15 Ağustos 2022, Pazartesi 07:35

Emzirirken İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Emzirirken İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Emziren annelerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer? makalemizde bu sağlık sorunundan kurtulmak için yapılması gerekenlere yer verdik

İdrar yolu enfeksiyonu üretranın daha kısa olması nedeniyle erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülür, üretra, mesane veya böbrekler gibi idrar yolu boyunca oluşabilir. Emziren annelerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer? makalemizde bu sağlık sorunundan kurtulmak için yapılması gerekenlere yer verdik.

 İdrar yolu enfeksiyonu (sistit) sırasında bebek emzirmenizin bir sakıncası olmasa da, bazı ilaçlar anne sütü yoluyla bebeğe geçebildiğinden, enfeksiyon tedavisi biraz daha dikkatli düşünmeyi gerektirir. Doktor onayı olmadan asla herhangi bir ilacı kullanmamalıdır.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Sertaç Şen idrar testinde idrar yolu enfeksiyonu bulguları mevcutsa belli antibiyotiklerin emziren annelerde doktor kontrolünde kullanılabileceğini bildiriyor.

Emzirme döneminde idrar yolunda enfeksiyon belirtileri

  1. İdrarda yanma hissi
  2. Az ve sık idrar yapma
  3. İdrarda bulanıklık
  4. Keskin kokulu idrar
  5. Pelvik bölgesinde ağrı
  6. Çiş yapmakta zorlanma
  7. İdrar yapma isteği olup idrar yapamama

İdrar yolu enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız, üroloji uzmanından randevu alın. Doktorunuz sizin için uygun olan antibitoği reçete edecektir.  Yalnız doktorunuza danışmadan hiç bir ilacı kullanmamalısınız.

Antibiyotiklerin yan etkisinden korunmak ve idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterileri vücuttan atmak için günde 3 litreye kadar su tüketmelidir.

Kızılcık (Vaccinium macrocarpon) meyvesi fenolikler, flavonoidler, antosiyaninler ve ellagitannins içerir. Doktorlar idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek için günde en az 3 bardak kızılcık suyu içmeyi tavsiye ediyor.

Probiyotikli yoğurtlar, vücutta yararlı bakterilerin oranını artırarak idrar yolu enfeksiyonundan kurtulmanıza yardımcı olur. Probiyotik yoğurdu marketten temin edebilir yahut evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Emzirirken İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Kullanabilecek Antibiyotikler Tıklayınız

Emziren Anneler Hangi Ağrı Kesicileri Kullanabilir? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Maydanoz Kürü Tarifi Tıklayınız

Emziren Anneler Hangi Antibiyotiği Kullanabilir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Misafir

    6aylık bebeğimi emziriyorum ve idrar yularımda intabım var elimde buscopan plus var içebilirmiyim

 
 
KAPAT