01 Haziran 2020, Pazartesi 05:31

En İyi Mantar İlacı Hangisi Cilt Mantarı İlaç İsimleri

En İyi Mantar İlacı Hangisi Cilt Mantarı İlaç İsimleri

Mantar; kurtulması zor ancak yakalanması kolay bir hastalıktır. Mantarlar; tırnak ve deri altında oluşan mikroskopik organizmalardır. Mantarlar doğada en çok nemli ve havasız ortamlarda bulunmaktadır. Mantarlar vücuda çok çabuk bulaşırlar vee hızlı yayılırlar.

Mantar Hastalığı Neden Olur?

 1. Mantar hastalığı olan kişilerle cilt teması
 2. Mantar hastalığı olan kişilerle havlu, çorap, terlik, tarak, nevresim ve iç çamaşırı gibi eşyaların ortak kullanılması
 3. Bağışıklık sisteminin güçsüz olması
 4. Kirli havuzda yüzme
 5. Pis sularla temas
 6. Islak zeminli yerlerde
 7. Şeker hastası olmak
 8. Mantar hastalığı olan bir hayvanla temas
 9. Antibiyotik, kortizon veya kemoterapi gibi ilaçların yan etkisi: Antibiyotik kullanımı vücutta hem zararlı hem de yararlı bakterileri öldürür. Bu sebeple vajina, bağırsak, ağız ve diğer yerlerdeki mikroorganizma dengeleri değişir. Bu durumda Candida albicans bakterisi ve benzeri mantarlar meydana gelebilir.

Mantar Kremi İsimleri Nelerdir?

 1. Travazol mantar kremi
 2. Travocort mantar kremi
 3. Aynı sefa mantar kremi
 4. Doax Mantar Kremi
 5. Ketoral mantar kremi

Mantar Şampuanı İsimleri Nelerdir?

 1. Ketoral
 2. Konazol

En İyi Mantar İlacı İsimleri Nelerdir?

 1. Fungostatin
 2. OXEZOLE
 3. DERMOKSIN
 4. ZOLEXOL
 5. DERMO-REST
 6. Fungajen
 7. Oly
 8. Dermo- trosyd
 9. İzocort
 10. Zolax 200 mg
 11. Mikoday 500 mg tablet
 12. Erbinol

Mantar Hastalığı Çeşitleri Ve Belirtileri

Vücut Mantarı

Vücut mantarı; cildin üst tabakasında oluşan mantar organizmalarının sebep olduğu bir enfeksiyon türüdür. Bu tür mantar enfeksiyonu vücutta kızarıklık, halka şeklinde döküntü ve kaşıntı gibi belirtilere neden olabilir. Bu durumda genellikle mantar karşıtı ilaçlar verilmekte ve iyileşme hızla olmaktadır. 

Saç Mantarı

Saç mantarı kafa derisi ve saçta görülen mantarlar ise saç mantarı olarak adlandırılır. Saçta oluşacak mantarlar saç derisinde kaşıntı, saçlarda kırılma, saç derisinde pullanma ve yara oluşumu gibi belirtilere yol açmaktadır. Saçtaki mantar çok bulaşıcı olup yetişkinlere oranla daha çok çocuklarda görülmektedir. Mantar bulaşmış tarak ve havlu gibi ortak eşyaların kullanımı veya mantar enfeksiyonu geçiren kişi ile temas sonucu saçta mantar oluşabilir. Saç mantarı; oral olarak kullanılan mantar ilaçları ve mantar karşıtı şampuanlar sayesind tedavi edilebilmektedir.

Ayak Mantarı (Atlet Ayağı)

Daha çok ayak parmakları arasında görülen ayak mantarı yaygın olarak görülen bir mantar enfeksiyonudur. Ayakta mantar oluşma riski ayakları ıslak bırakma ile yükselir. Ayak mantarı oldukça bulaşıcı olup ayak parmakları arasında kaşıntı, soyulma ve kabuklanmaya yol açmaktadır. Ilerleyen ayak mantarı vakalarında parmak aralarında şişlik, akınyı ve kabarcıklar da görülebilir. Ayak mantarı; havuz ve hamam gibi yerlerde çıplak ayakla gezmek, terlik, çorap ve ayak havlusu gibi kişiye özel eşyaların ortak kullanımı, dar ayakkabılar giymek ve ıslak çorap giymek gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ayak mantarı; mantar karşıtı sprey, pudra ve krem kullanımı veya oral olarak kullanılan mantar ilaçları sayesinde tedavi edilebilmektedir.

Tırnak Mantarı

Tırnakta oluşan mantar enfeksiyonu tırnak mantarı olarak adlandırılır. Bu durumda tırnakta sararmalar, şekil bozuklukları, tırnakta sertleşme gibi durumlar yaşanır. Tırnak mantarı tedavisinde aceleceli olunmalıdır aksi taktirde tırnakta mantarın ilerlemesi tırnak yatağının ayrılmasına yol açabilir. Tırnak mantarı tırnağa sürülen özel mantar karşıtı oje ve oral olarak alınan mantar karşıtı haplar ile tedavi edilebilmektedir.

Kasık Mantarı

Genital bölgede mantar enfeksiyonunun yayılması kasıklarda mantar oluşumuna yol açar. Bu durumda genital organ çevresinde ve uyluk içinde iltihap oluşur. Ayrıca şiddetli kaşıntı, kasıklarda cilt renginde koyulaşma, ciltte kabarmalar ve kızarıklık gibi belirtiler yaşanabilir.Kasık mantarı dairesel şekilde yayılır. Kasık mantarı tedavisinde mantar karşıtı kremler kullanılmaktadır.

El Mantarı

Elde görülen her türlü mantar el mantarı olarak adlandırılır. Sıklıkla el üzeri veya parmak aralarında görülen el mantarı; ciltte kuruma, şiddetli kaşıntı ve kabarmalara yol açar. El mantarı oral olarak kullanılan ilaç ve mantar karşıtı kremler ile tedavi edilebilmektedir.

Vajinada Mantar

Kadın üreme organında görülen mantar enfeksiyonu; beyaz akıntı, vajinada kaşıntı, vajinada tahriş, kızarıklık, hafif kanama, şişlik, idrar yaparken ağrı ve vajina kokusuna yol açabilir. Vajina mantarı mantar kaşırı ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT