolgunluğu normal bir durumdur ve vücudunuzun bebeğinizi yeterli miktarda süt almasını sağlama yoludur. Ancak süt ve artan kan akışına bağlı bu dolgunluk dokuların şişmesine neden olur. Göğüsleriniz sert, ağır, gergin, yumrulu ve ağrılı hale gelir. Bu, meme büyümesi olarak bilinir.Emzirirkenmemelere soğuk kompres uygulamak şişliğin azalmasına yardımcı olur ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bebeği beslemeden önce ılık kompres uygulamak, ılık duş almak meme ağrısını geçirebilir. Göğüslerinize masaj yapmak süt akışına yardımcı olur.

Meme Başı Çatlağı

Bazı anneler emzirirken göğüs uçlarında ağrı veya çatlak nedeniyle şiddetli ağrı yaşayabilir. Bebek meme başını iyi kavrayamadığında veya yanlış pozisyonda emzirmekten dolayı bu durum ortaya çıkabilir. Bebeğinizi nasıl emzireceğiniz hususunda doktorunuzdan veya sağlık ocağındaki hemşireden bilgi edinebilirsiniz.

Meme Süt Kanalının Tıkanması

Emziren annelerde meme başındaki süt bezlerinden meme ucunuza taşıyan dar borular şeklinde olan çeşitli süt kanalları bulunur. Bu kanallardan biri emzirirken tamamen boşaltılmazsa süt kanalı tıkanabilir.Bu tıkalı kanallar göğsünüzde topaklara ve ağrıya neden olabilir. Ciltte o bölgede kırmızılık oluşabilir.Emzirirken süt kanalı tıkalıysa, kanalı tıkalı memeden bebeğinizi sık sık emzirmelisiniz.Ilık kompresler, sıcak duşlar veya sıcak bezleri memeye uygulamak süt akışına yardımcı olur. Bebek emzirirken emziren ağrılı yumruların meme ucuna doğru masaj yapılması, kanalın boşaltılmasına yardımcı olabilir. Bebeğinizin çenesini yumruya doğru bakacak şekilde yerleştirmek, göğsünüzün o kısmı ile beslenmesine yardımcı olabilir.

Göğüs Apsesi

Genellikle nadir görülen bazı durumlarda, mastitin neden olduğu enfeksiyon tedavi edilmezse, meme apsesi olarak bilinen bir duruma yol açabilir. Bu durumda, memede irinli çıban oluşabilir. Ağrılıdır ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu apseyi önlemeye yönelik bir önlem, mastiti gecikmeden tedavi etmektir.

Pamukçuk

 Emzirme sırasında dayanılmaz ağrı, memedeki pamukçuk veya kandidaenfeksiyonundan kaynaklanabilir. Bebeğin ağzındaki pamukçuk annedeki memeye bulaşabilir. Bu enfeksiyon, çatlamış bir meme ucunuz olduğunda ve kandida mantarı meme ucunuza veya göğsünüze girdiğinde ortaya çıkabilir. En önemli semptomlardan biri, yemekten sonra memede dayanılmaz ağrıdır.

Emzirirken Meme Ağrısı Nasıl Geçer?

Emzirirken meme ağrısının geçmesi için doktora gitmelisiniz. Doktor bu durumun nedenine göre tedavi uygulayacaktır. Örneğin bu sorun mastit gibi meme enfeksiyonundan kaynaklıysa antibiyotik reçete edecektir.

  1. Ağrıyan memeye sıcak su torbası uygulamak ağrıyı dindirebilir. Sıcak su torbası yoksa temiz bir atleti ütü ile ütüleyip ısıtıp memeye bunu sarabilirsiniz.
  2. Buzluktan çıkaracağınız buz küplerini temiz bir beze sarıp memeye tutabilirsiniz.
  3. Doktorun vereceği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT