13 Ağustos 2022, Cumartesi 09:15

Emzirirken diş ağrısı evde nasıl geçer? En etkili doğal yöntemler

Emzirirken diş ağrısı evde nasıl geçer? En etkili doğal yöntemler

Bebeğimi emziriyorum, dişim çok ağrıyor nasıl geçer? Diyorsanız doğru yerdesiniz! Makalemizde emziren annelerde diş ağrısına iyi gelen en etkili yöntemlere yer verdik.

Doğum sonrası emzirirken, lohusa kadınlarda diş ağrısı sık karşılaşılan bir sorundur. Diş ağrısı genellikle diş çürüklerinden dolayı meydana gelir.  Emzirirken diş ağrısı yaşıyorsanız işte diş ağrısını kesen öneriler:

EMZİREN ANNELERDE DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

 1. Misvak diş ağrısını geçiren en etkili yöntemlerdendir. Hac malzemeleri satan yerlerden ve internet üzerinden temin edilebilir. Misvakla diş ve diş etlerini ovmak diş etlerini rahatlatıyor ağrıyı kısa sürede kesiyor.
 2. Karanfil yağı da emziren annelerde diş ağrısına bir diğer etkili çözümdür.  Bir parça pamuğa birkaç damla karanfil yağı damlatıp bunu ağrıyan dişin üzerine tutabilirsiniz. Karanfil yağının ağrı kesici ve iltihap giderici içeriği diş ağrısına iyi gelecektir.
 3. Bir diş sarımsağı çatalla veya havanda ezin, ağrıyan dişin üzerine koyun ağrıyı alacaktır.
 4. Yarım çay bardağı elma sirkesine 1 çay kaşığı çörek otu atıp kaynatın, ocaktan alıp ılımaya bırakın. Ardından içerisine bir tutam tuz atın. Bu karışımla gargara yapın. Ağrıya iyi gelecektir.

 1. Diş fırçasının üzerine yarım çay kaşığı tuz koyun, dişlerinizde ağrıyan bölgeyi yavaş yavaş nazikçe fırçalayın, ağrıyı hemen geçiriyor, rahatlatıyor.
 2. İster beyaz sirke, isterseniz elma sirkesi her ikisi de olur. Sirke ile gargara yapın. Ağrı hemen kesilecektir.
 3. Bir cezveye 1 yemek kaşığı zeytinyağı koyup ısıtın, ocaktan alıp içerisine 2 aspirin atın.  Bu yağı ağzında 3-4 dakika çalkalayın. Özellikle bu karışımı ağrıyan tarafta gezdirin. Yutmayın, tükürün. Ağrı 5 dakika içerisinde geçecektir.
 4. Doktora giderseniz doktor emzirirken kullanımı güvenli antibiyotik ve ağrı kesiciler reçete edecektir.  Bu ilaçlar ağrıyı kesmekte en etkili yollardandır.
 5. Bir tatlı kaşığı zeytinyağına birkaç damla limon suyu karıştırıp bir parça pamuğa dökün, ağrıyan dişe bu pamuğu koyun.
 6. Kulak çubuğa birkaç damla Çin yağ damlatıp bunu dişinize sürebilirsiniz. Çin yağı aktardan temin edilebilir.

 1. Tuzlu suya iki üç damla sirke koy gargara yapın ağrıyan bölge anında rahatlayacak, diş ağrısı geçecektir.
 2. Bir tane zeytini ortadan ikiye bölün zeytinin iç kısmını ağrıyan dişine bastırın, diş ağrısına iyi gelecektir.
 3. Nanenin çeşitli ağrı türlerini geçirmeye yardımcı olabileceğine dair bilimsel kanıtlar vardır. 1 bardak kaynar suya 1 tane sallama nane çayı veya 1 yemek kaşığı nane yahut 5-6 damla nane yağı damlatın. Bu karışımla gargara yapın.
 4. Kekik güçlü bir antibakteriyel madde ve antioksidandır. Bir parça pamuğa biraz kekik yağı damlatın ve dişinize uygulayın. Veya bir bardak suya birkaç damla kekik yağı ekleyip gargara olarak da kullanılabilir.

 1. Bir çay kaşığı toz kimyona bir kaç damla sirke damlatıp macun yapın, ağrıyan dişin üzerine koy dağılmaması için üzerine de pamuk koyabilirsiniz, ağrıyı kesecektir.
 2. Buzluktan bir parça buz çıkarın. Ağrıyan dişlerinizle buzu ısırın. Yahut buzu temiz bir beze sarın. Ağrıyan bölgeye, yanağınıza bunu tutun.
 3. Bir cezveye yarım bardak su ve 1 yemek kaşığı kekik atıp kaynatın. Ocaktan alın. Ilık hale gelince bu karışımı ağzınıza alıp 5 dk boyunca ağzınızda dolaştırın. Daha sonra tükürün.
 4. Bir cezve dolusu suya, 2 yemek kaşığı tuz ve 10 tane karanfil atıp kaynatın. Ocaktan alın. Ilıyınca bu karışımla gargara yapın, diş ağrısına çok iyi gelecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT