2022-09-07 17:32:41 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:23

Enerji içeceğinin sağlık için 10 zararı! Dr. Canan Karatay uyardı!

Enerji içeceği, şeker, kafein, ginseng gibi çeşitli bileşenlerden oluşan, mental ve fiziksel enerjiyi artırma amaçlı satışta olan kimyasal içeceklerdir. 1 kutu enerji içeceği 122 kaloridir ve bu oran çok da yüksek değildir. Enerji içeceği nedir? Sağlık için ne gibi zararları ve faydaları vardır?

Enerji içeceğinin sağlık için 10 zararı! Dr. Canan Karatay uyardı!

Enerji içeceği, şeker, kafein, ginseng gibi çeşitli bileşenlerden oluşan, mental ve fiziksel enerjiyi artırma amaçlı satışta olan kimyasal içeceklerdir. 1 kutu enerji içeceği 122 kaloridir ve bu oran çok da yüksek değildir.

Enerji İçeceklerinin İçinde Ne Vardır?

Enerji içecekleri B grubu vitaminler, taurin, kafein, şeker, asit düzenleyiciler (sitrik asit vb), aroma vericiler, ´vitaminler (niasin, pantotenik asit, B6, B2 ve B12) ve renklendiricilerden oluşur.

Enerji İçeceklerinin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Gelin bunu Prof Dr. Canan Karatay’dan dinleyelim:

"Enerji içecekleri insan sağlığı için zehirdir. Tüm enerji içeceklerinde bolca mısır şurubu şekeri vardır. Üstelik diğer kimyasal maddeler de cabasıdır. Bunlar bağışıklık sistemini mahveder, bağırsakların düzenini alt üst eder, beyin fonksiyonlarını bozar. Kısa süreli enerji verir ancak sonra insanı bitap düşürür. Birkaç saatliğine verdiği o sahte, geçici mutluluk ve enerji insanları bağımlı hale getirir. Alkol gibi, hatta ondan daha hızlı bir şekilde karaciğerin yağlanmasına sebep olur. Sinir sistemine alkolden daha fazla zarar verir. Sindirim sistemini de allak bullak eder. Vücut direncini sıfıra indirir, sonra türlü türlü hastalıkların meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Bütün şekerli, gazlı içecekler ve enerji içecekleri bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin ölmesine yol açar, bağırsak hücrelerini paramparça eder. Fırsattan istifade zararlı bakteriler çoğalır ve diyabet hastalığına zemin hazırlanmış olur. Haşimato, tiroid bozukluğu, kanser, alzheimer, tansiyon, böbrek ve pankreas hastalıkları, karaciğer yağlanması, Tip1 ve Tip2 gibi çeşitli hastalıklara yakalanma riski artar."

Prof. Dr. Hamza Duygu da enerji içeceğinin sağlığa zararları ile ilgili şunları söylemiştir;

"Enerji içecekleri bol miktarda ginseng, kafein, guarana ve taurin gibi uyarıcı maddeler bulundurur. Yüksek dozda ve bir de alkolle beraber alınırsa kalp ritminde bozukluğa, çarpıntıya, kalp krizine, hipertansiyona, bilinç kaybına , bayılmaya ve ani ölüme sebep olabilir. Bu ürünler kalp sağlığı için büyük bir tehdit oluşturur. Ayrıca anksiyete, migren, ajitasyon, sara nöbetleri, uyku bozuklukları, sindirim problemleri ve inme gibi çeşitli sağlık sorunlarını tetikler."

Enerji İçeceğinin Diğer Zararları Nelerdir?

 1. Enerji içecekleri kalbin aniden durmasına, hastanın komaya girmesine ve hatta ölümüne sebebiyet verebilir.
 2. Enerji içeceklerindeki şeker oranı yüksektir. Sürekli enerji içeceği tüketenlerin kilo nedeniyle diyabet hastalığına yakalanma riski vardır.
 3. Enerji içeceğinde yer alan maddelerin bazıları, ilaçlarla etkileşime girerek çeşitli komplikasyonlar oluşturabilir. Bilhassa depresyon ilacı kullananlarda bu daha yüksek bir ihtimaldir.
 4. Çok miktarda enerji içeceği tüketmek uykusuzluk sorununu beraberinde getirir.
 5. Böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Nitekim geçtiğimiz yıllarda bununla ilgili bir haber yayınlanmıştır. İsveç'te bir kişi, antremandan sonra birkaç kutu enerji içeceği içmiş ve ani gelişen böbrek yetmezliğinden vefat etmiştir.
 6. Alkolle beraber enerji içeceği tüketmek resmen kendi canıyla oynamak demektir. Bunun bir örneği yine İsveç'te yaşanmıştır. 2 kişi alkol ve enerji içeceğinden yapılan bir kokteyl nedeniyle yaşamını yitirmiştir.

Enerji İçeceğinin Faydaları Nelerdir?

 1. Enerji içecekleri yorgunluktan kurtulmak ve konsantrasyonu artırmak için sıklıkla tercih edilmektedir.
 2. Fiziksel performansı ve dayanıklılığı artırmak amacıyla piyasaya sürülen enerji içecekleri, özellikle sporcular tarafından kullanılmaktadır.
 3. Kişinin bedensel ve zihinsel açıdan daha aktif olmasını sağlar, enerji düzeyini yükseltir ve uykuyu açar.
 4. Enerji içeceklerinde bulunan b12 kırmızı kan hücrelerinizi ve sinirlerinizi sağlıklı tutar. Sinir sisteminin düzenlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur .
 5. Enerji içeceğindeki Niasin maddesi artrit ağrılarını geçirmeye ve kan lipitlerini düşürmeye yardımcı olur
 6. Enerji içecekleri, içerdikleri kafein ve karbonhidratlar nedeniyle sporcuların egzersiz performansı artırır.

Vücudumuza En Çok Enerji Veren Spor Öncesi Tüketilebileceğiniz Besinler Tıklayınız

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…