27 Mayıs 2022, Cuma 02:11

Endojen Depresyon Ne Demek Ne İyi Gelir Tedavisi

Endojen Depresyon Ne Demek Ne İyi Gelir Tedavisi

Endojen depresyon, bir depresyon çeşididir. Endojen depresyon, içsel depresyon olarak da nitelendirilir. Kişide depresyona sebep olacak bir neden olmadığı halde ortaya çıkar.

Endojen depresyon, bir depresyon çeşididir. Endojen depresyon, içsel depresyon olarak da nitelendirilir. Kişide depresyona sebep olacak bir neden olmadığı halde ortaya çıkar. Bu nedenle endojen depresyon hastalığının tanısı ve tedavisi gecikebilmektedir. Endojen depresyon belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Her hastada ciddiyeti ve sıklığı farklılık gösterir. Kişide devamlı üzüntü ve sıkıntı duygularına neden olan bilişsel, sosyal, biyolojik veya çevresel faktörlere bağlanabilir. Diğer tüm ruhsal hastalıklarda da olduğu gibi hastalığın teşhis ve tedavisi oldukça önemlidir.

Endojen Depresyon Nedir?

Endojen depresyon bir tür majör depresif bozukluk (MDD) demektir. Eskiden ayrı bir psikolojik rahatsızlık olarak görülmesine rağmen, endojen depresyon artık ayrı bir başlıkta teşhis edilmektedir. Endojen depresyona MDD olarak tanı koyulur. Klinik depresyon olarak da bilinen MDB, kalıcı ve yoğun üzüntü duyguları ile karakterize edilmiş bir duygudurum bozukluğudur. Bu duyguların, ruh hali ve davranışların yanı sıra uyku ve iştah dahil çeşitli fiziksel işlevler üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

ABD’ de yetişkinlerin yaklaşık olarak yüzde 7'si her yıl MDD yani endojen depresyon yaşamaktadır. Yapılan araştırmalara göre endojen depresyonun kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Ancak araştırmacılar endojen depresyona neden olabilecek bazı sebeplerin şunlar olduğunu söylemektedirler;

 • Genetik faktörler
 • Biyolojik faktörler
 • Psikolojik faktörler
 • Çevresel faktörler

Bazı insanlar sevdiklerini kaybettikten, bir ilişkisi bittikten veya bir travma yaşadıktan sonra depresyona girebilirler. Bununla birlikte, endojen depresyon, bariz bir stresli olay veya başka bir tetikleyici olmadan ortaya çıkar. Endojen depresyon belirtileri genelde aniden ve görünürde bir sebep olmadan oluşur.

Endojen Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Endojen depresyonu olan kişiler hiçbir sebep olmadan aniden bazı belirtiler yaşamaya başlarlar. Bu belirtilerin türü, sıklığı ve şiddeti kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir.

Endojen depresyonun belirtileri MDB'nin belirtilerine benzer. Bunlar;

 • Sürekli olarak üzüntülü ve mutsuz olma
 • Cinsel iştahı kaybetme ve eşinden uzaklaşma
 • Cinsellik de dahil olmak üzere eskiden zevk aldığı hobi ve faaliyetlere karşı ilgi kaybı yaşamak
 • Yorgun ve halsiz hissetme
 • Motivasyon eksikliği
 • Konsantre olmakta ve birşeyler için karar vermekte zorluk çekme
 • Geceleri uyuyamamak uykuya dalmada zorluk çekmek

Aile, arkadaş gibi ortamlardan uzaklaşarak kendini sosyal çevreden soyutlar

 • İntihara teşebbüs
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • İştah kaybı yahut aşırı yeme

Endojen Depresyonun Nedenleri

Birçok ruhsal bozuklukta olduğu gibi, endojen depresyonun gelişmesine de neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat araştırmalara göre endojen depresyonun nedeni genetik yatkınlık ve biyolojik faktörlerden kaynaklanıyor olabilir.

Kadınlar erkeklere oranla daha fazla endojen depresyon yaşarlar. Endojen depresyon hastalığı genetik yatkınlığa dayandığından dolayı bu hastalığın tedavisi kolay değildir. Yapılan araştırmalara göre endojen depresyona neden olacak bazı durumlara da şunlar sebep olabilir; Kişi sevdiği birini kaybettiğinde, ayrıldığında, veya strese maruz kaldığında endojen depresyonun gelişmesine yol açabilir.

Endojen depresyon gelişimi bazı hormonların eksikliğinden kaynaklanır. Bunlar endorfin yani zevk alma duyusu ve serotonin hormonu dediğimiz mutluluk hormonudur. Bu hormonlar endojen depresyonda olan kişide çalışmayı durdurur ve bu sebeple ilaç tedavisi gerektirir.

Endojen Depresyon Nasıl Teşhis Edilir?

Endojen depresyon teşhisi koymak için öncelikle bir psikoterapist veya psikiyatre gidilmelidir. Doktor önce size tıbbi geçmişinizi soracaktır. Doktorunuza kullandığınız ilaçlarınızı, mevcut tıbbi yahut zihinsel sağlık durumunuz hakkında bilgilendirmelisiniz. Bununla beraber aile üyelerinizden herhangi birinin MDD’si yani endojen depresyonu olup olmadığını ve geçmişte geçirmiş olup olmadığını söylemelisiniz.

Daha sonra doktorunuz size ne gibi belirtilerinizin olduğunu ve ne zaman başladığını soracaktır. Aynı zamanda stresli ve travmatik bir olay yaşayıp yaşamadığınızı merak edecektir. Travmatik bir olay yaşadıktan sonra belirtilerin ne zaman başladığını doktorunuza söylemelisiniz.

 Endojen depresyon teşhisi konulması için bir diğer kriter de, depresif bir ruh hali veya iki haftadan fazla günlük aktivitelere ilgi veya zevk kaybı yaşayıp yaşamadığınızdır. Bununla birlikte doktorunuz size nasıl hissettiğinizi inceleyen bir dizi anketi de verecektir. Bu dizi anketler, MDD’nizin yani endojen depresyonunuzun olup olmadığını belirleyecektir.

Endojen Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

MDB yani endojen depresyon tedavisi kolay değildir. Ancak ilaç ve terapi kombinasyonu ile tedavi edilmektedir.

Endojen depresyonun tedavisi psikoterapist yahut psikiyatr tarafından yapılır. Doktorunuz endojen deopresyon teşhisi koyduktan sonra durumunuza göre “Nodepress antidepresan” ilaca başlatır. Bu ilaç oldukça iyi bir etkiye sahiptir. Hafızayı ve metabolizmayı geliştirir, verimini arttırır, sinir sistemini güçlendirir. Bununla birlikte melankoli, kaygı, ilgisizlik hissini azaltır; intihar dürtüsünü bastırır. “Nodepress” hastada hiçbir yan etki yapmadığı gibi uzun süre kullandıktan sonra da bağımlılık yapmaz. “Nodepress” diğer ilaçlarla uyumludur.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT