05 Aralık 2021, Pazar 18:14

En hızlı ve sağlıklı kilo aldıran 12 yiyecek (Diyetisyen Önerisi)

En hızlı ve sağlıklı kilo aldıran 12 yiyecek (Diyetisyen Önerisi)

Kilo vermek kadar kilo almak da bazı insanlar için zordur ve büyük uğraşlar gerektirir. Uzman Diyetisyen  Esra Kurt Mutlu kısa sürede sağlıklı kilo almak isteyenlere şu önerilerde bulundu;

“Zayıfsanız ve sağlıklı şekilde kilo almak istiyorsanız tüketmeniz gereken besinler arasında kuruyemişler, kurutulmuş meyveler, süt, pirinç, kuru yemişler,peynir, kırmızı et ve patates gelmektedir. Bu besinler düzenli tüketildiğinde hızlı şekilde ve sağlıklı şekilde kilo almanız mümkündür.

Bazı kişilerin yaşadığı zayıflık ve zor kilo alma sorunun altında farklı birçok sebep yatmaktadır.  Bu sebeplerin başında genetik faktörler ve metabolizma hızı gelse de daha birçok başka etken söz konusu olabilir. Bu problemlere rağmen kişi beslenmesinde yapacağı düzenlemeler ile sağlıklı şekilde kilo almayı başarabilir. Bunun için aşağıda anlatacağımız besinleri tüketerek kolay şekilde kilo alabilirsiniz.

Uzman Diyetisyen Esra Kurt Mutlu sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyenlere şu gıdaları tüketmeyi önermektedir;

Kuruyemişler

Sağlıklı şekilde kilo almak diyince akla ilk gelen şüphesiz ki kuruyemişler olmaktadır. Kuruyemişlerde kalori bol olduğu için tam bir kilo aldırıcı besindir. Özellikle de fındık, fıstık, ceviz ve badem  gibi kuruyemişler tercih edebilirsiniz.

Kurutulmuş Meyveler

Kurutulmuş meyveler, meyvelerin içinde var olan suyun uçması ve belli işlemler sonucunda meyvedeki suyun yok olması ile elde edilmektedir. Kurutulmuş meyveler yüksek kalorilidir ve bu yüzden kilo aldıran besin grubuna girmektedir. Ek olarak kurutulmuş meyvelerde vitamin ve mineral de bol olduğu için bunları yiyerek sağlıklı şekilde kilo verebilirsiniz. Kalori hesabı yapıldığında, 60 kalorilik bir kase taze üzümün kurutulmuş hali 400 kaloridir.

Sağlıklı Yağlar

Kilo almayı kolaylaştırmak için beslenme düzenine sağlıklı yağların eklenmesi gerekmektedir. Bu yağların başında gelen zeytinyağı sağlıklı içeriğe sahiptir çünkü içeriğinde tekli doymamış yağlar bulunmaktadır. Zeytinyağını; makarna, ekmek veya sebzelere katarak hem daha fazla kalori alabilir hem de yemekten daha fazla lezzet alabilirsiniz. Diğer bir sağlıklı yağ ise kanola yağıdır. Bu yağ çok önemli ve değerli bir omega-3 (alfa-linolenik asit veya ALA) ve tekli doymamış yağ kaynağıdır. Bu yağı yemeklik yağ olarak kullanabilirsiniz. Kanola yağı sağlıklı yağ açısından zengin olmasının dışında kalorisi de yüksektir. Margarin gibi sağlıksız yağlara oranla kullanacağınız kanola yağı, avokado yağı, naturel sızma zeytinyağı ve hindistan cevizi yağını tercih etmeniz olası hastalıklara karşı koruma sağlayacaktır. Sağlıklı olmasının yanı sıra bu yağlar kalori açısından zengin olduğu için zayıf olup kilo almak isteyenler için çok iyidir.

Avokado

Avokado, son yıllarda oldukça popüler olmuş bir meyvedir. İçeriğinde K vitamini, potasyum ve lif içerdiği için genellikle diyetlerde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat içeriğinde tekli doymamış yağ asitleri yüksek oranda bulunduğu için kalorisi 200’den daha yüksektir. Dolayısıyla sağlıklı şekilde kilo almak için beslenme düzeninize avokadoyu mutlaka eklemelisiniz.

Pirinç Pilavı

Pirinç, içeriğindeki bol karbonhidrat ile bilinen bir tahıldır. Öyle ki, bir fincan pirinç pilavında ortalama 200 kalori bulunmaktadır. Ek olarak pirinç protein ve lif açısından da oldukça zengindir. Sağlıklı şekilde kilo almak için kırmızı et gibi yüksek kalorili besinlerin yanında pirinç pilavı tüketebilirsiniz. Ayrıca pirinç pilavı çok doyurucu bir yemektir.

Peynir

Sağlıklı süt ürünlerinin başında gelen peynirler şüphesiz ki çocukluktan beri tüketilmesi tavsiye edilen besinlerden birisidir. İçeriğinde kaliteli yağ, protein ve kalsiyum içermektedir. Kalorisi de yüksek olan tam yağlı peynirler kilo almak isteyen insanlar için çok iyi tercih olacaktır.

Muz

Meyvelerin içinde en kalorili olanlardan birisi muzdur. Öyle ki, 1 tane muzda 150 kalori bulunur. Muz kalorisi yüksek olmasının yanı sıra, içeriğindeki karbonhidratlar, yağlar, protein, potasyum, fosfor, vitamin A ve C,doğal şeker ve kalsiyum sayesinde oldukça besleyici ve sağlıklı bir meyvedir. Kilo almak isteyen kişiler günde 2 tane muz tüketmelidir.

Bitter Çikolata

Çikolata çeşitlerinin içinde en sağlıklısı bitter çikolatadır. Çünkü bitter çikolatanın içindeki antioksidanların kalbin fonksiyonunu arttırdığı bilinmektedir.  Değerlerine bakıldığında, %70-85 kakao içeren 100 gramlık bir bitter çikolatada, 11 gram lif, günlük demir ihtiyacının %67'sini karşılayan demir, günlük magnezyum ihtiyacının  %58'ini karşılayan magnezyum, günlük bakır ihtiyacının %89'unu karşılayan bakır, günlük manganez ihtiyacının %98'ini karşılayan manganezi içermektedir. Tüm bu faydalarının yanısıra kalorisi 600 kaloridir ve içinde şeker de bulunmaktadır. Dolayısıyla kilo almak isteyen kişiler bitter çikolata tüketmelidir. Fakat yine de aşırıya kaçılması sağlık açısından iyi olmayacaktır.

Balık

Balık sağlıklı besinlerin başında gelmektedir. Oldukça besleyici olan özellikle somon gibi balıklar vücutta beyin fonksiyonlarını geliştirme özelliğine sahip olan Omega yağ asitleri içermektedir. 170 gram somonda 240 kalori bulunmaktadır ve bu yüzden kilo almak isteyen kişiler için ideal bir besindir. Ek olarak balıklarda protein ve omega-3 gibi önemli besin maddeleri bulunmaktadır.

Yumurta

Yumurta; sağlıklı yağ ve protein açısından çok zengindir ve bu yüzden de biz diyetisyenlerin tavsiye ettiği besinlerin başında gelmektedir. Yumurtanın faydasından yararlanmak için hem beyazını hem de sarısını tüketmeniz önemlidir. Ayrıca yumurtanın kas geliştirme özelliği de bulunduğu için sağlıklı ve fit şekilde kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Süt

Protein, kalsiyum, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitamin açısından zengin olan süt kilo alımına katkı sağlamaktadır. Bu yönüyle de vücutta kas kütlesini arttırmaya destek olduğu için kilo almak isteyenlerin mutlaka tüketmesi gereken besinlerin başında gelmektedir. Süt çok önemli bir protein kaynağı olduğu için yemek eşliğinde veya spor önce veya sonrasında günde 2 bardak süt içmelisiniz.

Patates

Patates ve mısır gibi besinlerde nişasta oranı yüksek olduğu için kalorileri yüksektir. Bu yüzden de bu besinleri tüketerek hızlı kilo alabilirsiniz.  Bu besinlerin fiyatları da uygun olduğu için kilo almak için iyi seçenekledir. Patates sahip olduğu karbonhidrat sayesinde vücuttaki kas glikojen depolarını da arttırmaktadır.”

Kilo Alma Diyeti Diyetisyen Dilara Koçak ve Diyetisyen Ender Saraç’danTıklayınız

1 Ayda 15 Kilo Nasıl Alınır Ucuz Ve Kolay Kilo Alma Diyeti Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT