05 Ağustos 2021, Perşembe 01:06

En Çok Tercih Edilen Sülfatsız Parabensiz Şampuan Marka İsimleri

En Çok Tercih Edilen Sülfatsız Parabensiz Şampuan Marka İsimleri

Parabensiz Paraben İçermeyen Şampuan Markası İsimleri

Kozmetik ve ilaç sektöründe koruyucu özelliği bulunan çeşitli kimyasallardan yararlanılır. İşte Paraben de onlardan biridir. Ürünün daha uzun süre dayanıklı kalmasını sağlamakta ve güçlendirerek zarar görmesini engellemektedir. Kozmetik ürünlerdeki paraben oranı ise %0,01 ve %0,3 arasında değişmektedir. Paraben nelerde bulunur? diye soracak olursanız, nemlendiricilerde, makyaj malzemelerinde, tıraş ürünlerinde ve saç bakım ürünlerinde bulunduğunu söyleyebiliriz.

Paraben Nedir?

Bir ürünün özelliklerini muhafaza etmek amacıyla kullanılan maddelerden biri de parabendir. Bu kimyasal madde anti fungal ve Antibakteriyel olduğu için ürünlerin dayanıklılığını artırır. Bunun için sıklıkla tercih edilir. Çünkü maliyeti fazla değildir. Kozmetik ve ilaç sektöründe çok işe yaradığı zannedilse de gerçek bunun tam tersidir. İnsan sağlığını tehdit eden paraben, ölümcül risk bile oluşturabilir.

Bu maddenin kullanım oranı çok yüksektir. İlaçların ve kozmetik ürünlerinin çoğunda paraben vardır. Her ne kadar tam olarak kaçınmamız mümkün olmasa da elimizden geldiğince paraben içeren ürünleri kullanmamak bizim yararımızadır. Her şeyden önce organik, bitkisel, doğal ürünlere yönelmemiz gerekmektedir. Satın aldığımız ürünlerin ambalajını dikkatlice inceleyerek paraben olup olmadığını kontrol etmemiz lazımdır.

Sağlığını riske atmak istemeyenler, içerisinde paraben bulunan ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Pahalı olsa bile organik ürünlerden asla şaşmamalı, sağlığın paha biçilemez bir hazine olduğunu hiçbir zaman unutmamalıdır.

Paraben Ve Sülfatan İçermeyen Şampuanlar Nelerdir?

 1. Clear Nem Terapisi Şampuan
 2. Tresan Şampuan Sarımsak ( Kokusuz )
 3. Down Under Nude Güçlendirici Saç Bakım Şampuanı (Paraben ve sülfat içermez)
 4. Natur Vital Kestane Renk Koruyucu Şampuan
 5. Mis Baharat Kükürt Şampuan
 6. Nano Absolute 750 Ml Tuz İçermeyen Şampuan
 7. Mojito Saç Dökülmesine Karşı Parabensiz Tuzsuz Şampuan(Paraben ve sülfat içermez)
 8. F&D Plantix Silver Şampuan
 9. Klorane Shampooing Lin 400Ml Set
 10. Monde Green Biotin & Keratin Şampuan
 11. Morfose Milk Therapy Şampuan(Paraben ve sülfat içermez)
 12. Omega Plus Zero Tuzsuz Şampuan

Parabenin Zararları Nelerdir?

 1. Kızların erken yaşta adet görmesine yolaçabilir, öyle ki 6 yaşında bir çocuğun bile adet olmasına sebebiyet verebilir.
 2. Erkeklerde göğüs büyümesine (jinekomasti) sebep olabilir.
 3. Adet düzensizliği yapabilir.
 4. İnfertilite (kısırlık) riskini artırır.
 5. Alerjik astıma neden olabilir.
 6. Atopik dermatit rahatsızlığını tetikler.
 7. Alerjik reaksiyonlar meydana getirir.
 8. Saç kırıklarına ve dökülmesine davetiye çıkarır.
 9. Egzama, dökülme, kızarıklık ve kuruluk gibi cilt problemlerinin sebeplerinden biri de parabendir.
 10. Cilt tarafından emilen bir madde olduğu için bağışıklık sistemini zayıflatır, çeşitli immün bozukluklarına ve kansere sebep olabilir.
 11. Parabenin zararları bununla sınırlı değildir. Daha pek çok sağlık sorununa yol açma riski mevcuttur.
 12. Zehirli bir ürün olan paraben, deride kaşıntıya, tahrişe, egzamaya ve alerjiye bağlı diğer problemlere neden olabilir. Paraben sürdüğümüz zaman orada durmaz, cildimiz bu maddeyi emdiğinden dokularımıza, kanımıza ve idrarımıza bile karışabilir.
 13. Bir araştırma kapsamında meme kanseri olan kadınlardan tümör numuneleri alınmış ve yapılan incelemede paraben tespit edilmiştir.
 14. Paraben nelere yol açar sorusunun bir başka cevabı ise, ihtiva ettiği kimyasal maddelerle alerjik reaksiyonlarda artışa yol açmasıdır. Östrojen hormonunu taklit eden paraben, meme kanseri riskini yükseltir.
 15. Bebeklerin ve çocukların bağışıklık sistemi,büyüme ve gelişimi üzerinde olumsuz etkileri vardır.
 16. Uzmanlar parabenin erkeklerde cinsel işlev bozukluklarına neden olabileceğini belirtmektedir. Bu konuda yapılan bir çalışmaya göre paraben erkeklik hormonunu ve sperm sayısını azaltmaktadır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT